Makaleler

SEÇMEN KAYDINIZI KONTROL ETTİNİZ Mİ?

sait-balci
Bugünkü yazımı, yerel seçimlerin yaklaştığı bugünlerde şu an halen muhtarlıklarda askıda bulunan ve bizlerin seçmen olup olmadığımızı kontrol edebileceğimiz seçmen sandık listelerine ayırdım. Bir de hiç kusura bakmasın ama Cemil Abiye ayırdım. Cemil Abi belki kendisini yazmamı istemezdi. Ama ben geçen gün facebookta yapmış olduğumuz mesajlaşma üzerine bu yazıyı yazmaya karar verdim. Çünkü Cemil Abinin göstermiş olduğu partili duyarlılığını görev yaptığım dönemlerde pek gördüm sayılmaz. Çünkü seçmen sandık listelerinin askıya çıkmış olduğu dönemlerde birçok partili lütfedip te seçmen kaydını kontrol etme zahmetine bile katlanmazlar. Onlara göre adres değiştirmedikleri için seçmen kayıtlarının silinmiş olabileceği hiç mümkün değildir. Seçmen kayıtlarını kontrol edip seçmen olmadıklarını söyleseniz de inanmazlar. Görev aldığım dönemlerde bu sorunları yaşadığım için çok iyi bilirim. Hatta öyle partililerimiz vardır ki, seçmen olmadığını oy kullanmaya geldiği zaman öğrenirler. Onların isimlerini burada yazmayacağım. Onlar zaten kendilerini çok iyi biliyorlar. Yalnız bugün Cemil Abinin gösterdiği duyarlılığı okusunlar istedim. Okusunlar da utansınlar istedim.

Cemil Mutaf, Marmaris’in Beldibi Beldesinde ikamet eden bir partilimizdir. Aynı zamanda Ümit Hanımın deyimiyle de iyi bir partilimizdir. Bugüne kadar hiçbir beklenti içinde olmaksızın parti ne görev verdiyse yapmıştır. Geçinmek için yapmış olduğu iş kötü gitmesine rağmen hiç kimseden yardım talep etmemiştir. Güç kanat geçinmesine rağmen partili sıfatını hiçbir zaman kullanmamıştır. Parti terbiyesi olsa gerek. Yani Cemil Abi, partiyi özel işlerine alet etmeyen ender partililerimizden birisidir. Onun için parti, bireysel çıkarların yerine toplumsal çıkarların gözetildiği bir kurumdur. Daha fazla söze gerek yok. Cemil Abiyi tanıyanlar onu zaten gayet iyi bilirler.

Cemil Abi son dönemlerde kendime örnek aldığım partili bir büyüğümdür. Bugüne kadar partide görev aldığım dönemlerde birçok partili büyük tanıdım. Hiç birine saygı ve sevgide kusur etmemişimdir. Her zaman söyleyeceklerimi yüzlerine karşı hiç çekinmeden söylemişimdir. Hiç kimseyi arkadan vurmak gibi bir âdetim de yoktur. Böyle bir terbiye ile yetiştirildim çünkü. Bugüne kadar da her zaman parti içi demokrasiyi savunagelmişimdir. Söyleneceklerimi zamanında ve yerinde söylerim. Ancak burada açıkça itiraf etmeliyim ki; Cemil Abinin siyasi olgunluğunu birçok partili büyüğümden ne yazık ki görmedim. İşte bu yüzden Cemil Abi neyse o. Partililerin deyimiyle de, bir yerlere gelememesinin sebebi de bu. En azından benim tanıdığım zamandan bu yana beklenti ve koltuk peşinde olmayışıdır. Bu yüzden Cemil Abinin bende apayrı bir yeri vardır.

Bu kadar ön girişten sonra artık sadede geleceğim. Yoksa Oğuz Bey yine fırçayı basacak. Cemil Abi 17 Ocak Cuma günü bana facebooktan bir mesaj gönderdi. Konu seçmen sandık listeleri ile ilgiliydi. Cemil Abi mesajında ‘’Ankara’da olduğunu, seçmen sandık listelerin askıda olduğu süre zarfında dönemeyebileceğini ve bu yüzden seçmen kaydının olup olmadığını öğrenmek için benden yardım istiyordu. Ben de bu isteği anında yerine getirdim ve Cemil Abiye seçmen olduğunu ve ikamet etmekte olduğu apartmanda kimlerin seçmen olduklarını, Cumhuriyet Halk Partisinin ‘’Seçmen Sorgulama ‘’ bölümünden öğrenip bildirdim. Cemil Abi ‘de tekrar bana dönüş yaparak teşekkür etti ve ‘’rahatladığını’’ söyledi. İşte bana bu yazıyı yazdıran cümle de budur. Sizleri bilmem ama bence de seçmen olmak ve rahatlamak apayrı bir duygu. Yani, üyesi olduğunuz partiye görevinizi yapabilmek için bir nevi kendinizi hazır hissediyorsunuz. Şimdi sizlere soruyorum? Seçmen sandık listelerinin askıda olduğu bugünlerde ikamet etmekte olduğu adreste olmadığı halde seçmen kaydının olup olmadığını merak edip öğrenen ve seçmen olmasından dolayı büyük bir mutluluk duyan kaç partilimiz vardır? Şimdi seçmen kaydı internet ortamında da öğrenilebiliyor dediğinizi duyar gibiyim. Ancak benim anlatmak istediğim konu bu değil.

Şimdi buradan halen daha seçmen kayıtlarını kontrol etme zahmetine katlanmayan partililerimize sesleniyorum. Seçmen Sandık listeleri 23 Ocak Perşembe günü mesai saati sonunda askılardan indirilecek. Bu süre zarfı içinde seçmen kaydınızı kontrol edebilir, yoksa kaydınızı yaptırabilirsiniz. Hatta bunun da ötesine giderek ikamet etmekte olduğunuz apartmanda ve mahallede bulunan tanıdıklarınıza seçmen kayıtlarını kontrol etmelerini hatırlatabilirsiniz. Unutmayın ki, seçmen kaydınızın olmadığını seçim günü öğrenmenizin ne kendinize, ne üyesi olduğunuz partinize, ne de memleketinize hiç bir faydası yok.20.01.2014
SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title