BugünMakaleler

S-400 FÜZE SAVUNMA SİSTEMİ NATO BAĞIMLILIĞINI SONA ERDİRİR

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kazakistan dönüşü gazetecilere ülkemiz ile Rusya arasında S – 400 füze savunma sistemi ile ilgili yapılan anlaşamaya değinmişti. Rusya ile yapılmış olan bu anlaşmayı hiç kuşkusuz ben de önemsedim. Aslında ben öyle savaş yanlısı filan değilim. Her zaman savaş yerine barışı önemserim. Ancak bugün tek kutuplu Dünya da barışı korumanın bir yolu da bölge üzerinde dengelerin kurulmasından geçer. Dengeyi kurmak için ise NATO bağımlılığına son vermek gerekir. NATO’ya bağımlılık ise Rusya’dan veya Çin’den alınacak olan silahlar ile sağlanır. Bu açıdan Rusya ile S- 400 füze savunma sistemi alımı konusunda yapılmış olan anlaşmayı son derece önemsiyorum.

Bildiğiniz üzere 2015 yılında uzun menzilli füze sistemi satın alınması konusunda mutabakata varılmıştı. Açılan ihaleyi de Çin kazanmıştı. Fakat ABD ile NATO bu ihaleye tepki gösterince AKP hükümeti silah alma konusunda almış olduğu bu kararın arkasında duramamıştı. Böylelikle Çin’in uzun menzilli füzelerin bizim ülkemizin sistemine uyum konusunda verdiği garantiye rağmen bu ihale iptal edilmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi aynı konuda tekrar adım attı. Bu sefer Rusya ile anlaştı. Kazakistan dönüşü de bu anlaşmanın yapıldığını doğruladı.

Rusya ile yapılmış olan füze savunma sistemi anlaşmasının doğrulanmasının ardından ABD eskiden olduğu gibi yine tepki göstermekte gecikmedi. Hatta ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Johnny Michael S – 400 füze alımına ilişkin endişelerini ülkemiz yetkililerine ilettiklerini ve ülkemiz için en iyi füze sisteminin NATO füze sistemleri olduğunu söyledi. Yine ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hearther Nauert NATO ülkesi ülkelerin NATO sistemleri ile uyumlu malzeme kullanmaları konusunda ülkemizi yine tehdit etti.

Görüldüğü üzere ABD uzun menzilli füze sistemi konusunda ülkemizi tehdit etmeye devam edeceğe benziyor. Ancak öte yandan da bölge üzerinde kendi varlığımızı devam ettirebilmemiz için NATO bağımlılığından kurtulmamız gerekiyor. Hatırlarsanız aynı ABD ile NATO Kıbrıs Barış Hareketi devam ederken de ülkemize karşı ambargo uygulamıştı. ABD’nin yarından sonra PKK Terör Örgütü’ne karşı yapılan operasyonlar da benzer bir ambargoyu uygulamayacağını kim garanti edebilir? Bu konuda ABD zaten bu terör örgütüne karşı sınır dışı operasyonlara uzun bir zamandır izin vermiyor. Hal böyle iken NATO’dan alınan bu silahları terör örgütlerine karşı kullanamayacak isek nerede kullanacağız? Öyle değil mi?

S – 400 füze savunma sistemleri hakkında ABD ile NATO her zaman olduğu gibi ülkemizi yine tehdit etmeye devam edecektir. ABD’nin bu yaklaşımı zaten yeni değil. Önemli olan ABD ile NATO’nun tehditlerine 2015 yılında olduğu gibi yine boyun eğmemektir. Her ne pahasına olursa olsun bu konuda dik durmak önemlidir. İran, Rusya ve ülkemiz arasında devam eden Astana görüşmelerinin devamlılığı da yapılmış olan bu anlaşmaya bağlılıktan geçer.

Baştan da söylediğim gibi hiçbir ülkenin silah üretmesini ve satmasını istemem. Ülkemizin de dış ülkelerden silah alınması konusunda anlaşmaya varmasını istemem. Ancak bölgenizde emperyalist ülkeler var ise sizin de onlara karşı savunma sisteminizi kurmanız gerekir. Ülkenizi terör örgütlerine karşı savunabilmeniz gerekir. Bu nedenler ile bizim de savunma sistemimizi tek kutupluluktan kurtarmamız gerekir.14.09.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title