BugünMakaleler

TONER: ABD’NİN YPG’YE DESTEĞİ DEVAM EDECEK

İktidar partisinin ileri gelenleri PKK ile masaya oturdukları dönemlerde PKK’nın silahları bırakacaklarını söylerlerdi. Kandil’i terk edeceklerini söylerlerdi. Güvenlik güçlerine karşı eylem yapmayacaklarını söylerlerdi. PKK’nın lider kadrosu ise birkaç gün sonra gerillanın silah bırakmayacağını söyleyerek iktidar partisinin ileri gelenlerini yalanlarını açığa çıkarırlardı.

Şimdi de buna benzer gelişmeler yaşıyoruz. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ABD ile olası yapılacak olan Rakka Operasyonunda PYD’nin olmaması gerektiğini söylüyor. Eğer bu operasyona PYD’de katılırsa onları vurabileceklerini söylüyor. Diğer taraftan ise ABD PYD’ye desteğini devam ettiriyor. Bu unsurlara silah yardımına da devam ediyor. Bizimkiler ise halen daha Rakka Operasyonunun YPG’siz yapılmasını istiyorlar. ABD’liler ise Rakka Operasyonu için planlarını yapmışlar. Şimdi de sahaya inmeye hazırlanıyorlar. Ancak bizimkiler halen daha YPG’siz Rakka Operasyonu öneriyorlar. YPG’yi vurabileceklerini söyleyerek güya ABD’ye ayar vermeye çalışıyorlar.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner bakın bu konuda ne diyor:

YPG’yi Suriye’nin kuzeyinde bulunan SDG içerisinde uzun zamandan beri destekliyoruz. Daha önce belirttiğimiz gibi onlar IŞİD’de karşı mücadelede ve ortadan kaldırılması için çok etkililer. Şimdiye kadar yaklaşık 6 bin kilometreye ve 4 Kasım’da operasyon başladığından beri de Rakka civarında 100’den fazla köyü IŞİD’in elinden aldılar.

ABD Dışişleri Bakanı Sözcüsü Mark Toner YPG ile ilgili böyle övücü sözler sarf ediyor, bizim Dışişleri Bakan Mevlüt Çavuşoğlu ise halen daha ABD’den medet umuyor. YPG’yi vurabileceklerinden bahsediyor. Hani bu konuda ABD’lilerin görüşleri bilmemiş olsaydık belki Dışişleri Bakanının sözlerine inanabilirdik. Ancak ABD’liler açıktan açığa YPG ile işbirliği içinde olduklarını deklare ediyorlar. Bu durumda siz kime inanırsınız? ABD’lilere mi, yoksa bizimkilere mi?

Öte yandan ABD Rakka için zaten çoktan düğmeye bastı. Bölgedeki asker sayısını da arttırdılar. Allah aşkına adamlar daha ne yapsınlar? ABD’nin bu operasyon için bir teneke çalmadığı kaldı. İnsan artık bundan sonra ABD’nin bu hamlesine karşı geliştirdiği bir taktik varsa onu uygular. Yoksa boş yere Rakka Operasyonu üzerinden konuşup durmaz. Ayrıca bu işler konuşmakla çözülmez. Eğer siz bu konuda bir hamle yapacaksanız öncelikle dostunuzu düşmanınızı belirlemeniz gerekir. Kiminle hareket edebileceğinize karar vermeniz gerekir. Yoksa duruma göre hareket tarzı seçerseniz ortada kalırsınız.

Öteden beri Suriye konusunda asıl müttefikimizin Rusya olduğunu söylüyorum. Zaten Fırat Kalkanı Operasyonunu da Rusya ile İran’ın izin vermesiyle başlatmıştık. Suriye’de söz hakkına da bu iki devlet sayesinde kavuşmuştuk. Şimdi Astana görüşmeleri de başlamışken ABD’nin arkasından sürüklenip gitmenin bir mantığı var mıydı? ABD’nin YPG’yi dost gördüğü bir ortamda ABD’nin bu unsurları dışlamasını beklemenin bir mantığı var mıdır? Peki, durduk yerde İran’a mezhep kışkırtıcılığı yapmanın bir mantığı var mıydı? Rusya ile İran sayesinde Suriye’de söz sahibi olmuşken bu ülkeler ile başlayan diyalog sürecini tehlikeye atmanın bir mantığı var mıydı? Devlet adamlığı işte böyle durumlarda belli olur. Yoksa yüksek tondan dünyayı ayağa kaldırma tehdidi ile devlet adamı olunmaz.11.03.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title