Makaleler

ALDANMIŞLAR

Sait Balcı
Anayasa Uzlaşma Komisyonu’nun Cumhuriyet Halk Partili Üyelerinden, Konya Milletvekili Atilla Kart ile İzmir Milletvekili Rıza Türkmen hem toplumun hem de kendilerinin aldatıldıklarının altını çizerek ‘’Amaç Başbakan’ı Başkan yapmaktır, biz bu oyuna gelmeyiz. Masadan da çekilmeyiz’ ’diyorlar. Atilla Kart ile Rıza Türkmen aynı zamanda kendilerinin ve Sivil Toplum Örgütlerinin de aldatıldığının altını çizmişler. Rıza Türkmen ile Attila Kart hangi Sivil Toplum Örgütlerinden bahsediyorlar bilmiyorum ama eğer bahsettikleri Sivil Toplum Örgütleri Atatürkçü Düşünce Derneği, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Memleket Sevdalıları Derneği, Cumhuriyet Okurları, Aydınlık Okurları ve Türk Gençlik Birliğinden bahsediyorlarsa bu örgütler Bölünme Anayasasına inanmadılar ki aldansınlar. Aldananlar varsa onlarda Cumhuriyet Halk Partisinin ve Milliyetçi Hareket Partisinin Anayasa Komisyonu üyeleridir.

Bugüne dek Memleketin hemen hemen bütün illerinde ‘’Milli Anayasa Formları’ ’düzenlendi. Düzenlenen bu Anayasa Formlarında, İktidar Partisinin Yeni Anayasa ile ‘’Başkanlık ve Eyalet Anayasasını oluşturmak istediği anlatıldı. Yeni Anayasa’nın bölünmeye yol açacağı söylendi. Hatta Milli Anayasa Formlarına Cumhuriyet Halk Partisinin Tunceli Milletvekili Kamer Genç’te katıldı. Rıza Türkmen ile Attila Kart’ın Milli Anayasa Formlarından haberleri olmasa gerek. İnsan en azından düzenlenen Anayasa Toplantılarında nelerin konuşulduğunu kendi partisinin milletvekilinden bile öğrenir. Hadi Rıza Türkmen’i geçtim ama yılların deneyimli siyasetçisi Attila Kart’a ne demeli? Sanki dün yeni genel seçimler olmuş da Attila Kart ilk defa Konya’dan Milletvekili seçilmiş. Bir de hiç sıkılmadan aldatıldıklarını itiraf ediyorlar. İktidar Partisi, sizin gibi memleket de ne olup bittiğini bilmeyen milletvekillerini bulmuş ya, helal olsun. Atatürk’ün partisini de bu hallere düşürmüşler ya, vallahi helal olsun. Muratlarına ermişlerdir artık.

Attila Kart ile Rıza Türkmen aldatılmışlığa doymamış olacaklar ki halen masadan kalkmayız diyorlar. Yani niyetleri kalkmak değilmiş. İktidar Partisinin ‘’Kusura bakmayın bundan böyle Yeni Anayasayı hep beraber yapalım’ ’demeyeceğine göre, masada oturmanın bir alemi var mı? Sanki masadan kalkmayınca İktidar Partisi korkacak mı? İktidar Partisi yapacaklarından kendini alıkoyacak mı? Elbette hayır. Göreceksiniz İktidar Partisi belli bir yere kadar uzlaşı içinde çalışacaktır. Ama ne zaman çanlar çalmaya başladı uzlaşı filan ortadan kalkacaktır. Yeni Anayasa, aynı 4+4+ 4 adlı Kesintili Eğitim Yasasında olduğu gibi bir oldubittiyse getirilecektir. Ondan sonra yine aldatıldık deseniz de kandırıldık deseniz de faydası olmayacaktır. Atı alan Üsküdar’ı geçtikten sonra ağlamanın da sızlamanın da bir faydası olmayacaktır.

Başbakan Mısır’da anti demokratik Anayasayı halk oylamasından geçiren Mısır Devlet Başkanı Mursi’yi tebrik ediyor. Başbakan daha dün kendi Anayasanın ‘’Kuvvetler Ayrılığına’ ’olan inancını ekranlardan bizlerle paylaştı. Yani Başbakan’ın demokrasi anlayışını daha yeni keşfetmiyoruz. Başbakan’ın var olan demokrasi anlayışı bilinçaltına yerleşmiş. İşte ara sıra böyle kendiliğinden açığa çıkıyor. Simdi bu demokrasi anlayışı ile mi Yeni Anayasayı yapacağız? Bu demokrasi anlayışı ile masada oturacağız? Başbakan bu güne kadar hangi demokratik bir Anayasa sözü verdi? Daha tutuklu Milletvekillerini bile Meclisin çatısı altına almayan İktidar Partisi ile mi demokrasi anlayışı ile mi masada oturacağız?  Konu kendilerine geldiği zaman yargının elinden Hakan Fidan için özel yasa çıkarmasını biliyorlar. Peki, tutuklu Milletvekilleri olduğu zaman neden kılını kıpırdatmıyorlar? Şu anda Mustafa Balbay’ın deyimiyle Silivri Toplama Kampında tutuklu bulunan Mustafa Balbay, Mehmet Haberal ve Engin Alan’ın tutuklu halleri bu meclisin ayıbı değil midir? Daha üyelerini Meclis çatısı altına alamayan bir Meclis hangi demokratik Anayasayı yapacak?

Attila Kart ile Rıza Türkmen hiç kusura bakmasınlar ama bizler bu Anayasa Komisyonu çalışmalarına inanmadığımız için aldanmadık. Aldatılan birileri varsa oda kendileridir. Halen daha da masadan kalmayız diyorlarsa hiç kusura bakmasınlar daha çok aldanacaklardır. Burada İktidar Partisi tarafından Cumhuriyet Halk Partisinin aldanan kadrolarına yanmam da Atatürk’ün partisinin bu hallere gelişine yanarım.28.12.2012

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title