Makaleler

SANDIKLARA SAHİP ÇIKAMIYOR MUYUZ?

sait-balci
Bu satırları yazmaya başladığım sıralarda Ankara ve İstanbul ‘da seçim sonuçları daha henüz netleşmemişti. Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş seçim sonuçlarına itiraz edeceğine dair basın açıklaması yapıyordu. Ankara’nın yansıra İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Mustafa Sarıgül’ de Yüksek Seçim Kuruluna itiraz edeceklerini Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı ile birlikte düzenledikleri basın açıklamasında söyledi. Hatta Oğuz Kaan Salıcı ıslak imzalı seçim sonuç tutanağımda yer alan oylarının birleştirme tutanağına eksiltilerek kaydedildiğini örneği ile birlikte gösterdi. Ümit ederim ki, Oğuz Kaan Salıcı’ın elinde İstanbul’daki sandıkların tümünün ıslak imzalı seçim sonuç tutanakları vardır. Eğer hal böyleyse ve o ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarına göre seçimleri Mustafa Sarıgül kazanıyorsa er ya da geç Yüksek Seçim Kurulu oyların tekrar sayılmasından sonra mazbatayı Mustafa Sarıgül’e verecektir. Yok, eğer ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarının tamamını alamamışlar ise hiç kusura bakmasınlar bu durumda ancak tespit ettikleri sandıklardaki oyların düzeltilmesinden başka hiçbir şey yapamazlar.

Sandıklar namustur. Sandıklar milletin iradesidir. Her kim olursa olsun sandıklara yansıyan milli iradeye saygı göstermek zorundadır. Sandık başında görev yapanlar görevlerini kötüye kullanmak suretiyle herhangi bir parti lehine sandık sonuçları ile oynamışlarsa bu kişiler en ağır biçimde cezalandırılmalıdır. Yok, eğer siyasi partilerin sandık sorumluları ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarını almamışlarsa bu partililer de disiplin kurullarına verilmelidirler. Çünkü yerel seçimler beş yılda bir yapılıyor. Demem o ki, beş yılda bir gün yapılan yerel seçimlerde, sandıklarda görevli olan partililer sorumlu oldukları sandıkların ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarını almayı beceremiyorlarsa, hiç kusura bakmayın ama bu durumun açıklanabilecek hiçbir yanı yoktur.

Antalya’da Belediye Başkanlığı’nı iktidar partisine kaybeden Mustafa Akaydın’ın seçim sonuçlarına yapacakları itiraz ile ilgili düzenlediği basın açıklamasını dinledim. Mustafa Akaydın yaptığı açıklamada, çok sayıda geçersiz oyların olduğunu söyledi. Peki, şimdi buradan Mustafa Akaydın’a sormak isterim. Sandıklarda çok sayıda geçersiz oy varsa bu oyları il seçim kurulu kendi başına mı belirledi? O geçersiz oylar sandıklar açıldıktan sonra partililerin gözetiminde belirlenmedi mi? Eğer o geçersiz kabul edilen oylar Cumhuriyet Halk Partisine basılan oylar ise o sandıklarda görev yapan partililer ne iş yapıyorlardı? Mustafa Akaydın bir gazetecinin sorusuna ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarının alınıp alınmadığıyla ilgili sorusuna da, bu kadar kısa bir süre içinde ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarının hesaplanmasının mümkün olmadığını söyledi. Mustafa Akaydın hiç kusura bakmasın ama bu açıklamayı 1 Nisan Salı günü saat 15.30 lar da yaptı. Yani seçimlerin üzerinden nerdeyse iki gün geçti. Bu süre zarfında sandıklardan alınan ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarının hesabı yapılamamışsa burada bir gevşeklik var demektir. Mustafa Akaydın umarın ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarını almıştır da iktidar partisinin adayına kaydırılan oylar ortaya çıkarılır.

Aslında ben yerel seçimlerde kıl payı kaybeden Belediye Başkan Adaylarının durumunu, futbolda tartışmalı gol yiyen spor kulüplerine benzetiyorum. Çünkü siz 90 dakika boyunca gol atacak bir pozisyon yaratamıyorsunuz. Karşı takıma adam gibi bir gol atamıyorsunuz. Sonra da tartışmalı bir gol neticesinde yenilip ağlamaya sızlamaya başlıyorsunuz. Eğer siz maça iyi bir şekilde hazırlanmışsanız karşı takım ne kadar güçlü olursa olsun takır takır futbolunuzu oynar golünüzü de atarsınız. Yok, eğer maça iyi hazırlanmamışsanız son dakika golünü de yer oturursunuz. O saatten sonra da ne kadar ağlasanız boşunadır. İşte bu yerel seçimlerde seçimleri kıl payı kaybeden Belediye Başkan Adaylarının durumu aynen bu örneğe benziyor. Sonra ne oluyor peki? Temsil ettiğiniz siyasi partinin üyelerini üzmüş oluyorsunuz. Size oy veren seçmenleri üzmüş oluyorsunuz. Durduk yerde boşuna enerji kaybediyorsunuz. Hele hele ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarını da almamışsanız haklı olduğunuz halde hepten kaybediyorsunuz. Şimdi sizlere soruyorum. Haksız mıyım?

Ankara Belediye Başkan Adayı Mansur Yavaş, düzenlemiş olduğu basın açıklamasında oylarının çalınmasına göz yummayacaklarını söylüyor. Bu yüzden de inanılmaz bir şekilde mücadele veriyor. Mansur Yavaş Cumhuriyet Halk Partisine yeni katılmış bir Belediye Başkan Adayı. Halen görevde olmayan bir Belediye Başkan Adayıdır. Cumhuriyet Halk Partisi Ankara’da bundan önce 29 Mart’ta yapılan yerel seçimlerde % 7 puan ile seçimleri kaybetmiş. Mansur Yavaş ise bu seçimleri alamamış da olsa % 1 oy farkı ile kaybetmiş olacak. Oysaki Mustafa Akaydın Antalya’da 2009 Yerel seçimleri % 7 oy fark oranıyla kazanmışken, 30 Mart yerel seçimlerine hiç hazırlanmamış olduğu ortaya çıkıyor. 30 Mart yerel seçimlerin sonuçları değişmezse % 1.60 oy fakı ile seçimleri kaybetmiş olacak. Şimdi iki Büyükşehir Belediye Başkan Adayının oy grafiğinin yorumunu sizlere bırakıyorum. 02.04.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title