BugünMakaleler

3 AY YETMEZ, EN AZ 3 YIL OLMALI

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Cumhurbaşkanımız Erdoğan 25. Muhtarlar Toplantısında deyim yerindeyse yine döktürdü. Dış gelişmelerden iç gelişmelere dek birçok konu hakkında muhtarlarımıza bilgi sunumu yaptı. Devletin başı olarak toplumun bilgilenmesi adına memleketin dört bir yanından gelen muhtarlarımıza hiç üşenmeden sıkılmadan bilgi verdi. Sayın Cumhurbaşkanımız bu hizmeti zaten uzun zamandır veriyordu.15 Temmuzdan bu yana pek fırsat bulamamıştı ama şimdi kaldığı yerden devam ediyor. Dünkü toplantıda da Muhtarlarımızı yine eskiden olduğu gibi engin bilgileri ile donattı. Ben açıkçası Sayın Cumhurbaşkanımızı Muhtarların vasıtası ile toplumun bilgilenmesi adına yaptığı bu çalışmalardan dolayı cani gönülden kutluyorum.

Biliyorsunuz, yeni toplanan Milli Güvenlik Kurulu hükümete OHAL durumunun 3 ay daha uzatılması yönünde tavsiye kararı almıştı. Sakın bu kararı Cumhurbaşkanımızın baskısıyla alındığını filan sanmayın. Cumhurbaşkanımız bu tür konularda tarafsız ve titizdir. Bu karar tamamen Milli Güvenlik Kurulu Üyelerinin özgür iradesi ile alınmıştır. Hiçbir Milli Güvenlik Kurulu Üyesi Sayın Cumhurbaşkanımızdan etkilenmemişlerdir. Anlayacağınız her bir üye hür iradesi ile bu tavrını ortaya koymuştur. Milli Güvenlik Kurulu’nda tavsiye niteliğinde alınan bu kararların uygulaması artık Başbakan Binali Yıldırım’a kalmış durumda. Eğer Başbakan gerekli görürse OHAL süresini 3 ay daha uzatır. Yok, eğer 15 Temmuzdan bu yana kullanılan 3 aylık süreyi yeterli görürse 3 aylık süreyi kullanmayabilir. Dediğim gibi bu karar tamamen Başbakan’a ait. Bu konuda Cumhurbaşkanımızın Başbakan’a baskı yapacağını filan da sanmayın. Çünkü 15 Temmuzdan bu yana farklı bir Cumhurbaşkanımız var. Bu durumu daha önce kendisi de ifade etmişti. Şu an tamamen memleketin ahde vefası için çalışan bir Cumhurbaşkanımız var.

Eğer dünkü Muhtarlar Toplantısını izlemişseniz Sayın Cumhurbaşkanımızın tarafsız bir şekilde Muhtarlarımıza OHAL durumunun 3 ay daha uzatılıp uzatılmaması konusunda oylattığı anketi de izlemiş olmalısınız. Muhtarlarımızın birçoğu Cumhurbaşkanımızın yapmış olduğu ankete ellerini kaldırarak katıldılar. Böylelikle Milli Güvenlik Kurulu’ndan sonra Muhtarlarımız da OHAL durumunun 3 ay daha uzatılmasını uygun gördüler. Böylelikle Muhtarlarımız da hükümete OHAL durumunun 3 ay daha uzatılması konusunda yetki vermiş oldular. OHAL durumu ile ilgili çift dikişli tavsiye kararı alan Başbakan Binali Yıldırım sanıyorum bu durumu görmezden gelmez. Çünkü bu konuda hem Milli Güvenlik Kurulu’nun hem de Muhtarların iradesi var. Bu aynı zamanda Türk Milletinin de iradesi sayılır. Bu yüzden ben Başbakan Binali Yıldırım’a OHAL durumunu 3 ay daha uzatması konusunda Milli Güvenlik Kurulu ile Muhtarların iradesini dikkate alması konusunda çağrıda bulunuyorum.

Aslına bakarsanız ben 3 aylık OHAL sürenin de yeterli olmayacağını düşünüyorum. Çünkü daha yapılacak çok iş var. Örneğin Başkanlık Sisteminin yasalaşmasına bu 3 aylık süre yeterli gelmeyebilir. FETÖ’den boşalan devlet kadrolarına İmam Hatiplerden mezun olan AKP’lilerin yerleştirilmesi uzun zaman alabilir. Okulların da İmam Hatip Liselerine dönüşmesi bu 3 aylık süreye sığmayabilir. Olası bir erken seçim öncesinde de AKP’nin oylarının yüzde 90’lara ulaşması yine bu 3 aylık süre zarfında gerçekleşmeyebilir. Bu yüzden ben Başbakan Binali Yıldırım’a OHAL süresini 3 ay yerine 3 yıl olarak uzatmasını tavsiye ediyorum. Böylelikle hem iktidar partimiz güçlenmiş olur, hem de demokrasimiz. 30.09.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title