BugünMakaleler

ZARRAB’I KURTARALIM DERKEN ATTİLA’YI KAPTIRDILAR

Değerli okurlar, son günlerde enteresan gelişmeler yaşanıyor. ABD Başkanı Trump’ın yakın arkadaşı eski New York Belediye Başkanı Rudolph Gilluiani ve eski Adalet Bakanı Michael B. Mukasey Reza Zarrab’ın yeni avukatları olmuşlardı. Gilliuani ve Mukasey, ABD’nin en büyük hukuk firmalarından birisi olan Greenberg Trauring Hukuk bürosunda çalışıyorlar. Greenberg Trauring Hukuk Bürosu aynı zamanda bizimkilere de hizmet veriyor. Fakat Halk Bankası’nın Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olan Mehmet Hakan Atilla New York JFK Havaalanında gözaltına alınıp tutuklanıyor. Buyurun bakalım buradan yakın.

Anlayacağınız işler bayağı karışık. Bizimkiler Greenberg Trauring Hukuk Bürosuna Rıza Zarrab’ın daha iyi savunulması için açıktan tonlarca para veriyor. Fakat FBI Halk Bankasının Uluslararası Bankacılıktan sorumlu Genel Müdür Yardımcısı olan Mehmet Hakan Attila’yı önce gözaltına alıyor sonra da tutuklayıp Reza Zarrab’ın yanına gönderiyor. Bu esnada bizimkilerden tonlarca para alan Greenberg Trauring Hukuk Bürosu hiçbir şey yapamadan seyrediyor. Reza Zarrab’ı serbest bıraktıramadıkları gibi üstüne üstlük bir de Halk Bankası’nın Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısının tutuklanmasını engelleyemiyorlar. Sizce bu gelişmeler normal mi?

Bu gelişmelerle ilgili benim aklıma iki olasılık geliyor. Bunlardan birisi, Greenberg Trauring Hukuk Bürosunun ABD’de etkin olmasına rağmen bizim ülkemizde olduğu gibi hâkim ve savcılar üzerinde baskı kuramadıklarıdır. Ya da bu hukuk bürosu AKP iktidarını kandırıyor. İkisinden birisi. Başka bir seçenek yok. Bana kalırsa birinci olasılık akla daha yatkın. Yani bu hukuk bürosu Reza Zarrab’ın daha iyi savunulması adına elinden geleni yapıyor. Davaya yeni avukatlar atıyor. Ancak bu gelişmeler Reza Zarrab’ın tutuksuz yargılanması için yeterli değil. Çünkü Reza Zarrab ABD’nin İran’a uyguladığı ambargoyu delmekten tutuklandı. Bu durum öyle hafife alınabilecek bir durum da değil. Halk Bankasının Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı da Reza Zarrab ile olan bağlantılarından dolayı tutuklandı.

Bizimkiler de bugüne kadar sanki her şey yolundaymış gibi Reza Zarrab ile bağlantıları olan Mehmet Hakan Attila’yı ABD’ye gönderiyor. Hangi akla hizmetse. FETÖ’nün CIA ile bağlantılı olduğunu dünya âlem biliyor. Aynı zamanda FETÖ Reza Zarrab ile ilgili tüm telefon görüşmelerini kayıt altına alıyor. Dolayısıyla bu telefon görüşmeleri CIA’nın eline geçiyor. FETÖ ülkemizde 17 / 25 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet operasyonunu yapıyor. Yine FETÖ dönemin Başbakan’ı dâhil tüm Bakanları kriptolu telefonlarından bile dinliyor. Sonrasında bu telefon görüşmeleri sosyal medya üzerinden servis ediliyor. Bu görüşmelerin de CIA’ye servis edildiği biliniyor. Sonra CIA bir gün Reza Zarrab ile anlaşıp onu ABD’de tutukluyor. Yargılama devam ederken AKP iktidarı Halk Bankasının Uluslararası Bankacılıktan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Mehmet Hakan Attila’yı Reza Zarrab ile bağlantısı olmasına rağmen göz göre göre ABD’ye gönderiyor. Ne diyeyim şimdi? İnsan Reza Zarrab ile ilgili ABD’ye birini gönderecekse en azından bu kişi ile herhangi bir ilişkisi olmayan birisini gönderir. Öyle değil mi? ABD’de bulunan bir hukuk Bürosuna tonlarca para verip oradaki adalete baskı yapabilir misiniz? ABD’deki yargı bizim ülkemizde olduğu gibi yürütmenin emrinde değil ki. Orada bulunan yargı Trump ile beraber çay toplamaya gitmiyor ki. Daha ne diyeyim? Bizimkiler de ABD’de bulunan bir hukuk bürosuna tonlarca para verip Reza Zarrrab’ı yargılayan mahkemeyi satın almaya çalışmışlar. Allah akıl fikir versin diyorum da başka bir şey demiyorum.

Şimdi ayıklayın bakalım pirincin taşını. Reza Zarrab’ı kurtarayım derken Halk Bankasının Uluslararası Genel Müdür Yardımcısını da kaptırdılar. Kim bilir belki de yarından sonra evinde dolarlarla yakalanan eski Halk Bankası Genel Müdürü olan Süleyman Aslan’ı da gönderirler. Belli mi olur. Olur, mu, olur. Mehmet Hakan Attila’ı gönderen eski Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ı niye göndermesin? Öyle değil mi? Hani olacaksa tam olsun misali.31.03.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title