Academıa

RUSYA İLE ÇİN Mİ TEHDİT YOKSA ABD Mİ?

Ekonomik anlamda ne kadar güçlüyseniz siyasi anlamda da o kadar güçlü olursunuz. Bu kural yaşamın her alanında geçerlidir. ABD bu kural üzerinden hareket ediyor. NATO ülkelerini de bu kural üzerinden kontrol altında tutuyor.

NATO ülkeleri mali açıdan güçlü olmuş olsaydılar siyasi yönden de güçlü olurlardı. Ancak NATO ülkeleri günümüzde her ne kadar kendi ayakları üzerinde durmakta iseler de sonuçta ABD’ye bağımlı durumdadırlar. Bu sebeple ABD hangi ülkeyi düşman gösterirse o ülkeyi düşman bilirler. ABD Irak’ı kimyasal silah var yalanı üzerinden işgal ederken bir nebze de olsa tepki göstermişlerdi ancak bugün Rusya’nın Ukrayna’ya yapmış olduğu askeri harekata gösterdikleri tepkinin binde birini bile gösterememişlerdi. Bugün Rusya’ya uyguladıkları yaptırımları o dönemde ABD’ye karşı uygulayamadılar. Çünkü NATO ülkeleri için ABD’nin işgalleri meşru, fakat Rusya’nın işgali gayrimeşrudur. NATO ülkeleri sürekli bu tez üzerinden hareket ederler. Eğriyi doğruyu ancak ABD’nin çıkarları doğrultusunda belirleyebilirler. Sözde bağımsız birer ülkedirler ancak bağımsızlıkları ABD’nin çıkarları ile sınırlıdır.

NATO ülkeleri ABD’nin Libya ile Suriye’ye demokrasi getirme yalanına ise top yekûn katıldılar. Böylelikle bağımsızlıkları ve tarafsızlıkları net bir şekilde ortaya çıktı. Libya ve Suriye’de binlerce masum insanın yaşamlarını kaybetmelerinden de sorumlu hale geldiler. Hiçbir zaman dillerinden düşürmedikleri insan hakları Libya ve Suriye’de önemini kaybetti. İnsan hakları uluslararası çıkarlar söz konusu olunca maalesef unutuldu. İki yüzlü politika dedikleri işte budur.

NATO Üyesi Bulunan Ülkeleri Hangi Tehditlere Karşı Koruyor?
Evet, asıl yanıtlanması gereken soru budur. Bugün NATO ülkelerini tehdit eden hiçbir ülke yoktur. Soğuk Savaş dönemlerinde Sovyetler Birliği ve Varşova Paktı vardı. NATO’da zaten Sovyetler Birliği’ne karşı 04.04.1949 tarihinde kurulmuştu. Sonrasında Varşova Paktı da NATO’ya karşı 14.05.1955 tarihinde kuruldu. Ancak Varşova Paktı 01.07.1991 tarihinde kapandı. Keza Sovyetler Birliği de 26.12.1991 tarihinde dağıldı. Ancak NATO dağılmadı ve halen varlığını devam ettiriyor. Peki NATO varlığını hangi tehditte karşı devam ettiriyor? Soruyu bir de şöyle sorayım. ABD NATO ülkelerini hangi tehditte karşı koruyor? Bu sorunun yanıtı yok. Çünkü NATO ülkelerini tehdit eden bir ülke yok.

Rusya ile Çin Hangi Devlet İçin Tehdit?
Rusya ile Çin NATO ülkeleri için bir tehdit unsuru değildir. Çünkü Rusya ile Çin’in Avrupalı ve NATO üyesi ülkelerle ekonomik ilişkileri vardır. Dolayısıyla Rusya ile Çin bu ülkeler açısından bir tehdit unsuru değil, alternatif ticari imkanlar sunan devletlerdir. Ancak Rusya ile Çin ABD açısından dünyaya denge olma unsuru olma yolunda ilerleyen devletlerdir. ABD’nin çıkarlarına ters düşen durum tam da budur. Çünkü Rusya ile Çin, özellikle Çin ekonomi alanında ABD’yi yakalamış bir ülkedir. Bu durum başlı başına ABD’nin yarından sonra dünyayı tek başına yönetememesi demektir. ABD açısından asıl sorun da budur. Yoksa dünyaya denge unsurunun egemen olmasıyla kalıcı bir barış havasının gelmekte olması ABD’nin çıkarlarına ters düşer. Çünkü ABD kan üzerinden beslenen bir devlettir.

