Makaleler

GEORGE W. BUSH VE 11 EYLÜL

Tarih, 8 Temmuz 1976. Usame Bin Ladin’in başka bir babadan kardeşi olan Salim Bin Ladin, James R. Bath adlı bir yatırımcı ile bir sözleşme imzaladı. İmzalanan sözleşmeye göre Bath, Salim Bin Ladin adına hareket etmeye, yatırım yapmaya ve bu yatırım ile ilgili her türlü harcamaları yapmaya yetkili oldu.

Salim Bin Ladin o zamana dek Ortadoğu’nun en büyük inşaat şirketlerinden birisinin varisiydi. James R. Bath ise uçak satışları, kiralama ve gayrimenkul alanlarında faaliyet gösteren Teksaslı bir iş adamıydı. Bath ayrıca 1970’li yıllardaTeksas Ulusal Hava Muhafızlarında görevli iken eski ABD Başkanı George W. Bush ile tanışmıştı.

1977 yılında Midland, Teksas’ta Dorotthy Bush, Lewis Lehrman, William Henry Draper III, Bill Gammell ile James R. Bath adlı yatırımcılar George W. Bush adına Arbusto Energy adında bir petrol ve enerji şirketi kurdular. James R. Bath Salim Bin Ladin adına bu şirkete 50.000 dolar yatırım yaptı. Böylelikle Salim Bin Ladin Bush ile ortak olmuş oldu.

1997 yılına gelindiğinde ABD Genel Kurmay Başkanlığı tarafından Ulusal Askeri Strateji Belgesi yayınlandı. 1998 yılında da Savunma Bakanlığı tarafından Yeni Bir Yüzyıl için Ulusal Güvenlik Stratejisi Belgesi yayınlandı. Bu adımlar Afganistan işgalinin başlangıcıydı ve daha sonra Irak işgal edilecekti. Ancak bu projenin hayata geçmesi için bir yerden başlanması ve bu işgallerin bir bahanesi olması gerekiyordu. El Kaide bu plan çerçevesi içinde Dünya Ticaret Merkezi’ne uçak saldırısını planladı.

2002 yılının haziran ayında 11 Eylül uçak saldırıları ile ilgili bir rapor yayınlandı. Söz konusu raporu The Offical Assassination of JFK kitabının yazarı Gregory Douglas, Washington DC’deki Barnes Review toplantısında yayınladı. Alman istihbaratına ait olduğu bilinen rapora göre, 6 Ağustos 2001 Pazartesi günü saat 17:50’de Alman Büyükelçi Ischinger, Bundesamt fur Verfassungsschutz (Alman iç gizli servisi) ve BND Bundesnachrichtendienst, Alman Dışişleri Bakanlığı tarafından Almanya’da bulunan radikal bir Arap grubun 10-11 Eylül 2001’de tarihinde ABD’de bir saldırı gerçekleştireceğini bildirdi.

Nihayetinde 11 Eylül 2001 tarihinde hava korsanları tarafından dört adet yolcu uçağı kaçırıldı. ABD Hava Yollarına ait ilk uçak 08:46:30 ’da Dünya Ticaret Merkezi Kuzey Kulesi’nin kuzey tarafından 94. ve 98. katları arasına hedef aldı. İkinci uçak 09:02:59 de Dünya Ticaret Merkezi’nin Güney Kulesi’nin güney tarafından 77. ve 85. katlarını hedef alarak çarptı. Üçüncü uçak Washington DC’de Pentagon’a çarptı. Dördüncü uçak Washington DC’nin 240 km kuzey batısına, Pensilvanya Shankville yakınlarına düştü.

ABD Başkanlığı gerçekleşen uçak saldırılarının ardından ABD Dışişleri Bakanlığı aracılığıyla, Federal Almanya Cumhuriyeti hükümetine, Büyükelçi Ischinger’in yaptığı resmi uyarılara hiçbir şekilde atıfta bulunulmaması yönünde acil bir talepte bulundu.

Uçak kazalarının ardından beklenen gelişme neticesinde ABD Afganistan’ı işgal etti.
11.09.2023

 

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title