Makaleler

ABD IŞİD’İ VURDU DİYE ÜZÜLELİM Mİ?

sait-balci

ABD’nin kendi yarattığı canavarı vurmasından sonra bir süre sessiz kalan iktidar partisinin ileri gelenleri Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde tepkilerini dile getirmişlerdi. Bunlardan birisi de AKP Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Ali Şahin idi. Şahin, ABD’nin IŞİD’i vurmasına tepki olarak’’ ABD oraları karıştırdı ve gitti. Şimdi orayı havadan bombalayarak düzelteceğini sanıyorsa böyle bir sonucu hiç kimse beklemiyor. Bütün bu yaşananların birinci derecede sorumlusu, ABD yönetimleridir, ‘dedi. İşin aslına baktığınız zaman Mehmet Ali Şahin’in yaptığı birinci tespite ben de katılıyorum. Çünkü eski Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin döneminde mezhep çatışması yoktu. Irak ikiye bölünmemişti. Saddam Hüseyin tüm farklı mezheplere ait olan toplulukları da bir arada tutuyordu. Ülkeyi diktatörlükle yönetiyordu ama bu denli kan akmıyordu. Karşı geleni asıp kesiyordu ama ülkenin bütünlüğünü elinde tutuyordu. ‘’Gelen gideni aratır ‘’diye bir Atasözümüz vardır bilirsiniz. Bu Atasözümüz şimdi Irak’ta geldiğimiz durumu en iyi şekilde özetliyor.

Yazıma, Mehmet Ali Şahin’in ABD’nin IŞİD teröristlerini bombalamasına yönelik verdiği tepkiye değinerek başlamıştım. Kaldığım yerden devam edeyim. İlk etapta Mehmet Ali Şahin’in yaptığı birinci tespite katıldığımı söylemiştim. Ancak şimdi benim de Mehmet Ali Şahin’e bir kaç sorum olacak. Madem ABD’nin Saddam Hüseyin’in başında olduğu Irak’ı bombalaması doğru değildi, peki o zaman siz neden ABD’ye tepki göstermediniz? Cumhuriyet Halk Partisinin girişimleri ile ABD’nin Irak’a ülkemiz üzerinden girmesi için Mecliste oylanan tezkerenin ret edilmesinden sonra neden ABD’ye tepki vermediniz? Meclisten çıkmayan tezkere için ABD’den neden özür dilediniz? Madem ABD Irak’ı karıştırıp gitti, peki, o zaman Suriye’yi kim karıştırdı? Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ın üzerine teröristleri kim saldı? Suriye’nin talan edilmesini de ABD planlamadı mı? Madem ABD’nin bölge ülkelerini karıştırması doğru değilse, Suriye’nin de talan edilmesine sizin iktidarınız neden ortak oldu? Genel Başkanınız Recep Tayyip Erdoğan ‘’Biz Genişletilmiş Büyük Ortadoğu Projesinin Eş Başkanlarından bir tanesiyiz ‘’demedi mi? ‘’Büyük Ortadoğu Projesinin amaçları bellidir’ ’demedi mi? Bu amaçların içinde Suriye’nin talan edilmesi açıkça belli değil miydi? ABD’nin Suriye’yi de talan etmesine en büyük katkıyı sizin iktidarınız sağlamadı mı? Suriye’nin talan edilmesi için tırlar dolusu silahı MİT aracılığı ile sizin iktidarınız göndermedi mi?

Şimdi bütün bu gerçekler ortada dururken tek yanlı olarak ABD’yi suçlamak ne kadar doğrudur? ABD’nin suçlu olduğunu biz zaten biliyoruz. Fakat ABD’nin gerek Irak’ı, gerekse Suriye’yi talan etmesine yardım ve yataklık eden kimlerdir? Büyük Ortadoğu Projesinin amaçları için Suriye’de Devlet Başkanı Beşar Esat’a karşı savaşmakta olan teröristlere yardım ve yataklık eden kimlerdir? Yaralanan teröristleri kendi ülkesinde tedavi eden kimlerdir? Suriye’nin düşmanlarına kapıları açan kimlerdir? Buyurun açıklayın, Sayın Mehmet Ali Şahin. Gerek Irak’ın, gerekse Suriye’nin talan edilmesine başta siz çanak tutmamış olsaydınız ABD şimdi gelip tekrar Irak’ta terör estiren IŞİD’i vurmaya gelmezdi. IŞİD denen teröristleri beslememiş olsaydınız böyle bir sorun da zaten olmayacaktı. Şimdi bütün bu yaşananların birinci derecede sorumlusu ABD ise, ikinci derecede sorumlusu da sizin iktidarınızdır. Aslında bunları sizde çok iyi biliyorsunuz ama işinize gelmiyor.

Şimdi yeri gelmişken IŞİD adlı terörist grupların marifetlerini de bir gözden geçiriverelim isterseniz. Ne de olsa Suriye ve Irak’ta akıllara durgunluk veren katliamları yapan bu teröristlere destek veriyorsunuz ya o yüzden. IŞİD adlı terörist gruplar Irak’a istikrar mı sağlıyordu da şimdi ABD’nin bombalamasına karşı çıkıyorsunuz? Musul’da 49 Konsolosluk çalışanımızı onlar esir almadı mı? Türkmenlere ve Şiilere yönelik katliamları yapan onlar değil mi? Camileri, attıkları bombalar ile havaya uçuran onlar değil mi? İnsanların korkup dağa kaçmalarına neden olan onlar değil mi? 250 Ezidi çocuğun zehirli otları yemelerinden dolayı ölmelerine neden olan yine onlar değil mi? Şimdi bütün bu olup bitenleri bırakıp ABD’nin bu insan azmanı katilleri vurmasını mı kınayacağız? Bu teröristlerin daha fazla katliam yapabilmeleri için mi ABD’nin IŞİD’i vurmasına karşı çıkacağız? Sonuç itibariyle geçmişte de olduğu gibi ABD yine bir canavar yarattı. Şimdi kendi yarattığı canavar bölge politikalarına zarar vermeye başlayınca bunun gereği olarak da bombaları yemiştir. Bunun daha ötesi var mı? 15.08.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title