ABD Çin’in büyümekte olan ekonomisinin net bir şekilde görüyor. Bu sebeple Tayvan’ı Çin’i karşı kullanırken Ukrayna’yı da Rusya’ya karşı kullanıyor. Rusya’nın Büyük Ortadoğu Projesinin önünde bulunan en büyük engel olması bütün hesaplarını bozuyor. Bu yüzden Ukrayna’yı Rusya’ya karşı kışkırtarak Rusya’nın Ukrayna’ya askeri hareket yapmasının önünü açtı. Geçmişte Irak’ı işgal etmek için Irak Devlet Başkanı Saddam Hüseyin’in Kuveyt’i işgal etmesine nasıl ses çıkarmamış ise bugün de Rusya’nın Ukrayna’ya askerî harekât yapmasına ses çıkarmadı. Ancak sonrasında Saddam Hüseyin’i hem Kuveyt’ten çıkarmak hem de iktidardan düşürmek için nasıl adım atmış ise bugün de Rusya’yı Ukrayna’dan çıkarmak için bu ülkeye silah yağıyor. Asıl amaç Rusya’yı Ukrayna üzerinden zayıflatmaktır. Rusya’yı Suriye’den çıkarmaktır. Rusya’nın Asya ülkeleri üzerindeki etkisini kırmaktır. Ancak Rusya Irak değil, Vladimir Putin de Saddam Hüseyin değil.

ABD’nin NATO’yu Rusya’ya Karşı Kullanmasının Esas Amacı
ABD Afganistan bataklığına saplanmasından bu yana tek başına hareket etmekten kaçınmaya başladı. Suriye’de PKK / PYD terör örgütlerini kullanması da bu sebeplerdendir. Ayrıca ABD askerlerinin bir başka ülkelerde yapmış olduğu operasyonlarda yaşamlarını kaybetmeleri ABD kamuoyunda da büyük tepki görüyor. Bu sebeplerle ABD işgal edeceği ülkeleri terör örgütleri vasıtasıyla yapmaya çalışıyor. Diğer taraftan da NATO ülkelerini yapacağı işgali meşrulaştırmak ve silah temini yapmak için kullanıyor. Bugün Rusya’ya karşı NATO ülkelerini kullanması bu sebeplerdendir.

Avrupalı Ülkelerinin Güvenlik Alternatifi
Avrupa ülkelerinin aynı zamanda NATO ülkesi olması sebebiyle ABD’nin bu ülkeler üzerindeki etkinliği her daim devam etmektedir. Almanya, Fransa, Belçika, İtalya, Lüksenburg ve Hollanda Avrupa Ordusunun kurulması konusunda ilk adımı 2017 yılında atmışlardı. Bu ülkelerin öncülüğünde Avrupa Birliği’nin bir parçası olan Permanent Structured Cooperation ( PESCO ) Avrupa Birliği üyelerinin Savunma ve Dışişleri Bakanlıklarının 14.11.2017 tarihindeki Brüksel toplantısında imzalandı. Ancak süreç daha sonra ilerlemedi. Bu sebeple Avrupa Ordusu fikri hayata geçirilemedi. Avrupa Ordusu kurulabilmiş olsaydı NATO ülkesi olan Avrupa ülkeleri bir nebze de olsa ABD’nin egemenliğinden çıkabilirlerdi. Avrupalı ülkeler bugünün şartlarda artık Avrupa Ordusunu kurma fikrinden oldukça uzaktalar. Çünkü ABD’nin NATO’yu tekrar harekete geçirmesi ile beraber hayalleri suya düştü.

Şu bir gerçek ki, dünya için asıl tehdit Rusya ile Çin değil ABD’nin ta kendisidir. Bu sebeple dünya ülkeleri bu tehdit unsuruna karşı mücadele etmelidirler. Avrupalı ülkeler de ABD’nin güvenliği yerine kendi güvenlikleri için Avrupa Ordusunu kurmalıdırlar. 18.02.2023

https://www.academia.edu/97101576/RUSYA_ILE_CIN_MI_TEHDIT_YOKSA_ABD_MI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title