Makaleler

AKİL YANDAŞLAR

sait-balciKamuoyunun merakla beklediği akil yandaşlar nihayet sahaya çıktı. Biz ‘’Akil Adamları’’ beklerken ‘’Akil İnsanlar’ ’sahneye çıktı. Daha en baştan kadınlardan akil insan düşünülmediği için bu oluşumun adı ‘’Akil Adamlar’’dı. Ancak gelinen noktada kadınlar da hatırlanmış olacak ki oluşumun adı ‘’Akil İnsanlar’’ olmuş. Öncelikle İktidarın çözemediği sorunlara merhem olacak olan ‘’Akil İnsanlar’’ın Memleketimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Yüce Tanrıdan da ‘’Akil İnsanları’’ üzerimizden eksik etmesin diyorum.

Kolay değil elbette akil insan olmak. Akil insan olabilmek için her şeyden evvel siyasi iktidar partisi ile iyi geçinmeniz gerekiyor. Konuşmalarınızla, yazılarınızla, şarkılarınızla ve çevirdiğiniz filmlerinizle iktidar partisine ters düşmemeniz gerekiyor. Yürütülmekte olan süreç ile ilgili olumsuz görüş bildirmemeniz gerekiyor. Yaşanmakta olan süreci kendi kafanıza göre yorumlamamanız gerekiyor. Yani bu süreç hakkında detaylı bilgi sahibi de olmanıza gerek yok aslında. Çünkü iktidar partisi zaten sizin adınıza araştırıyor, düşünüyor ve sonuçta bir karara varıyor. Size düşen rol ise iktidar partisinin açıklamalarına paralel yönde tavır almanız kalıyor. Yani suya sabuna dokunmadan görevinizi ifa edebiliyorsunuz. Zaten İktidar partisi bu oluşumun çalışmalarından çıkacak rapora göre yol belirlemeyeceği için yanlışlık yapsanız da mühim değil hani. Daha da ileri gidecek olursak yol haritası zaten çoktan belirlendi. Akil İnsanlar verilen derslere çalışırlarken iktidar partisi tam gaz yola devam ediyor. Akil İnsanların çalışması daha devam ederken bir de bakılacak ki İktidar partisi çoktan bir arpa boyu yol almış. Bu durumda Akil İnsanlara düşen görev ise Türk Halkını oyalamak olacak. Tatar Ramazan’ın da bu görevi fazlasıyla yapacağından eminim.

03 Nisan Çarşamba günü açıklanan listeye baktığımda öncelikle hayretler içinde kaldığımı sizlerle paylaşmak isterim. Türk Sinemasının kadın oyuncusu Hülya Koçyiğit’i, Arabesk müziğinin babası diye lanse edilen Orhan Gencebay’ı, yine Türk Sinemasının erkek oyuncusu Kadir İnanır’ı listede görünce bravo dedim yani. Ne iyi etmişlerde bu listeye girmişler. Helal olsun yani. Belki de Kadir İnanır ile Hülya Koçyiğit, kendilerini film setinde sanıyor olabilirler. Hakikaten aslında bir film çekiliyor. Çekilen filmin yapımcılığını Abdullah Öcalan’ın yaptığını biliyorlar mıdır acaba? Ya Orhan Gencebay’a ne demeli? Yıllardır arabesk müziğini bu süreç için mi yapmıştır? Yoksa bu güne kadar seslendirdiği şarkılarda bugünlere mesaj mı vermiştir? PKK, da Orhan Baba’nın bu fedakârlığının altında kalmaz diye düşünüyorum doğrusu. Bundan böyle bir haftaya kalmaz piyasada Orhan Baba’nın CD’leri yok satmaya başlar. Bana göre müzik yapımcıları şimdiden Orhan Baba’nın CD’ lerini basmaya başlamaları gerekir. Kandil’de bile bundan böyle artık Orhan Baba dinlenmeye başlanır diye düşünüyorum. Bu durum teröristlerin moral yapısını ne yönde etkiler bilemem ama ne yaptığını bilmeyen Orhan Baba’yı dinlememek zaten olmaz. Orhan Baba’yı dinlememek belki de sürecin aksamasına bile neden olabilir.

