Makaleler

AKİL ADAMLAR SAHAYA İNİYOR


Başbakan Erdoğan destekli ve uzun zamandır Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da dillendirdiği ‘’Akil Adamlar’’ nihayet sahaya iniyor. Geldiğimiz noktada terörü durdurmak adına ve ‘’Analar Ağlamasın ‘’sloganı ile çok gerekli görülen ‘’Akil Adamlar’’ Diyarbakır Barosu ile Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği’nin öncülüğünde nihayet hayata geçiyor. Partiler üstü konumda yürütülecek olan bu çalışmaları şimdilik ( GÜNSİAD) Güneydoğu Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Şah İsmail Bedirhanoğlu ile Diyarbakır Baro Başkanı Mehmet Emin Aktar yürüteceklermiş. Çalışmaları her ne kadar partiler üstü ve yaşını başını almış akil kişiler yürüteceklerse de sonuçta Başbakan’ın bilgisi dışında çalışma yürütebileceklerini ben hiç mümkün görmüyorum. Zaten bu çalışmalara katkı verecek akil adamların Başbakan’ın düşüncelerinden farklı bir fikir de ileriye sürebileceklerini hiç sanmıyorum. Bu yüzden bu çalışmaya katkı verecek olan ‘’Akil Adamlara’’ ve ‘’Akil Kadınlara’’ tavsiyem, öncelikle bir şekilde Başbakan ile görüşüp onun değerli fikirlerini alıp ondan sonra çalışmalara başlamalarını tavsiye ederim. Böyle bir noktaya parmak basmışken olası bir kazaya da kurban gitmemek lazım geldiğini düşünüyorum. Hem, ‘’Akil Adam’’ ve ‘’Akil Kadın’’ sıfatı almanın geleceğe de bir yatırım olduğunu unutmamak lazım. Zaten sorun çözülmüş çözülmemiş mühim değil. Yeter ki Başbakan’ın direktifleri doğrultusunda kurul çalışmaları yürütülmüş olsun.

            Sabah Gazetesinin yazdığına göre ‘’Akil Adamlar’’ heyeti salt Güneydoğu Anadolu bölgesinden olmayacakmış. Söz konusu heyete sanıyorum Ege, Akdeniz, Karadeniz, Marmara ve İç Anadolu Bölgelerinden de temsilciler katılacakmış. Kanımca bu heyette yer alacak ‘’Akil Adam’’ ve ‘’Akil Kadınların’’ çoğunun aynı zamanda AKP’ye oy verenler ağırlığında olacaktır.’’Akil Adamlar’’ önerisini her ne kadar Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu sahiplenip dillendirdiyse de sonuçta yapılacak çalışma Başbakan’ın inisiyatifinde ilerleyeceğinden Kemal Kılıçdaroğlu’nun iradesi kısa bir zaman sonra kaybolacaktır. Kemal Kılıçdaroğlu’nun ortaya koymak istediği tablo Başbakan’ın iradesi ile örtüşüyorsa buna diyecek bir lafım yok. Ancak yaklaşan Yerel Seçimler ve Genel Seçimlere İktidar parolası ile çıkması gereken Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, memleketin salt Tunceli ve Doğu ve Güney Doğu Anadaolu Bölgesinden ibaret olmadığı bilmesi gerekiyor. Geçmişte ‘’Deniz Baykal’a rağmen Cumhuriyet Halk Partisi diyen geniş halk kitleleri şimdi de Kemal Kılıçdaroğlu’na rağmen Cumhuriyet halk Partisi dememeleri gerekiyor. Yani Cumhuriyet Halk Partisine oy veren kitleler gönül rahatlığı ile oy vermeleri gerekiyor. Bu yüzden Cumhuriyet Halk Partisi bundan böyle adımlarını ölçülü atması gerekiyor. Cumhuriyet Halk Partisi bundan böyle tüm bölgeleri kapsayan ulusalcı bir politikayı harekete geçirmesi gerekiyor. Cumhuriyet Halk Partisi gerek anayasa çalışmalarında gerekse Suriye politikasında kırmızıçizgilerini net bir şekilde ortaya koyması gerekiyor.Halk, Cumhuriyet Halk Partisinden yeni çamlar devirmesini beklemiyor. Halk, Cumhuriyet Halk Partisinin kadrosunda TR Kod adlı Amerikan ajanları yerine cumhuriyeti özümsemiş aydınları barındırmasını bekliyor.Halk, Cumhuriyet Halk Partisinden AKP ile oluşacak Yeni Anayasa yerine vatandaşın geçim sorununa çözüm üretmesini bekliyor.Halk, Cumhuriyet Halk Partisinden iktidar programı yapmasını bekliyor. Halk Cumhuriyet Halk Partisinden varoşlara inmesini bekliyor. Kısacası halk Cumhuriyet Halk Partisinden ‘’Akil Adamlar’’ önerisi yerine terörü sona erdirecek irade ortaya koymasını bekliyor. Halk Cumhuriyet Halk Partisinden AKP İktidarına son verecek politikalar üretmesini bekliyor.

