BugünMakaleler

TEL ABYAD’A ABD BAYRAKLARINI NEDEN ASILDI?

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Geçen hafta içinde Şanlıurfa’nın Akçakale İlçesi’nin karşısında bulunan terör örgütü PKK’nın Suriye uzantısı PYD elinde bulunan Telabyad’daki evlerin çatısı ile sokaklara ABD bayrakları asmıştı. Daha sonra asılan bayraklardan birisi haricinde geri kalanı indirilmişti. Şimdi akıllarda bu bayrakların neden çekildiği sorusu kaldı.

Konu ile ilgili ABD Savunma Bakanlığı ( Pentagon) sözcüsü Peter Cook, PKK’nın Suriye uzantısı PYD’nin çok sayıda militanının bulunduğu binaya ABD bayrağı asılmasıyla ilgili haberleri görmediğini ancak “böyle bir şey varsa bunu ortaklarıyla konuşacaklarını” söyledi. Peter Cook aynı zamanda “Ancak daha önce de ortaklarımıza kendi kendilerine Amerikan bayrağı asmamaları çağrısı yapacağımızı söylemiştik” diye konuştu. Peter Cook’un yapmış olduğu açıklamadan asılan bayrakları PYD’lilerin asmış olduğu anlaşılıyor. Ancak PYD’liler Peter Cook’un aksine bayrakları ABD’lilerin astığını söylüyorlar. Anlayacağınız ABD ile PYD arasında danışıklı dövüş var. Suçu birbirlerinin üstlerine atıyorlar. Böylelikle hedef saptırıyorlar. Hoş, bayrakları her kim asmışsa itiraf etse ne olacak ki. ABD ile PYD’nin bölge üzerinde al gülüm, ver gülüm oynadıklarını bilmeyen mi kaldı.

Mesele bayrak asmak değil. Mesele Suriye toprakları üzerinde yapılan güç savaşlarıdır. ABD ve İsrail öteden beri Suriye toprakları üzerinde PYD’nin kantonlaşması için mücadele verdiler. Şimdi de bu kantonları birleştirmeye çalışıyorlar. Öte yandan İran ve Rusya ise Suriye’nin toprak bütünlüğünü korumaya çalışıyorlar. Ülkemiz ise Fırat Kalkanı Operasyonu ile Suriye’de kendine dost müttefik oluşturma çabası içine girdi. Dolayısıyla ABD bu harekâttan rahatsız oldu. ABD öteden beri zaten ülkemizi Suriye’ye girmememiz konusunda uyarıyordu. Aynı zamanda da ABD Erdoğan’ın mülteci sorununu ortadan kaldırmak için Suriye toprakları içinde güvenli bir koridor oluşturma teklifini geri çevirmişti. Çünkü Suriye toprakları üzerinde oluşturulacak olan güvenli koridor, PYD’nin kantonlaşmasının ve bu kantonların birleştirilmesini engelleyecekti. Şimdi geldiğimiz nokta da Suriye toprakları içinde güvenli bölge oluşturulmadı ama Türk Ordusu Fırat Kalkanı operasyonu ile Suriye topraklarına girdi. Türk Ordusunun bu hamlesi aynı zamanda Suriye sınırında bir nevi güvenli bölge oluşmasına neden oldu. İşte ABD’nin şimdi hoşuna gitmeyen durum da budur.

ABD daha önce Türk Ordusunun Fırat Kalkanı Operasyonu ile Suriye topraklarında ilerlemesini engellemek amacıyla ilk etapta IŞİD’in elinde bulunan Rakka’ya birlikte operasyon yapmayı teklif etmişti. Bu teklifi Obama bizzat kendisi Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yapmıştı. Obama’nın yapmış olduğu bu teklif henüz hayata geçmedi. Belli ki ortada giderilemeyen pürüzler var. Özellikle Erdoğan’ın PYD’nin Fırat’ın batısına geçmemesi konusundaki ısrarı var. PYD halen daha Fırat’ın batısını tamamen boşaltmış değil. Dolayısıyla Türk Ordusunun ABD ile birlikte bu sorun çözülmediği müddetçe Rakka’ya birlikte operasyona girişmeyeceği anlaşılıyor.

Obama Türk Ordusu ile birlikte Rakka’ya yapılması planlanan operasyon ile aslında Türk Ordusu ile PYD’yi bir araya getirmeyi planlamıştı. Ancak biraz önce de ifade ettiğim gibi bu plan şimdilik tutmamışa benziyor. Dolayıyla ABD şimdi Türk Ordusunun PYD’yi vurmaması için Tel Abyad’da bulunan evlere ABD bayrağı çektirerek bir nevi PYD’yi koruma altına almış oluyor. Yani ABD ülkemize PYD’nin elinde bulunan yerlere gelme diyor. İşin özeti bundan ibarettir. Yoksa ABD bayraklarını ha ABD çekmiş ha PYD çekmiş, ne fark eder? Bayrağı kimin çekmiş olduğu önemli değil. Önemli olan bayrağın neden çekildiğidir.21.09.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title