Akil İnsanlar listesini hazırlayan siyasi iktidar partisine de helal olsun diyorum. Bundan iyisine de zaten can sağlığı diyorum. Akil İnsanlar listesini bölge bölge de hazırlamışlar ya yine bir daha helal olsun diyorum. Biz kırk yıl düşünsek böyle bölgesel anlamda bir liste hazırlayamazdık. Zaten iktidar partisinin bizden farkı da burada ortaya çıkıyor. Keşke diyorum listeyi bir de il bazında düzenleyebilselerdi. Şimdi bu akil insanlar işlerinin kolaylaştırmak için il bazında kendilerine yardımcı olması açısından yanlış insanları seçerlerse ne olacak? Allah muhafaza süreç yara alırsa bunun altından kalkmak kolay mı olur? Hani iktidar partisi il ve ilçe bazında da bu akil insanlara yardımcı olacak insanları da tespit ediverseydi ne güzel olurdu. Neyse artık olan olmuş. Liste ortaya çıkmış. Buna da şükür. Allah muhafaza ya bu insanlar oluşturulamasaydı halimiz ne olurdu? Yatıp kalkıp buna da şükür diyelim. Allah hükümetimize zeval vermesin diyelim.

Listeyi genel olarak baktığımda hakikaten çok değerli şahsiyetlerin ismini listede görünce çok memnun oldum. Örneğin Şükrü Karatepe Akdeniz Bölgesine apayrı bir onur katmış. Şükrü Karatepe’yi geçmişten tanıyorsunuz. Burada ayrıca tanıtmaya gerek duymadım. Keza Doğu Anadolu Bölgesinden Abdurrahman Dilipak’ta isabetli bir tercih olmuş. Fehmi Koru beyefendi de herhalde cemaatin listesinden Ege Bölgesi listesine girmiş. Listeleri daha detaylı incelediğim zaman sürece katkı verebilecek çok değerli bazı şahsiyetlerin listede olmadığını görünce üzüldüm doğrusu. Örneğin bir tarafı Türk, diğer tarafı Kürt olan Hülya Avşar hanımefendi bu listede neden olmaz? Ya özel yetkili gazeteci Nagehan Alçı Hanımefendi ile değerli eşi Rasim Ozan Kütahyalı neden bu listelerde yer verilmemiştir? Balyoz ve Ergenekon Davalarının basından sorumlu gazetecisi Nazlı Ilıcak Hanımefendi neden listelerde yoktur? Haftanın neredeyse tamamını yaptığı programa ayıran Acun Bey’i de listelerde göremedim. Peki, siyasi iktidarın kalemi gibi çalışan Yiğit Bulut Efendi ile Fatih Altaylı Beyefendi neden yoktur? Ya lakabı bavulcu olan Mehmet Baransu Efendi’ye neden yer verilmemiştir? Özel Yetkili Mahkemelerin kadrolu gizli tanıkları nerededir? Bugüne kadar Balyoz ve Ergenekon Davalarını bütün yükünü bu gizli tanıklar çekmemiş midir? Onlar da bir nevi Akil İnsan sayılmaz mı? Değerli okurlar doğrusunu isterseniz bu önemli şahsiyetlerin ismini listelerde göremeyince çok üzüldüm. İnşallah en kısa zamanda bir telafisi olur da bu mühim insanlar ’da Akil İnsanlar sınıfına girerler.

İktidar Partisinin verdiği gazla sahaya çıkan Akil İnsanlara şimdiden kolaylıklar diliyorum. Başta söylediğim gibi aslında maç terörist başı ile çoktan başlamış durumda. İmralı Stadyumunda yapılmakta olan maç halen bütün hızıyla devam ediyor. Şu anda yapılan ise yedek oyuncuların ısınabilmeleri için sahaya sürülmesinden ibarettir. Milliyet Gazetesi geçenlerde oynanmakta olan maç ile ilgili bir canlı bağlantı gerçekleştirmişti. Şimdilerde ise yayıncı kuruluşun talimatları gereği canlı bağlantı gerçekleştirilmiyor. Konunun meraklısı olanlara Beyaz Saray TV’yi takip etmelerini öneririm. 05.04.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title