Raporlar

İSRAİL İSTİHBARAT BAKANLIĞI’NIN GAZZE PLANI

POLİTİKA BELGESİ

İstihbarat Bakanlığı’nın tam belgesi:

Gazze’nin işgali ve sakinlerine tam transfer

Tüm içeriği ilk kez burada yayınlanan, İstihbarat Bakanlığı adına hazırlanan bir belge, Gazze Şeridi nüfusunun Sina’ya kalıcı olarak zorla nakledilmesini tavsiye ediyor ve bu hareket için uluslararası toplumun harekete geçmesi çağrısında bulunuyor. . Belgede ayrıca Gazze sakinleri için “onları planı kabul etmeye motive edecek” özel bir kampanyanın teşvik edilmesi de öneriliyor.
Yazan: Yuval Avraham 28.10.2023

המסמך המלא של משרד המודיעין: כיבוש עזה וטרנספר כולל לתושביו

“Savaş bölgelerinden kitlesel nüfus göçü doğal ve gerekli bir sonuçtur.” İstihbarat Bakanı Gila Gamliel, 3 Ekim 2023 (Fotoğraf: Haim Goldberg / Flash 90)

İstihbarat Bakanlığı’nın resmi bir belgesinde, güvenlik sisteminin Gazze Şeridi’ndeki Filistinlilerin geleceğine ilişkin sunduğu üç alternatif arasında tercih edilen seçenek olarak tüm Gazze Şeridi sakinlerinin tamamının Kuzey Sina’ya nakledilmesinin yapılması tavsiye ediliyor. savaşın sonu.

>> Peki savaştan sağ çıkarsak hayatımızın parçalarını nasıl dinlendireceğiz?

Belgenin varlığı, önerilerinin güvenlik sistemi tarafından mutlaka dikkate alındığı anlamına gelmez. İstihbarat Bakanlığı, ismine rağmen herhangi bir istihbarat kurumundan sorumlu değildir; ancak bağımsız olarak hükümet ve güvenlik kurumları tarafından incelenmek üzere dağıtılan ancak onlar için bağlayıcı olmayan çalışmalar ve politika belgeleri hazırlamaktadır. Ofisin yıllık bütçesi yaklaşık 25 milyon NIS’dir ve etkisinin nispeten küçük olduğu düşünülmektedir.

Belge, İsrail’in savaş sırasında “Gazze nüfusunu Sina’ya tahliye etmek” için harekete geçmesini, kuzey Sina’da sınır dışı edilen nüfusu barındıracak çadır kentler ve yeni şehirler kurmasını ve ardından “Mısır içinde birkaç kilometrelik steril bir bölge yaratmasını” öneriyor. ve nüfusun İsrail sınırına yakın faaliyete veya ikamete dönmesine izin vermeyin.” Aynı zamanda bu hamlenin hayata geçirilmesi için başta ABD olmak üzere dünya ülkelerinin de harekete geçmesi gerekiyor.

haber bülteni
Çağrı sana geliyor
En iyi yerel konuşma hikayelerini doğrudan e-postanıza almak ister misiniz?
Haftalık bültenimiz sizin için cevaptır.
Ad Soyad
Email adresi

On sayfalık belge 13 Ekim tarihli ve Likud Bakanı Gila Gamliel başkanlığındaki İstihbarat Bakanlığı’nın logosunu içeriyor. İstihbarat Bakanlığı’ndan bir yetkili, “Local Talk”a bunun gerçek bir belge olduğunu, Bakanlığın Politika Dairesi adına güvenlik sistemine dağıtıldığını ve “medyaya ulaşmaması gerektiğini” doğruladı.

Belge, savaşın arzulanan sonucu olarak Gazze’den sivillerin nakledilmesinin gerçekleştirilmesini açık ve net bir şekilde tavsiye ediyor. Bu hafta “Calcalist”te varlığı duyuruldu ve tamamı burada yayınlandı. Transfer planı birkaç aşamaya bölünmüş durumda: İlk aşamada Gazze’deki nüfusun “güneye doğru boşaltılması” gerekirken, Hava Kuvvetleri saldırıları Şeridi’nin kuzey kısmına odaklanacak. İkinci aşamada Gazze’ye karadan giriş başlayacak ve bu da kuzeyden güneye tüm şeridin işgal edilmesine ve “yer altı sığınaklarının Hamas savaşçılarından temizlenmesine” yol açacak.

