Makaleler

AKP İLE ANAYASA YAPILMAZ

sait-balciİktidar partisi ile PKK Terör Örgütü arasında yapılmış olan anlaşma gereği silahlar susacaktı. Örgüt üyeleri silahları bırakarak ülkeyi terk edeceklerdi. Ancak gelişmeler hiç de öyle yandaş basının yazdığı gibi gelişmedi. Geri çekilme işlemi Başbakan’ın da itiraf ettiği gibi yüzde 15 de kaldı. Geri kalan yüzde 85 hiç çekilmedi. Hatta gidenlerin karakolların kapatılmasından sonra tekrar geri geldikleri söyleniyor. Yani al gülüm ver gülüm dönemi yaşanıyor. Bir bakıyorsunuz mevcut karakolların tamir edilmesi ile ilgili terör örgütünün verdiği tepkiye Başbakan esiyor gürlüyor. Sonra bir bakıyorsunuz karakolların tamir edilmesini bırakın kapatılmaya başlamış olduğunu duyuyorsunuz. Başbakan’ın önceki esip gürlemesinin yerini de çoktan yeni bir gündem almış. Siyaseten söylem ve eylem birliği ayaklar altında. Yani siyaset bu derece yozlaşmış. Kimin ne dediği belli değil. Gelişmeler her an her dakika değişiyor. Yani bir gün gündemden uzak kalmış olsanız çok şey kaybediyorsunuz. Yani ülkemizde gündemi yakalayabilmek için sürekli ekran başında olmak gerekiyor. Yoksa ertesi gün gündemi yakalayabilmeniz oldukça zor oluyor.

Muhalefet kanadından bir Allah’ın kulu çıkıp ta Başbakan’a sen ne diyorsun demiyor. Varsa yoksa şimdi aklılarında Yeni Anayasa var. Bir bakıyorsunuz Başbakan uzlaşılan maddeleri meclisten geçirelim diye çağrı yapıyor. Öbür taraftan Ana Muhalefet Partisi ile Yavru Muhalefet Partisi emrin olur diyorlar. Yahu ne çabuk anlaştınız? Hangi maddeler konusunda anlaştığınızı çıkıp bir millete anlatın bakalım. Neleri verdiniz? Türk Milletinin kırmızıçizgilerini koruyabildiniz mi? Arkanızdan atlı mı koşturuyor? Allah’ın diğer günlerine kramp mı girdi? Hele çıkın bir meydana bakalım. Uzlaştığınız maddeler konusunda halk ne diyor bir sorun bakalım. Eğer alnınız açıksa, başınız dikse çıkıverin milletin karşına kardeşim! Öyle susmakla olmaz bu işler. Saman altından su yürütmekle bir yere varılmaz. Foyanız bugün yarın meydana çıktığı anda ortada kalıverirsiniz alimallah.

Bu iktidar partisi değil mi 4+ 4+4 adlı kesintili eğitimi sizlere rağmen meclisten çıkaran? Günlerce mecliste bunun kavgasını vermediniz mi? Bu iktidar partisi değil miydi Yeni Anayasa’yı uzlaşı ile çıkartacağız diyen? Hani nerede uzlaşı? İktidar partisi mutabakata varılamayan maddelerde adım atıyor mu? Bir özveri gösteriyor mu? Türk Milleti’ni ayaklar altına almaktan vazgeçti mi? Ya demokrasi ne durumda? Yani ileri demokrasi ne durumda? Ülkemizde şimdi demokrasi gülleri mi açtı? Gezi parkı ve Taksim eylemlerinde yurttaşa etmediğini bırakmayan Başbakan, bir özür mü diledi? Eylemlere katılan gençlerin nerede olduklarını biliyoruz ama kadınlara pala ile saldıranlar nerede biliyor musunuz? Onlar çoktan Fas’a uçmuşlar. Birlikte Anayasa yapacağınız iktidar partisinin adaleti işte bu kadar. Hangi demokratik bir ülkede eyleme katılmak suçtur? Hangi demokratik bir ülkede Pala ile millete saldırmanın cezası salıverilmedir? Şimdi bana söyler misiniz bu iktidar partisi ile mi Anayasa yapacaksınız? Daha seçilen Milletvekillerinizin onurunu bile kurtaramadınız? Onları Silivri zindanlarından çekip alamadınız? Her defasında Meclis Başkanı’nın Anayasa çağrılarına yanıt verdiniz ama o Meclis Başkanı hiçbir zaman sizin milli iradenize saygı göstermedi. Maalesef halkın iradesine sahip çıkamadınız! Oysaki o vekiller sizin onurunuzdu. O vekiller halkın size emanetiydi. Emanete bile sahip çıkamayan sizler, şimdi yine iktidar partisinin vagonuna takılarak demokratik Anayasa yapacaksınız öyle mi? Başkalarını bilemem ama siz bunları benim külahıma anlatın.

Bir taraftan Anayasa Mahkemesi, uzun tutukluluk süreleri ile ilgili yeni bir düzenleme yapıyor ancak öbür taraftan da bir bakıyorsunuz Anayasa Mahkemesinin kararlarını dikkate alan yok. Ya nerede yaşıyoruz? Neymiş efendim? Anayasa Mahkemesinin gerekçeli kararları yayınlanmamış. Anayasa Mahkemesi Başkanı açık ve seçik olarak uzun süredir tutuklu olarak yargılanan vatandaşları tahliye edebilirsiniz demedi mi? Hükümete verilen bir yıllık yeni düzenleme süresine rağmen tahliye verilebilir demedi mi? E hala daha ne bekleniyor? Bu mudur demokrasi? Anayasa Mahkemesinin kararları uygulanmayacaksa ne için yeni Anayasa yapıyorsunuz? Yarın yeni Anayasa yapılmış olsa sanki yargı cephesi bu Anayasaya uyacak mı? Hükümet kanadı bugün olduğu gibi yarın da maçı tribünden seyretmeye devam etmeyecek mi? Böyle bir saçmalık olur mu? Bu iktidar partisi ile Yeni Anayasa yapılacak öylemi? Sayın Ana Muhalefet ve Yavru Muhalefet Partileri, emin olun ki yarın öbür gün uzlaşmaya varmış olduğunuz maddelerin de değişmiş olduğunu göreceksiniz. Vermiş olduğunuz önergelerin bile değişikliğe uğradığını oylama sonrası göreceksiniz. Geceleri koyun gütmeye gidiyorsunuz ya o yüzden. Devam edin bakalım. Halkına işkence eden bu iktidar partisi ile daha nereye kadar gidebileceksiniz, yarın öbür gün hep beraber göreceğiz.17.07.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title