Makaleler

SENİ GİDİ TÜSİAD SENİ

sait-balci
17 Aralık Depreminin artçı sarsıntıları her alanda devam ediyor. Bir kere deprem oldu ya artık gerisi geliyor. Malum ülkemiz deprem bölgesi. Nitekim ekonominin geldiği durum hakkında TÜSİAD’da değerlendirmede bulunmuş. Peki, ne demiş TÜSİAD Başkanı Muharrem Yılmaz? ‘’Böyle Ülkeye yabancı gelmez’ ’demiş. Yalan mı? Hayır. Böyle güvensiz bir ülkeye yabancı gelir mi? Döviz kurları almış başını gitmiş. Ülkede ekonomisi dibe vurmuş. Piyasalara güven kalmamış. Yolsuzluk ve hırsızlık ise diz boyu. Bakanlar adına düzenlenen fezlekeler Mecliste ama gündeme gelmiyor. Yeni bakanlar hakkında da fezlekeler var. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ jet hızıyla göreve gelir gelmez yargıya müdahale etmeye başladı. Yani neresinden bakarsanız bakın tam bir ‘’Muz Cumhuriyetine’’ dönüşmüş durumdayız.

Başbakan daha geçenlerde bir Avrupa çıkartması yaptı ki hiç sormayın. İlk haberleri aldığımız zaman biz de sandık ki Başbakan, AB Komisyonu Başkanı Barroso’yu dize getirmiş. Hani bir zamanlar İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’e ‘’One Minute’’ diyerek haddini bildirmişti ya işte şimdi de Barrooso’ya da haddini bildirmiş zannettim. Gelişmelerin öyle olmadığını maalesef sonradan öğrendim. Meğerse Başbakan Avrupa yetkililerini ikna edememiş. İkna etmeyi bırakın Avrupa Komisyonu, Başbakan’ı ciddi bir şekilde uyarmış. Yani Başbakan’a dersini verip göndermişler. İşte şimdi Başbakan, HSYK ile ilgili düzenlemeleri dondurması da bu yüzden. Eskiden her dönem seçimlere yaklaştığımız zamanlarda Avrupa Birliği destek mesajları yayınlardı. Hani Bayram ve seyranlarda otomatik olarak eş ve dostlarımıza bayram mesajı göndeririz ya onun gibi. Avrupa Birliği de aynı hesap, her seçim arifesinde göstermelikte olsa sanki Avrupa Birliğine alacaklarmış gibi mesaj yayınlarlardı. Artık o günler de geçti. Başbakan şimdilerde bırakın destek mesajlarını almayı en azından köstek olmamaları adına Avrupa Birliği Komisyonunu ziyaret etti. Onlara yargı konusunda geçici olarak güvence verdi. Yani bir nebze de olsa ağızlarını kapamış oldu. Gerisi de Allah kerim.

Peki, Avrupalılar Başbakan’a inandılar mı? Elbette hayır. Hollandalı Milletvekili ülkemizin yargı sistemi için araştırma istemiş. Merkezi New York’ta bulunan İnsan Hakları İzleme Örgütü ( HRW) hükümetin son uygulamalarla yargı bağımsızlığını tehlikeye attığını söylemiş. Buyurun bakalım cenaze namazına. Tam birini ikna ettim diyorsunuz bu sefer de bir başkası ortaya çıkıyor. Güneş balçıkla sıvanır mı? Sıvanmaz elbette. Yolsuzluk ve rüşvet hükümeti sarmış sarmalamış durumda. Yolsuzluğun üzerine giden savcıları Ardahan’a da sürseniz çaresi yok. Operasyonu yapan güvenlik birimlerinin yerlerini on kere de değiştirseniz faydası yok. Hükümet son yılların en büyük yolsuzluk ve rüşvet skandalına adı karıştı bir kere. Bu leke öyle kolay kolay da çıkmaz. Dünyanın en iyi deterjanını da kullansanız yine çıkmaz. Murat diye bir arkadaşım var. Dünyanın sayılı deterjan firmalarının birinde çalışıyor. Firmanın adını buradan vermeyeyim reklam olur. Ancak bu lekeyi onların deterjanının çıkartıp çıkartmayacağını soracağım.

Avrupa Birliğinin yargı uyarılarından sonra şimdi de TÜSİAD, durduk yerde Başbakan’a ekonomi eleştirisi yapmış ya. Vay sen misin hükümeti eleştiren! Seni gidi TÜSİAD seni! Sende kim oluyorsun bakayım. Hiç öyle durduk yerde ‘’ülkeye yabancı gelmez’’ denir mi? İnsan yalan da olsa ekonominin gidişatının iyi olduğunu söylemez mi? Her şeyin yolunda olduğunu söylemez mi? Başbakan’ın morale ihtiyacı olduğu bugünlerde TÜSİAD’ın böyle bir açıklama yapmaya hakkı var mıdır? Tam yerel seçimlerin arifesinde Başbakan mağdur edilir mi? Allah düşünmüş taşınmış yeryüzünün en akıllı insanını bize Başbakan olarak lütfetmiş. Şimdi TÜSİAD’ın da yaptığına bakar mısınız? Vallahi bence de bu açıklama vatan hainliğinden başka bir şey değildir. Tez olarak TÜSİAD Başkanının kafası koparılmalıdır pardon TÜSİAD’ın yapısı değiştirilmelidir. TÜSİAD’ın yapısı da HSYK gibi demokratikleştirilmelidir. Bugüne kadar geç bile kalınmıştır, ama neyse ki daha vakti geçmemiştir. TÜSİAD’ın içine sızan hainler tez elden ayıklanmalıdır. Bu konuda Başbakan’a önerim, TÜSİAD Yönetim Kurulu üyelerini kendisinin atamasıdır. Bakın bakalım ondan sonra böyle aykırı sesler çıkıyor mu? Atanan üyeler de kendi içinden de Başkanlarını seçerlerse hiç sorun kalmaz. Böylece TÜSİAD’a da milletin iradesi hâkim olmuş olur. Atatürk ‘’Egemenlik kayıtsız şartsız Milletindir’’ demiş ya. Milleti de bugün Başbakan temsil ettiğine göre bilmem daha fazla söze gerek var mı? 27.01.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title