Siyasi direktife alternatifler… tarafından LocalCall

Gazze Şeridi işgal edilirken aynı zamanda Gazze vatandaşları da Mısır topraklarına taşınacak, Şeridi terk edecek ve oraya kalıcı olarak dönmelerine izin verilmeyecek. Belgede, “Sivil halkın Refah’a doğru tahliyesine olanak sağlamak için güneye doğru giden trafik şeritlerinin kullanılabilir durumda bırakılması önemlidir” deniyor.

İstihbarat Bakanlığı’ndan bir yetkiliye göre, Bakanlık personeli bu tavsiyelerin arkasında duruyor. Kaynak, bakanlığın çalışmalarının “askeri istihbarata dayanmadığını” ve yalnızca hükümetteki tartışmalara temel olarak kullanıldığını vurguladı.

Belgede, Gazze’deki vatandaşlara yönelik “planı kabul etmeleri konusunda onları motive edecek” ve topraklarından vazgeçmelerini sağlayacak özel bir kampanyanın desteklenmesi öneriliyor. “Mesajlar toprak kaybı etrafında dönmeli, yani doğru olsun ya da olmasın İsrail’in yakın gelecekte işgal edeceği topraklara geri dönme umudunun artık kalmadığını açıkça ortaya koymalıdır. Belgede “Allah, Hamas’ın liderliği yüzünden bu toprakları kaybetmenizi sağladı; Müslüman kardeşlerinizin yardımıyla başka bir yere taşınmaktan başka çareniz yok” deniyor.

Ayrıca hükümetin, Batı dünyasındaki transfer programını “İsrail’i kışkırtmayacak ve karalamayacak şekilde” tanıtacak, halkın Gazze’den sürülmesinin “İsrail’in Gazze’den sürülmesi” gibi sunulacak bir kamusal kampanya yürütmesi gerektiği yazılıyor. İnsani açıdan gerekli bir hamle ve dünyanın desteğini alacak çünkü bu, “beklenen kayıp sayısına kıyasla sivil nüfusta daha az kayıp yaşanmasına ve oculus’un kalması”na yol açacak.

Filistinlileri Gazze Şeridi’nin kuzeyinden güneyine doğru sürün. Filistinliler Han Yunis, 14 Ekim 2023 (Fotoğraf: Abd Rahim Khatib / Flash 90)
“Allah bu toprakları kaybetmenizi sağladı.” Han Yunus’taki Filistinliler, 14 Ekim 2023 (Fotoğraf: Abd Rahim Khatib / Flash 90)

Belgede ayrıca ABD’nin Mısır’a Gazze sakinlerini kabul etmesi için baskı yapması ve diğer Avrupa ülkelerini, özellikle de Yunanistan, İspanya ve Kanada’yı onları kabul etmeye yardım etmesi için harekete geçirmesi gerektiği belirtiliyor. Gazze’den tahliye edilecek mültecilerin yerleştirilmesi İstihbarat Bakanlığı, belgenin bakanlık aracılığıyla ABD’li yetkililere değil, yalnızca İsrail hükümeti ve güvenlik kurumlarına dağıtıldığını söyledi.

Geçen hafta, Netanyahu’nun yakın arkadaşı ve eski Ulusal Meclis başkanı Meir Ben Şabat liderliğindeki sağcı bir araştırma enstitüsü olan “Meshgav Enstitüsü”, benzer şekilde İsrail nüfusunun zorla başka yere nakledilmesi yönünde çağrıda bulunan bir görüş belgesi yayınladı. Gazze’den Sina’ya Enstitü, uluslararası alanda güçlü tepkiler görmesinin ardından kısa süre önce yayını Twitter’dan sildi.

