BugünMakaleler

ABD İLE S – 400 KOMİSYONU KURMAK

Rusya’dan almayı taahhüt etmiş olduğumuz S – 400 Füze Savunma Sistemi ile ilgili hükümet kanadından yapılan açıklamalara rağmen belirsizlik halen daha devam ediyor. ABD’den yapılan açıklamalar da bu belirsizliği körüklüyor. Ne yalan söyleyeyim, yazılı ve görsel basından bu konu ile ilgili bir haber dinlediğim veya seyrettiğim zaman aklıma hemen Çin ile yapmış olduğumuz anlaşma gereği iptal etmiş olduğumuz uzun menzilli Füze ihalesini geliyor. Bu sebeple endişeli olduğumu baştan söyleyeyim.

S – 400 Füze Savunma Sistemi ile ilgili yakın bir zamandır öyle haberler gelmeye başladı ki, artık iş çığırından çıkıyor dersem sanırım yanılmış olmam. Özellikle ABD tarafından ağır bir baskı yapılıyor. S – 400 Füze Savunma Sisteminin NATO’nun programlarına uyum sağlayamayacağı söylendi. Bir NATO ülkesinin Rusya’dan Füze almaması gerektiği söylendi. Ülkemizin NATO üyesi olduğunu açıkça dile getirildi. Hatta ABD işi en son ülkemizi F35 veya S -400 Füze Savunma Sisteminden birisini tercih etmemize kadar götürdü. ABD bu konu da tercih yapmamızı istiyor ama öte yandan da tercihi kendisinden yana kullanmamızı istiyor. Ancak bu konu da bizim ülkemizin hassasiyetlerine kulaklarını tıkıyor. Hükümet kanadı ise bugüne dek bu tür çağrılara ve tehditlere karşı Rusya’dan alınması taahhüt edilen S – 400 Füze Savunma Sistem ile ilgili her şeyin tamamlandığını, sürecin bu şekilde ilerlediğini ve planlanan zamanda da Füzelerin geleceğini açıklamakla yetindi.

Hükümet kanadının Çin ile yapılan anlaşmadan sonra uzun menzilli Füze ihalesini iptal etmiş olmasına rağmen Rusya’dan alınacak olan S – 400 Füze Savunma Sistemini ile ilgili bugüne kadar iyimser beklenti içindeydim. Bu konuda çok umutlu değildim ancak yine de bu işin tamamlanabileceğini düşünüyordum. Halen daha Rusya’dan S -400 Füze Savunma Sisteminin alınabileceğini düşünüyorum. NATO’ya ve ABD’ye rağmen alınabileceğini söylüyorum. Eğer sizin müttefikiniz F35’leri size vermiyorsa ve sizi bu programdan çıkarmışsa sizin de yeni bir alternatif geliştirme hakkınız vardır. Hükümet kanadının bu konu da Rusya ile el sıkışması doğrudur. Şu ana kadar yapılan çeşitli söylentilere rağmen bu konu da kararlı duruş göstermek yerindedir.

S- 400 Füze Savunma Sistemi ile ilgili ABD’ye ortak komisyon kurulması önerisi ise son derece yanlış bir adımdır. Böyle bir önerinin gündeme getirilmesi bile başlı başına bir skandaldır. Ne Rusya’dan alınacak olan silahlar konusunda ABD ile ortak komisyon kurulabilir, ne de ABD’den alınan silahlar konusunda Rusya ile ortak komisyon kurulabilir. Ben bugüne kadar böyle çalışma yapan bir ülke duymadım. Açık söyleyeyim, böyle bir öneri işin çıkının çıktığının da bir göstergesidir. Eğer siz bu konuda ciddi iseniz, ABD’nin yapmış olduğu tüm baskılara rağmen duruşunuzu devam ettirirsiniz. Yok, eğer Rusya’dan S – 400 Füze Savunma Sistemini almaktan vazgeçtiyseniz de, yapılacak bir basın açıklaması ile neden vazgeçtiğinizi detayları ile birlikte açıklarsınız. Daha sonra bir daha da boyunuzu aşan bir işe girişmezsiniz. Çünkü bu iş ciddi bir iştir ve devleti temsil etmek önemlidir.

S – 400 Füze Savunma Sistemi konusunda halen daha her şey bitmiş değildir. Kararlı bir duruş ülkemizin itibarını yükseltir. Bölge ülkeleri üzerinde egemen olan ABD’nin politikalarına karşı bir denge oluşur. Eskiden olduğu gibi iki kutuplu Dünya sayesinde bölge ülkelerine barış ve huzur gelir. 07.06.2019

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title