Makaleler

AFEDERSİNİZ ERMENİ

sait-balci

Başbakan Erdoğan NTV’de katıldığı programda Oğuz Haksever’in sorularına yanıt verirken yine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Daha geçenlerde Kemal Kılıçdaroğlu’na ‘’Sen Alevisin’’, Selahattin Demirtaş’a da ‘’Sen Zazasın’’ dediği yetmemiş olacak ki şimdi de Ermenilere hakaret etti. İnsanlara hakaret etmeye alışmış ya o yüzden. İllaki birilerine hakaret edecek, yoksa canı rahat etmiyor. ‘’Alışmış kudurmuştan beterdir’’ derler ya işte Başbakan’ın ki de o hesap. Yaratılanı yaratandan ötürü seviyor ama yaratılan da kendinden olması şartıyla. İşte böylesine üstün meziyetleri olan bir Başbakan’a sahibiz ne yazık ki. Diğer Ülke vatandaşlarına haksızlık olmaması açısından Allah’tan her ülkeye böyle bir Başbakan nasip etmesini diliyorum.

Başbakan, Oğuz Haksever’in karşısında önceden çalışılıp hazırlanmış sorulara yanıt verirken insan hayretler içinde kalıyor. Aklı yerinde olan bir insan hiç böyle konuşur mu? Aleviler, Kürtler, Ermeniler yıllardır bu topraklarda yaşamadılar mı? Geçmiş dönemlerde bir takım sorunlar yaşanmış ama şimdi onları hor görmek, aşağılamak mı gerekir? Başbakan, İkinci sınıf vatandaş olarak gördüğü Ermenilerden bugüne kadar hiç oy almamış mıdır? Bu topraklarda yaşayan Ermeniler yasalar karşısında diğer vatandaşlar ile aynı eşit haklara sahip değil midir? Ermenileri ikinci sınıf vatandaş olarak gören bir kitap var mıdır? Bakın Başbakan Ermenilere yönelik ne diyor? ‘’ Benim için bir ara neler dediler. Gürcü dediler. Affedersin daha çirkinini söylediler. Ermeni dediler, ama ben Türküm.’’ dedi. Peki, Başbakan şimdi durduk yerde ne için bu söylemlere yöneldi. ? Bunu bilmeyecek ne var. Başbakan, elbette Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yönelik bu cümleleri kuruyor. Yani Milliyetçi oylara hitaben böyle konuşuyor. Milliyetçi oylara talip olunabilir ama Ermenilere hakaret ederek değil. Alevilere hakaret ederek değil.

Ben Başbakan’ın bu sözleri Milliyetçi oylara hitaben yapmış olduğunu adım gibi biliyorum. Ben aynı zamanda bu sözleri sarf eden Başbakan’ın ruh sağlığının yerinde olmadığını da düşünüyorum. Çünkü insan oy uğruna kendi ülkesinde yaşayan ve Sünni olmayan insanlara hakaret etmez. Çünkü Sünni’yi yaratan da Allah’tır, Alevi’yi de yaratan da Allah’tır. Bunun ötesi berisi de olmaz. Anayasamızda ‘’Din, dil ve Irk yönünden hiç kimsenin bir başkasını ayrıma tabi tutma hakkı da yoktur. Böylesine bir hakaretin yasalarımız da da yeri yoktur. Bu durunda Başbakan, insanları din, dil ve ırk yönünden ayrıma tabi tutmuş oluyor. Bu ayrımcılık da yasalarımıza göre suçtur. Bu suçu işleyen Başbakan’ın da dokunulmazlığının kalkmasından, itibaren Adalet karşısında hesap vermesi gerekiyor. Peki, Başbakan’ın Yüce Adalet karşısına çıkacak yüreği var mıdır? Hiç sanmam. Burada iktidar partisinin kurmaylarına büyük iş düşüyor. Ruh sağlığı yerinde olmayan Başbakan’ı muhakkak doktora götürmeliler. Yoksa Başbakan bu gidişle yakın zamanda keçileri tam olarak kaçıracak. 08.08.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title