Academıa

ABD AÇTIĞI TÜM CEPHELERİ KAYBEDECEK

Kritik bir dönemden geçiyoruz. ABD Büyük Ortadoğu ve Büyük Asya Projelerini hayata geçirmek adına üç cephede mücadele ediyor. Bu cephelerin birincisi Ukrayna, ikincisi Suriye ve son cephe ise Tayvan cephesidir.

Büyük Ortadoğu Projesi adına Suriye cephesi 15.03.2011 tarihinde açıldı ve bu tarihten bu yana halen devam ediyor ancak Rusya’nın müdahil olmasıyla birlikte ağır aksak ilerliyor. Rusya Suriye’nin işgaline müdahil olmamış olsaydı bu cephe çoktan kapanmış olacaktı. Irak cephesi nasıl tamamlanmış ise Suriye cephesi de öyle tamamlanmış olacaktı.

Rusya Irak cephesi açıldığı dönemde kendini hazır hissetmiş olsaydı belki de Irak kalesi düşmemiş olacaktı. Ancak Rusya bu süreç içinde kendisini henüz toparlayamamıştı ve Saddam Hüseyin’in manevralarını desteklemiyordu. Ancak var olan bir gerçek vardı ki o da, ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesini başlatmış olmasıydı. Rusya bu süreçte Suriye’de olduğu gibi işgale müdahil olabilmiş olsaydı ne Irak düşerdi ne de Saddam Hüseyin ABD’nin oyununa gelirdi. Ancak Rusya bu süreçte Irak’ın işgalini önleyebilecek pozisyonda değildi. Bu gerçeği ABD çok iyi biliyordu ve bir oldu bitti ile Irak’ı Birleşmiş Milletler Örgütü’ne rağmen işgal etti.

ABD’nin Büyük Ortadoğu Projesi adına bugün tamamlamaya çalıştığı cephe Suriye cephesidir. Ancak gelişmeler bu sefer ABD’nin aleyhine işliyor. Çünkü cephe çıkmaza girdi. Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat halen ayakta ve ülkesini savunmaya devam ediyor. Üstüne üstlük Arap ülkeleri de Beşar Esat’ı tekrar tanımaya başladılar.

Beşar Esad’ı şimdi de Türkiye tanımaya hazırlanıyor. Gelişmeler de bu yönde ilerliyor. Bu konuda tam bir mutabakat sağlanacağını sanmıyorum ancak Suriye’ye yapılacak yeni bir operasyon ancak Beşar Esad’ın izin vermesine bağlıdır. Bu sebeple Suriye’de bundan böyle ordudan kaçan askerler ile terör gruplarının oluşturduğu yapıların yerine meşru Suriye ordusu muhatap alınacak. Dolayısıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ı iktidardan indirme hedefinden muhatap alma noktasına gelmiş olması Büyük Ortadoğu Projesi’nin Suriye cephesine bir darbe indirmiş olacak. Şurası bir gerçek ki, Cumhurbaşkanı Erdoğan bu aşamadan sonra Beşar Esat ile tam olarak anlaşamasa bile eski süreci devam ettirmesi zor görünüyor. Bu sebeple ABD’nin Suriye cephesi çıkmaza girmiş durumdadır.

ABD’nin Büyük Asya Projesi uğruna açmış olduğu birinci cephe ise Ukrayna cephesidir. ABD başlangıçta Ukrayna cephesinden çok umutluydu. Ukrayna bu cephe uğruna Donetsk ve Lugansk bölgelerinde yaşayan Rus kökenli vatandaşlarına sürekli baskı politikası uyguladı. Nihayetinde bu bölgelerde yaşayanlar bağımsızlık bildirgelerini ilan ettiler. Ancak yaşanan gelişmeler Ukrayna’ya geri adım attırmadı. Çünkü arkasında ABD vardı. Almanya ve Fransa’nın arabuluculuğunda yapılan 1. ve 2. Minsk anlaşmaları da başarısız kaldı. Bu durumda Rusya ya mevcut durumu kabul edecek ya da Ukrayna’ya askerî bir harekât başlatacaktı. Nihayetinde Rusya 24.02.2022 günü Ukrayna’ya beklenen askerî harekâtı gerçekleştirdi. Böylelikle ABD’nin Rusya’yı kışkırtma planı gerçekleşmiş oldu.

