Makaleler

TÜRK ORDUSU, IŞİD OPERASYONUNA KATILMAYACAKMIŞ

sait-balci

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, IŞİD’e karşı yapılması düşünülen operasyonun ayrıntılarını görüşmek üzere Ankara’ya gelmişti. Medyada yer alan haberlere göre de Chuck Hagel, IŞİD’e yapılacak operasyon konusunda Türk Ordusunu ikna etmek için Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel ile görüşmüş. Yapılan görüşmede ise Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel, Türk ordusunun İŞİD operasyonlarına katılmasının mümkün olmadığını söylemiş. Türk Ordusu koalisyon güçlerine katılacakmış ama kesinlikle operasyonlara katılmayacakmış. Hatta İncirlik Hava üssü yardımlar dışında operasyona katılan uçaklara açılmayacakmış. Genel Kurmay Başkanlığı’nın takındığı bu tavrı da hükümet kabul etmiş. Duyun da inanmayın.

Daha geçenlerde ‘’Açılım konusunda bilgimiz yok’’ diyen bizim Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel değil miydi? Bu açıklama üzerine hükümet kanadından Bülent Arınc’da Necdet Özel’i yalanlamamış mıydı? Peki, karşılıklı yapılan bu açıklamalar sonrasında açılım konusunda Askerin bilgisi olup olmadığı ile ilgili başka bir açıklama yapıldı mı? Hayır. Peki, bu durumda hangi taraf doğruyu söylüyor? Konuyu saptıran taraf özür diledi mi? İstifa eden oldu mu? Hayır. Demek ki her iki tarafta hem doğruyu söylemişler hem de yalan söylemişler. Bunun başka türlü bir açıklaması da olamaz herhalde.

Buradan asker hükümet ilişkilerine gelmek istiyorum. Yani hükümet bir taraftan açılım konusunda bilgi sahibi olmadığını söyleyen Genel Kurmay Başkanlığı’nı yalanlayacak ama öbür taraftan da Genel Kurmay Başkanlığı’nın IŞİD adlı terörist gruplara karşı ABD’nin yapacağı operasyona destek vermeyeceği şeklindeki açıklamalarını olumlu bulacak öyle mi? Uyanın da balığa gidelim. Necdet Özel Genel Kurmay Başkanlığına atanmasından bu yana hangi konuda inisiyatif aldı Allah aşkına? Necdet Özel bugüne kadar hangi konuda çekincelerini hükümete iletti? Geçmiş tarihte Suriye’ye yapılması düşünülen operasyona karşı çekinceleri olmayan Necdet Özel’in ABD’nin IŞİD adlı terör örgütüne karşı yapacağı operasyona karşı mı çekinceleri olacak? Hükümet de bu konuda Genel Kurmay Başkanına hak verecek öyle mi? Güldürmeyin insanı Allah aşkına. Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haberi olmadan ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel ile görüşemez bile. Bırakın görüşmeyi randevu bile veremez. Her şey Erdoğan’ın bilgisi dâhilinde gelişiyor.

İsterseniz öncelikle IŞİD ile ilgili son gelişmeleri bir gözden geçirelim. Aslında Erdoğan ABD’ye, Obama’dan Fethullah Gülen’in iadesini istemek için gitmişti. Bu konuda Obama’nın Erdoğan’a herhangi bir söz verdiğini sanmıyorum. Ancak Obama Erdoğan’dan, IŞİD’e karşı yapılacak olan operasyon konusunda koalisyon güçleri ile birlikte hareket etmesini istemişti. ABD Savunma Bakanı olan Chuck Hagel’de bu konudan dolayı ülkemize geldi. Bu konu için Genel Kurmay Başkanı Necdet Özel ile görüştü. Fakat Erdoğan IŞİD adlı terör örgütüne karşı düzenlenebilecek her türlü operasyonlara karşı farklı bir tutum izliyor. Suriye’de Esat’ın iktidardan indirilmesi için her türlü operasyonlara katılabileceğini beyan eden Erdoğan şimdi IŞİD’e karşı düzenlenecek operasyona karşı çıkıyor. Peki neden? Erdoğan 49 Musul Konsolosluk çalışanlarımızın rehin alınması dolayısıyla mı IŞİD’e karşı düzenlenecek operasyona karşı çıkıyor? Ebetteki hayır. Erdoğan IŞİD tarafından rehin alınan Konsolosluk çalışanlarımızın güvenliğini elbette önemsiyor. Fakat Erdoğan konsolosluk çalışanlarımızdan çok, kendine hasım olarak gördüğü IŞİD adlı terörist örgütüne destek çıkıyor. Mısır’da ABD’ye karşı nasıl Mursi’den yana tavır almışsa şimdi de İŞİD’den yana tavır alıyor. Erdoğan bu yüzden IŞİD’e karşı düzenlenecek operasyon için Genel Kurmay Başkanını devreye sokuyor. Aklı sıra Genel Kurmay Başkanlığı üzerinden Obama’ya mesaj veriyor.

Irak’ta Saddam Hüseyin İktidarına karşı yapılacak olan operasyona onay vermeyen Türk Silahlı Kuvvetlerinin başına gelenleri henüz unutmadık. Yine dönemin ANASOL D Hükümetinin başına gelenleri de unutmadık. Bu durumda tarih yeniden tekerrür mü ediyor diye de kendime sormuyor değilim.11.09.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title