Makaleler

TERÖRİZMİN FİNANSMANI YASA TASARISI

sait-balci
Sait Balcı

ABD Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA’nın ısrarla istediği ‘’Terörizmin Finansmanının Önlenmesi Yasa Tasarısı’’nın birinci bölümündeki 11.Madde TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. Temel kanun olarak iki bölüm halinde ele alınan tasarının ikinci bölümü ile ilgili görüşmeler halen devam ediyor. Söz konusu yasa tasarısının ikinci bölümünün de Türkiye Büyük Millet Meclisinden geçeceği büyük bir olasılık. Ben şimdiden bu yasa tasarısının ne alıp götüreceğini kestiremeyen ve milletin iradesini meclise yansıttığını zanneden vekillere kolaylıklar diliyorum.

Terörizmin Finansmanı Yasa Tasarısı hangi teröristler için çıkarılıyor? Bu tasarıyı kim ne için çıkarıyor? Bunların bilinmesinde sonsuz yarar görmekteyim. Bilindiği üzere bu yasa tasarısı ABD’nin dayatması ile Birleşmiş Milletler ’in sözleşmesine dayanak olarak çıkartılıyor. Burada amaç, terör ile mücadele eden ülkelerin terörün güç aldığı yaşamsal kaynaklarını dondurmaktır. Yani terörün finansmanını kesmektir. Peki, ülke olarak biz hangi terör örgütü ile mücadele ediyoruz? Elbette PKK ile değil mi? Elbette öyle. Peki, bu yasa tasarısı PKK için uygulanacak mı? Elbette hayır. Eğer öyle olsaydı şu anda PKK Baş müzakerecisi Hakan Fidan İmralı ile görüşüyor olmayacaktı. Dolayısıyla yasa çıktığı zaman PKK’nın finansmanı kesilmesi suretiyle terörle mücadelede önemli bir yol alınmış olacaktı. Yasa çalışmaları devam ettiği halde PKK ile görüşmeler de devam ediyorsa demek ki bu yasa tasarısı PKK için çıkartılmıyor. Peki, bu yasa hangi terör örgütü için çıkartılıyor? Elbette olmayan ve varlığı kanıtlanamayan adına Ergenekon adı verilen Terör Örgütleri için. Yani zindanlara atılan ulusalcı kesimler için. İlgili yasa, Mustafa Balbay’ın deyimiyle Silivri Toplama Kamplarında bulunan yazarlar, akademisyenler, gazeteciler ve Türk Ordusunun emekli ve muvazzaf subayları için çıkartılıyor. Yasa ile muhalif yayınların da içinde bulunduğu görsel ve yazılı sol yayınların susturulması planlanmaktadır.

Söz konusu yasa tasarısı, ABD’nin isteği doğrultusunda çıkarılacağı için ABD, kimi düşman görüyorsa yasa onlar için uygulanacak tabi ki. ABD, mevcut olan ve kırk yıldır mücadele ettiğimiz PKK’yı düşman görmediği için bu yasa PKK’ya uygulanmayacak. Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne göndermiş olduğumuz vekiller de ABD’nin çıkarlarına hizmet edecek yasayı çıkarmak için var güçleri ile uğraşıyorlar. İktidar Partisinden bir Allah’ın kulu da çıkıp biz ne yapıyoruz demiyorlar. İktidar Partisi’nin Milletvekilleri, Irak’ın işgali sırasında dönemin Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Deniz Baykal’ın çağrısı üzerine topraklarımıza Amerikan Askerlerinin girişini açacak yasayı veto eden iradeyi şimdi gösteremiyorlar. İktidar Partisinin Milletvekilleri, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde her önüne gelen yasaya onay vererek milletin iradesini temsil ettiklerini sanıyorlar. Sözüm ona bu milletvekilleri kendilerini ebediyen iktidar olarak görüyorlarsa yanılıyorlar. Bu güne değin hiçbir siyasi parti ebediyen iktidarda kalamadı. İktidara gelen siyasi partiler ülkeyi tek başlarına da yönetseler elbette bir gün iktidardan düşeceklerini de bilmelidirler. İşte o zaman şu an temsil ettikleri millete, Amerikan Emperyalizmine hizmet etmenin hesabını vereceklerdir.

Terörizmin Finansmanını Önleme Yasa Tasarısı her hâlükârda yasallaşacaktır. Ancak bu yasa tasarısının makul sebepler dolayısıyla uygulanacağı söyleniyor. Tabi ki bu makul sebepler herkese göre değişken olacaktır. Yani daha önce söylediğim gibi bu makul sebepler AKP ile ABD işbirliğine hizmet edecek şekilde olacaktır. Ancak bu makul sebepler mutlaka yasal olmalıdır. Yani bahsedilen Terör Örgütü bir mahkeme kararı ile varlığı ispatlanmalıdır. Yine mahkeme kararıyla söz konusu bu terör Örgütü’nün lideri ve kasası ortaya çıkarılmalıdır. Yani önceden terör örgütü yaratılmamalıdır. Yalandan dolandan CD ler oluşturulmamalıdır. Memleketin boş arazilerine terör örgütü yaratmak için silah gömülmemelidir. Daha doğrusu terör örgütü icat etmek için çalışılmamalı var olan ve kırk yıldır terör estiren ve varlığı ile lideri belli olan terör örgütü ile mücadele edilmelidir.11.02.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title