‘’Akil Adamlar’’ komisyonuna önerilen isimlere baktığımız zaman zaten daha öncede değindiğim gibi ilk etapta AKP’ye yakın isimleri görüyoruz. Kesin olmamakla birlikte oluşturulacak komisyona bu isimleri kimler önermiş bilmiyorum ama ilk etapta zaten liste kendini hemen belli ediyor. Örneğin partiler üstü deniyor ama daha ilk etapta komisyonda Dengir Mir Mehmet Fırat’ın adı geçiyor. Örneğin her dönemin şarkıcısı olma unvanını koruyan Sezen Aksu’da var. Sezen Aksu acaba hangi derin bilgisi ile oluşacak komisyona katkıda bulunacak bilemiyorum ama sanıyorum ileride AKP’den Milletvekili olma hakkını kazanmıştır.

‘’Akil Adamlar’’ listesinde yazar Adalet Ağaoğlu ile Orhan Pamuk’un da isimleri geçiyor. Orhan Pamuk Nobel Ödül alan bir yazar olarak düşünülmüş olmalı. Ancak Nobel Ödülü alan bir yazar ustasını satan bir yazar olmamalıdır. Yeni öğrendiğim bir habere göre Orhan Pamuk ustası Yaşar Kemal’i uydurma bir haber üzerine karalamış. Aynı zamanda Orhan Pamuk Ülkemizin yazarlarını temsil ediyormuş. Muhakkak AKP tarafından görevlendirilmiş olmalı. Başbakan bu kadar önem verdiği yazarı ‘’Akil Adamlar’’ listesine almasın da kimi alsın? Ya Adalet Hanım? Adalet Hanımın yazarlığına diyeceğim bişey yok ancak Adalet Hanım da uzun zamandır AKP’ye yakın duruşu ile biliniyor. Adalet Hanım geçmiş dönemlerde de Başbakan’ın meşhur açılımlarından olan yazarlar açılımına da katılmıştı. Adalet Hanım bu komisyonda umarım ulusal bütünlüğü koruma adına katkıda bulunur. Bu komisyonda yine Kürt sorununa Başbakan’’ın çağrılısı olarak elini taşın altına koymaya gelen Kemal Burkay’da var. Kemal Burkay bu süreç içinde ayağının tozu ile Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgesinde ayak basmadık yer bırakmadı. Kemal Burkay Ülkemizi dolaştığı gibi aynı zamanda Kuzey Irak’da bile temaslarda bulundu. Umarım Kemal Burkay’da kısa zaman zarfında edindiği engin bilgileri ile memleketin selametini koruyacak çalışmalarda bulunur.

Ayrıca bu komisyonda Zaman Gazetesinden Fehmi Koru ve İhsan Dağı’da bulunmakta. İhsan Dağı’nın saçlarının beyaz olduğunu hatırlarsak Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun ister ‘’Akil Adamlar’’ diyelim ister ‘’Ak saçlı Adamlar’’ diyelim, söylemine saçlarından dolayı uyum sağlıyor. Ya Fehmi Koru’ya ne diyeceksiniz? Her taşın altında Fehmi Koru’da olmak zorunda mıdır? Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı’nın desteklediği komisyonlarda bu isimler mi olmalıdır? Bu komisyonda yer alması düşünülen Yaşar Kemal ve Murathan Mungan gibi isimlere diyeceğim yok. Ama genel anlamda isimlere baktığınız zaman hani bu isimler arasında Acun Ilıcalı, Hülya Avşar ve ünlü jöleli Yiğit Bulut’nda isimlerinin geçmediğine üzüldüm desem yalan olur. Bu isimlerin de bu kervana katılmalarında büyük yarar görüyorum.

Doğrusunu isterseniz ben böyle bir çalışma olacaksa bu komisyonda aklı başında olan insanların olmasını arzu ederim. Örneğin her partiden üç Milletvekili olacak ise Cumhuriyet Halk Partisinden Emine Ülker Tarhan, Gülsüm Bilgehan Toker ve Fatma Nur Serter’in yer almasını isterim. Bu komisyonda ayrıca tarihçi yazar Turgut Özakman’ın da yer alması gerekir. Gazetelerden yazarlar da olacaksa Fikret Otyam, Ataol Behramoğlu, Mümtaz Soysal ve Emre Kongar’n da olmasını isterim Bu komisyona sanatçılar da katkı verecekse Rutkay Aziz, Levent Kırca ve Müjdat Gezen’i öneriyorum. Ayrıca ses sanatçıları da olacaksa Sadık Gürbüz, Candan Erçetin, Selda Bağcan ve Edip Akbayram’ı öneriyorum. Bu komisyonda Sivil Toplum Örgütleri de yer alacaksa Atatürkçü Düşünce Derneği Başkanı Tansel Çölaşan, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği Başkanı Aysel Çeliker ile Cumhuriyet Kadınları Derneği Genel Başkanı Av Şenal Sarıhan’ı öneriyorum. Ayrıca Baroları temsilen İstanbul Baro Başkanı Av.Doç. Dr.Ümit Kocasakal’ı öneriyorum.07.09.2012

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title