İlginç bir şekilde, silinen çalışma Likud’daki bir aktivist olan ve kanıtlara göre aynı zamanda İstihbarat Bakanlığı’nda Bakan Gila Gamaliel’in ortaklarından biri olan Amir Weitman tarafından yazıldı. Weitman geçtiğimiz günlerde Likud’dan Knesset üyesi Ariel Kellner ile röportaj yaptı ve Kellner ona “önerdiğiniz çözümün, yani nüfusu Mısır’a taşımak mantıklı ve arzu edilir bir çözümdür” dedi .

Likud, İstihbarat Bakanlığı ve sağcı araştırma enstitüsü arasındaki tek bağlantı bu değil: yaklaşık bir ay önce İstihbarat Bakanlığı bütçesinden “Meşgav Enstitüsü”ne yaklaşık bir milyon şekel aktarma sözü verdi . Bunun için Arap ülkeleri üzerinde araştırma yapacaktı. İstihbarat Bakanlığı’nın transfer belgesinin hazırlanmasında “Maşgav Enstitüsü” yer aldıysa, en azından logosu belgede görünmüyor.

İstihbarat Bakanlığı yetkilileri, bunun Bakanlığın politika dairesi tarafından dışarıdan bir tarafla işbirliği yapılmadan yapılan bağımsız bir çalışma olduğunu söyledi ancak yakın zamanda “Meşgav Enstitüsü” ile çalışmaya başladıklarını doğruladılar ve çeşitli araştırma enstitüleriyle farklı araştırma enstitüleriyle çalıştıklarını vurguladılar. Siyasi gündemler. “Maşgav Enstitüsü”nden henüz bir yanıt gelmedi.

Ve işte başka bir bağlantı: İstihbarat Bakanlığı’nın belgesi ilk kez, Likud’dan Amir Weitman ile birlikte İsrail’in yeniden kurulması için bir lobiyi destekleyen sağcı eylemcilerden oluşan küçük bir şirket içi WhatsApp grubu tarafından sızdırıldı. Gazze Şeridi’ndeki İsrail yerleşimleri ve orada yaşayan Filistin vatandaşlarına devredilecek. Bu aktivistlerden birine göre, İstihbarat Bakanlığı’ndan gelen belgenin “Likud üyesi” aracılığıyla kendilerine ulaştığı ve belgenin kamuoyuna dağıtılmasının amacının “İsrail halkının fikirleri kabul etmeye hazır olup olmadığını öğrenmek” olduğu belirtiliyor. Gazze’den transfer.”

Gazze’de etnik temizliğe varan böyle bir planın hayata geçme şansı pek çok açıdan sıfırdır. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi geçtiğimiz günlerde Gazze’den sivil nüfusun alınması için Refah kapısının açılmasına şiddetle karşı çıktığını açıkladı . Filistinlilerin Gazze’den Sina’ya kaydırılmasının İsrail’in Mısır’la barışını tehdit edeceğini söyledi ve bunun İsrail’in Mısır topraklarına saldırılarına yol açacağı konusunda uyardı. Ancak Sisi’nin kendisi birkaç yıl önce Gazze Şeridi topraklarını Sina’ya kadar genişletmeyi ve orada bağımsız bir Filistin devleti kurmayı teklif etti; bu öneri Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas tarafından açıkça reddedildi . Benzer ruhta bir plan geçmişte başka İsrailli yetkililer tarafından da sunulmuş , ancak gerçek bir tartışmaya dönüşmemişti.

Bu zorlukla ilgili olarak belgede, Mısır’ın “uluslararası hukuk uyarınca bir nüfusun geçişine izin verme yükümlülüğü” bulunacağı ve ABD’nin “Mısır, Türkiye, Katar, Suudi Arabistan’a baskı uygulayarak” bu hamleye katkıda bulunabileceği belirtiliyor. Arabistan ve Emirlikler, girişime kaynaklar veya yerinden edilmiş kişilerin kabulü konusunda katkıda bulunacaktır”. Belgede, Arap dünyasına, Suudi Arabistan, Fas, Libya ve Tunus gibi ülkelere yönelik “Filistinli kardeşlere yardım ve rehabilitasyon mesajının yer aldığı özel bir kamu kampanyası yürütülmesi” öneriliyor. İsrail’i azarlayan veya gücendiren bir ses tonu pahasına bile odaklanmış durumda.”

