BugünMakaleler

ABD’NİN EL BAB İNADI

cropped-DB32A183F424-3.jpg

ABD, PYD’nin Fırat’ın batısına geçmeyeceğine dair söz vermişti. Peki, PYD Fırat’ın batısını terk etti mi? Elbette terk etmedi. Göstermelik de olsa birkaç unsurunu çekti ama asla Menbiç’i terk etmeyerek Fırat’ın batısını işgal etmeye devam ediyor. PYD’nin şimdiki hedefi ise Suriye’nin El Bab kentidir. Bu kent şu an IŞİD adlı Terör Örgütü’nün elinde bulunuyor. Aynı zamanda bu kent Fırat’ın da batısında bulunuyor. Anlayacağınız ABD destekli PYD Menbiç’i terk etmediği gibi şimdi de El Bab’a göz dikerek Fırat’ın batısına tamamen yerleşmeyi planlıyor. Peki, ABD’nin ülkemize verdiği söz nerede kaldı? ABD’nin dost müttefikliği nerede kaldı? NATO ülkesi olarak bizim ülkemizin ayrıcalığı nerede kaldı? Dostluk filan yok kardeşim. ABD bal gibi Erdoğan’ı aldatıyor. Olan da ülkemize oluyor.

ABD daha geçenlerde Suriye’nin elinde bulunan Deyr –ez Zor bölgesinde bulunan Suriye askerlerini bombaladı. Gerçi yanlışlıkla vurduk filan dediler ama bal gibi bilerek vurdular. Bu bölgeyi IŞİD’in eline geçmesi için vurdular. Çünkü Suriye’nin elinde bulunan bölgeleri ele geçirmek zor ama IŞİD’in elinde bulunan bölgeleri ele geçirmek kolay oluyor. IŞİD zaten elinde bulunan bölgeleri PYD’nin eline geçmesi için tutuyor. PYD’nin toprak kazanması için mücadele ediyor. Suriye ordusu topraklarını teröristlere karşı savunmak istediği zaman IŞİD topla tüfekle Suriye ordusuna karşı mücadele ediyor ancak saldıran PYD olunca geri çekiliyor. Anlayacağınız ABD +PYD ile IŞİD arasında al gülüm ver gülüm oynanıyor. Bu oyunu Suriye, İran ve Rusya haricinde kalan bütün ülkeler de seyrediyor. Erdoğan ise halen daha meşru Suriye Ordusu yerine ÖSO denilen teröristler ile Suriye’de mevzi kazanmaya çalışıyor. Burada Erdoğan’a sorulması gereken bir soru var. Eğer yarından sonra ÖSO denilen teröristler Türk Ordusunun bulunduğu bölgelerden çekilirse ne olacak? Türk Ordusu tek başına mı bölgede kalacak? Yoksa Erdoğan Türk Ordusunun hâkim olduğu bölgeleri sınırlarımızın içine mi alacak? Sınırlarımızın güvenliğini bu şekilde mi sağlayacak?
Bu soru yanıtlanmalıdır.

Suriye’de artık sular ısınmaya başladı. ABD’nin şimdiki hedefi El Bab’tır. Eğer ABD El Bab’ı ele geçirirse PYD Fırat’ın batısını tamamen işgal etmiş olacak. Dolayısıyla PYD’nin kantonları artmakla kalmayacak aynı zamanda Suriye’nin içine doğru da genişlemiş olacak. ABD’nin bu hamlesine karşı Erdoğan eğer sınır güvenliğini korumak istiyorsa bir an evvel tedbir almak zorunda. Yani El Bab’ın PYD’nin eline geçmesini önlemek zorunda. Yoksa Türk Ordusunun Fırat Kalkanı adı altında Suriye’ye yapmış olduğu hareket anlamsız kalacak. Diğer taraftan da ÖSO denilen teröristler ile El Bab operasyonunu yapmak yeterli olmayabilir. Bu operasyon şimdiye kadar IŞİD ile yapılan mücadeleye de benzemez. Türk Ordusu El Bab operasyonunda ilk defa PYD ve ABD ile çatışmak zorunda kalabilir. Bu karşılaşma hiç de umulmayan bir sonuç doğurabilir. Bu yüzden Erdoğan El Bab operasyonunu ciddiye almak zorunda. Eğer El Bab’ı PYD’ye bırakmak istemiyorsa bu operasyonu Rusya ve Suriye ile birlikte yapmak zorunda.

Erdoğan’ın Birleşmiş Milletlerdeki konuşmasını televizyondan izledim. PYD konusundaki uyarıları önemliydi. Ancak Erdoğan konuşurken Salonun büyük bir kısmı boşalmış. Yani anlayacağınız Erdoğan’ın konuşmasını dinleyen olmamış. Dolayısıyla Erdoğan boş koltuklara konuşmuş. E şimdi hal böyleyken PYD konusundaki hassasiyetler BM nezdinde de karşılık bulmamış oldu. Dolayısıyla PYD’nin ele geçirmeyi düşündüğü El Bab kenti daha da önem kazanmış oldu. Bilmem anlatabildim mi?23.09.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title