BugünMakaleler

YENİDEN AÇILIMA DOĞRU

Bugünler de önemli gelişmeler yaşanıyor. FETÖ ile ABD’nin desteklediği şu Açılım Süreci vardı ya, ondan bahsediyorum. Biliyorsunuz o dönemlerde Açılım Süreci yarıda kalmıştı. Daha doğrusu Cumhurbaşkanı Erdoğan Açılım Süreci oy kaybettirmeye başlayınca masayı devirmek zorunda kalmıştı. O gündür bugündür Açılım Süreci de buzdolabına kaldırılmıştı. Şimdi buzdolabından çıkarılma zamanı gelmiş olmalı ki, Akil İnsanlar tekrar toplanmaya başlamışlar.

Bundan önce de toplanmışlar mıdır bilemiyorum ama geçenlerde Norveç’in Oslo kentinde toplanmışlar. Çektirdikleri resimleri de Twitter hesabından paylaşmışlar. Anlayacağınız, topluma biz buradayız mesajı vermişler. Doğrusunu isterseniz bu Akil İnsanları tebrik ediyorum. Memleket de toplanacak bir yer bulamamışlar da, bula bula Norveç’in Oslo kentini bulmuşlar. Hakikaten tebrik ediyorum. Aslında toplanmak için Oslo kenti tesadüfen seçilmiş de değiller. Hatırlarsanız PKK Terör Örgütü ile görüşmeler de Oslo’da başlamıştı. Bizim Akil İnsanlar akılları sıra Oslo’da toplanarak toluma mesaj veriyorlar. Yani devlete yeniden masaya oturma zamanının geldiğinin mesajını veriyorlar. Sanırım verilen mesajı devleti yönetenler almışlardır.

Bu Akil İnsanların kim olduklarını yazılı ve görsel basından öğrenmiş olmalısınız. Ama ben yine de söyleyeyim. Hem yarından sonra görüşmeleri başlatan Akil İnsanlar ile ilgili bir makale yazmak istersem toplantıya katılanları boşu boşuna aramamış olurum. Sizin de tahmin edebileceğiniz üzere toplantıya katılanlar Kadir İnanır, Ufuk Uras, Ali Bayramoğlu ve Yıldıray Oğur’dan oluşan ekiptir. Bunların toplum da bir karşılıkları olup olmadığına varın artık siz karar verin.

Aslında benim merak ettiğim konu ne biliyor musunuz? Ben bunları tekrar bir araya kimlerin getirdiğini merak ediyorum. Toplantı için Oslo’yu seçtiklerine göre bunlara mutlaka akıl veren birileri olmalı. Yoksa bunlar bir toplantı için ta Oslo’ya kadar gitmezlerdi. Günahlarını almayayım ama bunları tekrar sahaya sürmeye hazırlananlar yolculuk masraflarını filan da ödemiştir. Belki de masrafları için bir fon oluşturulmuştur da oradan karşılanmıştır. Yoksa bunlar durduk yerde ceplerinden bir kuruş da çıkarmazlar. Hele hele arka cephe de rol üstlenenler varken bunlar bir metelik bile vermezler. Çünkü bunlar kendilerine verilen görevi eksiksiz yerine getirmeye çalışan insanlardır. Dedim ya, bunlar görev insanlarıdır.

Akil İnsanlar olarak anılan bu görevli insanlar aslında Oslo’ya Democratic Progress Institute ( DPI ) Türkçesi Demokratik Gelişim Enstitüsü’nün çağrısı ile gitmişler. Bu buluşmanın devamı gelir mi şimdilik bilemiyorum. Bir şekilde başladığına göre demek ki, süreci tekrar kaldığı yerden devam ettirmek niyetindeler. Ülkeyi yönetenler ise bu aralar yerel seçim adayları ile meşguller. Gelişmelerden muhakkak suretiyle haberdar olduklarını tahmin ediyorum. Kim bilir belki de toplumun vereceği tepkiyi ölçmek de istiyor olabilirler. Daha önce de öyle olmuştu. Öncelikle toplumun nabzını ölçmüşlerdi. Sonrasında toplumun verdiği tepkiye rağmen Açılım Sürecini açık seçik ilerletmişlerdi. Ancak bu aralar iktidar partisinin Açılım ile uğraşacak hali yok. Hele hele MHP ile ittifak sürerken Açılım Sürecini yeniden başlatmaları mümkün bile değil. Ancak böyle bir girişim yerel seçimler sonrasında başlayabilir.

Burada bir tespit yaparak son noktayı koyayım. Açılım Süreci ile ilgili bir gelişme yaşanmaya başlamışsa bilin ki; bu sürece ülkeyi yönetenler kayıtsız kalamazlar. Süreci başlatanlar ülkeye döndükleri zaman çalışmalarına herhangi bir soruşturmaya maruz kalmadan devam ederler ise bilin ki; süreç resmen başlamış demektir. Benden söylemesi.30.11.2018

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title