Bugün

İÇ SAVAŞ ÇIKARACAKLARMIŞ

AKP Manisa İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem, rejim değişikliği oylamasında HAYIR çıkması durumunda partililere ‘’Savaşa hazır olun’’ talimatı vermiş. Doğrusunu söylemek gerekirse ben de bunların yenilgiyi kolay kolay kabul edeceklerini zannetmiyordum. Ancak işi savaşa kadar da götüreceklerini düşünmüyordum. Genlerinde demokrasinin olmadığını biliyorum. Ancak isteseler de istemeseler de, rejim değişikliği oylamasında HAYIR çıkarsa, bu durumu kabul etmek zorundalar. Çünkü bunun başka bir alternatifi yok.

Geçmiş seçimler öncesinde yapılan anket sonuçları genellikle iktidar partisinin lehinde çıkıyordu. Ancak bu sefer işler değişti. Konu rejim değişikliği olunca millet uyandı. Şu an yapılan anketlerde HAYIR oyları önde gidiyor. İktidar partisinin yaptırmış olduğu anket sonuçlarında da HAYIR oyları önde gidiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yurtdışı seyahati öncesinde de bu durumu anket sonuçlarının sağlıklı olmadığını söyleyerek itiraf etmişti. Hal böyle olunca pek tabi panik oldular. Kamuoyu önünde ne diyeceklerini şaşırdılar. Birinin söylediğini diğeri yalanlıyor. On beş yıldan sonra seçim kaybetmek kolay değil tabi. Şu an geldikleri nokta bu. Bu durumda savaş çıkartmaktan başka seçenekleri kalmamış görünüyor. Ne demiş atalarımız? ‘’ Görünen köy kılavuz istemez’’

AKP Manisa İl Başkan Yardımcısı Ozan Erdem’in sarf etmiş olduğu sözler mevcut anayasamıza göre suçtur. Hiç kimsenin herhangi bir nedenle de olsa savaş çıkarma hakkı yoktur. Ülkeyi kargaşaya sürükleme hakkı yoktur. İnsanları birbirlerine kırdırma hakkı yoktur. Hele hele böyle bir talimat vermeye hiç kimsenin hakkı yoktur. Bu yüzden AKP’li Ozan Erdem sarf etmiş olduğu sözlerin hesabını vermelidir. Erdem bu sözlerini geri almalıdır. Yoksa 19 Nisan akşamı sandıklardan HAYIR oyu çıkarsa, bile bile ortamın savaş alanına çevrilmesine göz yumulmuş olur. Ülkemiz de bile bile kargaşa ortamına sürüklenmiş olur. Bu durumda sonumuz Suriye’den hiç farklı olmaz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım bir an önce ortamı sakinleştirmeliler. Seçimlerden HAYIR oyu çıkma olasılığını demokrasi kuralları içinde kabul edilmesi gerektiğini anlamalılar ve taraftarlarına anlatmalılar. Her şeyden evvel HAYIR oyu kullanacakların terörist olmadıklarını kabul etmeliler. HAYIR, oyu kullanacakların da bu ülkenin vatandaşı olduklarını benimsemeliler. HAYIR, oylarının çıkma olasılığını da demokrasinin gereği olarak kabul etmeliler. Yoksa en başta Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Binali Yıldırım şu ana kadar HAYIR oyları ile ilgili sarf etmiş oldukları söylemlerden kaçınmadıkları sürece taraftarları da benzer yaklaşımlarını devam ettirirler. Böyle bir durum da felaket demektir.

Ben vatandaşlarımızın bu tür kışkırtmalardan uzak duracaklarına inanıyorum. Seçimlerin elbette bu güne kadar olduğu gibi bir kazananı bir de kaybedeni olacak. Bugüne kadar hep AKP kazandı. Ana muhalefet partisi başta olmak üzere diğer muhalefet partileri de bu durumu saygıyla karşıladılar. Sanıyorum seçim sonuçlarına saygı gösterme sırası şimdi iktidar partisine geldi. Onların da seçim kaybetme olasılığını hesaba almalarının vakti geldi. Çünkü bütün seçimleri iktidar partisi kazanacak diye bir şey yok. Demokraside de böyle bir anlayış yok.17.02.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title