Son olarak, nüfusun savaş bölgelerinden “kitlesel göçünün” Suriye, Afganistan ve Ukrayna’da da yaşanan “doğal ve gerekli bir sonuç” olduğu ve yalnızca nüfusun sınır dışı edilmesinin “uygun bir tepki” olacağı yazılıyor. Bölgenin tamamında ciddi bir caydırıcılığın oluşmasına olanak tanıyın.”

“En tehlikeli alternatif”: Filistin devleti
Belgede savaşın ertesi günü Gazze vatandaşlarına ilişkin iki alternatif daha sunuluyor. Birincisi Filistin Yönetimi’nin yönetimini Gazze’ye ithal etmek, ikincisi ise Hamas’a alternatif olarak başka bir yerel Arap yönetimini büyütmek. Her iki alternatifin de İsrail Devleti açısından stratejik ve güvenlik açısından arzu edilir olmadığı ve Hamas’ın Gazze’deki katliamına yanıt olarak özellikle Lübnan’daki Hizbullah’a yeterince caydırıcı bir mesaj sağlayamayacağı iddia ediliyor. Soyun.

Araştırmayı hazırlayanlar, Filistin Yönetimi’nin Gazze’ye getirilmesinin bu üç alternatif arasında “en tehlikeli alternatif” olduğunu, çünkü bunun “bir Filistin devletinin kurulmasına yol açabileceğini” iddia etti.

“Yoş ve Gazze’deki Filistin nüfusu arasındaki bölünme, bugün bir Filistin devletinin kurulmasının önündeki temel engellerden biridir. Belgede, “Bu saldırının (Hamas’ın 7-11 Ekim’de gerçekleştirdiği katliam) sonucunun, Filistin ulusal hareketi için benzeri görülmemiş bir zafer olması ve bir Filistin devletinin kurulmasının önünü açması mümkün değildir” deniyor .

Belge, Batı Şeria’da mevcut olan İsrail askeri yönetimi ve Filistin Yönetimi sivil yönetimi modelinin Gazze’de başarısız olmasının beklendiğini iddia ediyor. “Gazze’de yalnızca askeri varlık temelinde ve yerleşim olmaksızın etkili bir askeri işgali sürdürmenin yolu yoktur. Kısa süre içinde İsrail’in içinden ve uluslararası geri çekilme talebi gelecektir.”

Belgeyi hazırlayanlar, böyle bir durumda İsrail Devleti’nin “işgalci bir orduya sahip sömürgeci bir güç olarak kabul edileceğini… Yosh’un bugünkü durumuna benzer, ancak daha da kötüsü” olarak değerlendirileceğini ekledi. bugün orayı yönetmesi için.

Son alternatif olan Hamas’ın yerine yerel bir Arap liderliğinin kurulması, belgede yazılanlara göre arzu edilen bir şey değil, çünkü Hamas’a karşı yerel bir muhalefet hareketi yok ve yeni liderlik daha radikal olabilir. Bu alternatifle ilgili olarak “Olası senaryo, ideolojik algıda bir değişiklik değil, yeni, belki de daha radikal İslamcı hareketlerin oluşmasıdır” diyor.

Son olarak, Gazze’nin beklenen işgali sırasında Gazze nüfusunun Şerit’te kalması durumunda “çok sayıda Arap ölümü” yaşanacağı ve bunun İsrail’in uluslararası imajına, nüfusun sınır dışı edilmesinden daha fazla zarar vereceği iddia ediliyor. Bütün bu nedenlerden dolayı İstihbarat Bakanlığı’nın tavsiyesi, tüm vatandaşların Gazze’den Sina’ya

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title