BugünMakaleler

AKP YABANCILARA YİNE OY KULLANDIRACAK

sait-balci- ortam dosyası

UĞUR MUMCU’YU VE DEVRİM ŞEHİTLERİNİ UNUTMA!
DENİZ FENERİNİ UNUTTURMA!
SOMA VE ERMENEK MADEN KAZALARINI UNUTMA!
GEZİ PARKI EYLEMLERİNDE KAYBETTİĞİMİZ 6 ŞEHİDİMİZİ UNUTTURMA!
17– 25 ARALIK YOLSUZLUK VE RÜŞVET ÇARKINI UNUTMA!
KAÇAK SARAYI VE MALİYETİNİ UNUTTURMA!
PKK İLE MÜZAKERE MASASINA OTURANLARI UNUTMA!
VE GÜNDEM DEĞİŞTİRMELERİNE ASLA KANMA!

Ülkemizde Yüksek Seçim Kurulu Kanununa göre vatandaşlık vasfını kazanmış yabancılar ancak oy kullanabiliyorlar. Vatandaşlık hakkını kazanabilmek için de ülkemiz sınırları içinde 5 yıl kesintisiz olarak ikamet etmek gerekiyor. Hal böyle olunca iktidar partisi bu yasayı geçici vatandaşlık kanunu ile deliyor. Yani ülkeyi kesintisiz olarak 13 yıldan bu yana yönetmekte olan AKP İktidarı her seçim öncesi düşen oylarını bu tür seçim hileleri ile toparlıyor. 30 Mart Yerel Seçimlerinde ve Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde de Suriyeli sığınmacılara geçici vatandaşlık numarası vererek oy kullandırmıştı. Hani bir atasözümüz vardır bilirsiniz. ‘’Huylu huyundan vazgeçmez’’ diye. İktidar partisinin işi de işte o hesap. Ne yardan vazgeçiyorlar, ne de serden.

Ülkemizde bir seçim olur da iktidar partisi seçim hilesine başvurmadan durabilir mi? Elbette duramaz. AKP iktidarı bugüne kadar her seçim döneminde hile yapmıştır. Çünkü hile yapmak kanlarında vardır. Bugüne kadar İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerin çöplüklerinde Cumhuriyet Halk Partisine verilmiş oy pusulalarına az rastlanmadı. Kimi zaman yakılmış oy pusulalarına rastlandı, kimi zamanda çöplüğe terkedilmiş oy pusulalarına. Her seçim döneminde de elektrikler boşuna kesilmez. Elektrik trafolarına kediler boşuna çıkmaz. Evet, mühürleri boşuna çalınmaz. Yüksek Seçim Kurulu boşu boşuna fazladan oy pusulası basmaz. Bu örnekler her seçim döneminde daima tekrarlanır. Fakat muhalefet partileri iktidar partisinin yapacağı seçim hilelerine karşı önlem almayı bir türlü akıllarına getiremezler. Sandık başlarına sandık sorumlusu görevlendirmesini bilirler ama ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarını aldırmasını bilmezler. Sandıkların seçim kurullarına teslim edilene kadar terk edilmemesini bilmezler. Fakat sandıkların açılmasından sonra oflamayı puflamayı çok iyi bilirler. Korkarım bu vurdumduymazlık yüzünden 7 Haziran seçimleri de aynı akıbete uğrayacak.

İşte yine bir seçim arifesindeyiz. Dün seçmen kayıtlarının ikamet edilmekte olan adrese aldırmanın son günüydü. Eğer halen daha seçmen kayıtlarını ikamet ettikleri adrese aldırmayanlar varsa bunun bir telafisi daha var. O da seçmen kayıt listelerinin muhtarlıklara asılmasından sonra da bu kayıtların kontrol edilip düzeltilebileceğidir. Seçmen listelerinin 14 Mart’ta askıya çıkarılacağını şimdiden belirteyim. Askıda kalma süreci de 31 Mart günü dolacak. Vatandaşlar seçmen kayıtlarının olup olmadığını veya bulundukları adreste olup olmadığını YSK’nın internet sitesinden de öğrenebilecekler. Fakat ben yine de tüm bu bilgilendirmelere rağmen vatandaşlarımızın duyarsız kalacaklarından eminim. Çünkü sosyal demokrat kesimin fıtratında da bu var.

AKP’nin Suriyeli sığınmacılara oy kullandıracağını yazacaktım. Sanırım biraz dağıttım. Tekrar konuma döneyim. Gelen bilgiler arasında iktidar partisinin yapacağı seçim hilelerinin yanında Suriyeli seçmenlere geçici vatandaşlık vererek yine oy kullandıracağı söyleniyor. Fakat bu durum muhalefet partililerinin gündeminde henüz yok. Zaten seçim meydanlarına da çıkmadılar. Şu an Genel Merkeze yakın partililerin hangi seçim bölgesinden kontenjan adayı gösterileceklerini ayarlıyorlar. Çünkü bu durum iktidar partisinin başvuracağı seçim hilelerini takip etmekten çok daha önemlidir. Allah muhafaza yönetim kadrolarında yer alan bir partililerin seçilecekleri yerlerden aday gösterilmezlerse bir çuval incir heba olur. Milletvekili seçilmenin seçim kazanmaktan daha önemli olduğu ülkemizde böyle bir yol kazasının yaşanmasını elbette ben de istemem.

Biliyorsunuz iktidar partisi daha evvel yurt dışında bulunan vatandaşlarımızın oy kullanabilmeleri için önceden alınması gereken randevulu sistemi Yüksek Seçim kuruluna başvurarak iptal edilmesi için başvuru yapmıştı. İktidar partisinin yapmış olduğu bu başvuruyu Kemal Kılıçdaroğlu’da desteklemişti. İktidar partisi yurtdışında kullanılan oylar üzerinden istediği ölçüde seçim hilesi yapamıyordu. Yani randevu almayan seçmen adına oy kullanılamıyordu. Çok şükür şimdi bu sorun da aşıldı. Bundan böyle yurt dışında oy kullanmak için randevu filan almaya da gerek yok. Dolayısıyla yurt dışı seçmenlerini oy kullanmaya teşvik etmeye de gerek yok. Çünkü iktidar partisi yanlıları onlar adına hür iradeleri ile oy kullanabilecekler. Hem böylelikle yurt dışında oy kullanma oranları da yükselmiş olacak. Demokrasi adına oy kullanma oranları yükselsin de gerisi önemli değil.

Yarın tekrar görüşmek üzere hoşça kalın.10.03.2015

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title