Makaleler

YAŞAMLARINI KAYBEDEN İŞÇİLERİDE Mİ ÇALDILAR?

Soma Maden Ocağında patlama meydana gelmeden önce içeride 787 işçi olduğu söyleniyordu. Maden Ocağından 150 kişi sağ olarak kurtarılmış.75 kişi de yaralı olarak çıkarılmış.301 kişinin de öldüğü açıklandığına göre geriye 261 kişi kalıyor. 261 kişinin akıbeti hakkında ise bilgi veren yok. Arama çalışmaları da çoktan sona erdi. Şu an zaten soruşturmalar başladı. Maden işletmecisinin yöneticileri tutuklandılar. Savcının işletmeci hakkında istediği tutuklanma isteği ise hâkim tarafından ret edildi. Böyle hayırsever bir maden işletmecisini hiç tutuklamak olur mu? Adam seçim dönemlerinde memleketin insanları soğuktan üşümesinler diye bedava kömür dağıtmış işte, daha ne yapsın? Kolay mı kömür madeni işletmek? O gökdeleni yapmak kolay mı? Bir taraftan memlekete hizmet edeceksiniz, fakat öbür taraftan da bir maden patlamasında suçlu bulunacaksınız. Hiç olacak iş mi?

Savcılığın yürüttüğü soruşturma devam ederken şimdi de Meclis çatısı altında iktidar partisi maden kazasını ile ilgili araştırma önergesi verdi. Önerge tabi ki kabul edildi. Daha önce Cumhuriyet Halk Partisinin önergesinin ret etmişlerdi. Bu maden kazası meydana gelmemiş olsaydı bu araştırma önergesini de vermezlerdi ama, şimdi sıkıştılar. Zaten üzerlerinde bir suçluluk hissi var. Bu ortamda bu araştırma önergesini vermek zorunda kaldılar. Artık göstermelik olarak da olsa bir komisyon kuracaklar. Komisyonun salt çoğunluğu tabi ki kendilerinde olacak. Yani komisyon çalışmaları kontrol altında olacak. İstedikleri çalışmaları yapacaklar. İstedikleri gibi rapor tutabilecekler. Maden kazasının aydınlatılmasına yönelik herhangi bir delil varsa yok edebilecekler. Yani kendi keyiflerine göre bu araştırma önergesini şekillendirebilecekler. Komisyonu istedikleri zaman çalıştıracaklar istemedikleri zaman ise çalıştırmayacaklar. Tıpkı 17 Aralık Yolsuzluk ve Rüşvet Komisyonunda olduğu gibi.

İktidar partisinin ileri gelenleri, Maden Ocağında meydana gelen kazanın en ince ayrıntısına kadar araştırılacağını söylüyorlar. Ancak daha ilk baştan savsaklamaya bile başladılar. Çünkü bedavaya kömür almışlar ya o yüzden. Hadi bakalım bundan sonra da aynı maden işletmesini denetlesinler de göreyim. İş sağlığı ve iş güvenliği açısından eksikleri tamamlatsınlar da göreyim. Yaşam odası tamamlanmadan işçileri çalıştırmaya başlatmasınlar. Maden işletmesinin bünyesinde çalışmakta olan İş Güvenliği uzmanlarının raporlarına göre hareket etsinler. Bu tedbirlerin hiç birini uygulayacaklarını sanmıyorum. Bir kaç hafta sonra bu kazayı da unuttururlar. Kaldıkları yerden eski tas eski hamam aynen işlerine devam ederler. Zaten Soma halkını teselli etmek için meydanlarda sakallı dedeler geziyormuş. Evlerin önlerine yazı bırakıyorlarmış. Soma halkı da onları bekliyorlardı ya o yüzden olsa gerek. Bu sakallılardan birisinin, bir yakını bu maden kazasında yaşamını kaybetmiş olsaydı bu yazıların herhangi bir değerinin olup olmadığını anlardı. Amaç halkın acısını paylaşmak değil ki. Bütün dertleri halkın acısını bastırmaktan başka bir şey değil.

Şimdi bütün bu olup bitenlerden sonra kafam 261 kişinin akıbetinde kaldı. Yani Soma’da yakınlarını ölü ya da sağ teslim almayan insan kalmadıysa bu 261 kişi nereye gitti? Maden kazasından sağ olarak kurtulmuşlarsa amenna. Veya yaralı olarak kurtulmuşlar da, yaralıların içinde sayılmamışlarsa yine sorun yok. Böyle bir durum da olsa şimdiye kadar zaten çoktan ortaya çıkardı. O halde geriye bir tane olasılık kalıyor. Ya maden kazası meydana gelmeden önce maden Ocağında 787 kişinin bulunduğu bilgisi yanlış, ya da daha fazla ölümün olduğunu halktan saklamak için gerçek sayıyı söylemiyorlar. Bu durumda bu insanları ya maden ocağının içinde ölü olarak bıraktılar ya da bu ölüleri halktan kaçırdılar. Ne de olsa kaçırmaya ve çalmaya alışıklar ya o yüzden. 22.05.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title