Ukrayna’nın Rusya’yı kışkırtarak askeri müdahaleye maruz kalması ile birlikte Avrupalı devletlerin Rusya’yı kınaması ve yaptırım kararları almaları ve ABD’nin Ukrayna’ya tonlarca silah yardımı yapması Rusya’ya hiçbir şey kaybettirmedi. Çünkü Rusya bu müdahaleye hazırdı.

Ukrayna bugün halen ABD’nin çıkarları adına işgale karşı koymaya çalışıyor ama öte yandan da bu müdahale kapsamında yaşamını kaybeden askerler ABD’nin değil Ukrayna’nın askerleridir. Dolayısıyla Ukrayna bu askeri müdahaleye maruz kalmayabilirdi. Ancak Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski ülkesinin çıkarları yerine ABD’nin çıkarlarını korumayı yeğledi. Zelenski halen daha ABD’nin çıkarlarına hizmet etmeye devam ediyor. Çünkü onu cumhurbaşkanlığına oturtan güç ABD’nin ta kendisiydi.

Rusya her geçen gün askeri müdahalede bulunduğu bölgelerde hakimiyeti daha da sağlamlaştırıyor. ABD’nin ve Avrupalı ülkelerin kınama ve yaptırım kararları geçerliliğini yitirdi. Bu süreçten sonra Avrupalı ülkeler ihtiyaç duydukları Rus gazından dolayı eski tavırlarını da değiştirecekler. Böylelikle bugüne değin göndermedikleri askeri personelden sonra şimdi de silah yardımı da yapamayacak hale gelecekler. Sonuçta kaybeden Ukrayna halkı olacak. Zelenski’de ülkesini yıkıma uğratan bir Cumhurbaşkanı olarak tarihe geçecek.

ABD’nin üçüncü cephesi ise Büyük Asya Projesi kapsamında Tayvan’dır. ABD Tayvan cephesini de Rusya’nın Ukrayna’ya başlatmış olduğu askerî harekât sonrası açtı. ABD’nin buradaki temel stratejisi ise, Çin’e de bir gözdağı vermek istemesidir. ABD bir taraftan Çin’e Rusya’yı kınaması için baskı yaparken diğer taraftan da Tayvan’ı bu ülkeye karşı kışkırtma girişimlerine girişti. ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Ağustos ayında Tayvan’ı ziyaret etmesi bu kapsam niteliğindedir. Çin’e ‘’Tayvan’ı işgal edersen Rusya’nın başına gelenler senin de başına gelir’’ mesajı verildi ancak, Rusya’ya yapılan baskıların işe yaramadığı bir ortamda Çin’e yapılacak baskılarında hiçbir caydırıcılığı olmaz.

Sonuçta ABD açmış olduğu üç cephede de kaybetmeye mahkumdur. Özellikle Avrupalı ülkeler ABD’nin peşinden takılıp gitmelerinin bedelini belki bu kış ödeyecekler. Çünkü Rus enerji şirketi Gazprom, Kuzey Akım boru hattından doğalgaz sevkiyatının belirsiz süreliğine durdurulduğunu açıkladı. Bu açıklama Avrupalı ülkeleri derinden etkileyecek. Bu aşamada Avrupalı ülkelere ABD’nin galeyanına gelerek Rusya’ya karşı aldıkları yaptırım kararlarının bedelini ödemek düşecek. 06.09.2022

https://www.academia.edu/86217430/ABD_A%C3%87TI%C4%9EI_T%C3%9CM_CEPHELER%C4%B0_KAYBEDECEK

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title