BugünMakaleler

REJİM DEĞİŞİKLİĞİ PAKETİ NEDEN BEKLETİLİYOR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Başdanışmanlarından İlnur Çevik dün rejim değişikliği paketinin daha henüz Cumhurbaşkanına ulaşmadığını ancak referandum tarihinin 9 Nisan olarak belirleneceğini söylemiş. Ben bu ifadeden rejim değişikliği paketinin bilerek TBMM’de bekletildiğini ve gönder denilince Cumhurbaşkanına gönderileceğini anladım. Siz bu ifadeden başka bir anlam çıkarabilir misiniz? Doğrusunu söylemek gerekirse ben başka bir anlam çıkaramadım.

Rejim değişikliği paketi TBMM’den geçeli yaklaşık olarak 20 gün oldu. Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan Afrika ülkelerine ziyarete gitti. Oralarda FETÖ’yü anlattı. Sonrasında ülkesine döndü. Ancak bu süre içinde rejim değişikliği paketi kendisine gelmedi. Eğer Erdoğan bu değişiklik paketinin bir an önce kendisine gelmesini istemiş olsaydı ilgili değişiklik Afrika dönüşü masasında olurdu. Öyle değil mi? Cumhurbaşkanı Erdoğan rejim değişikliği paketini isteyecek de TBMM bilerek göndermeyecek. Böyle bir olasılık mümkün mü? O halde bu değişikliğin halen daha Erdoğan’a gelmemesinin önünde bir tek neden kalıyor. O da Erdoğan’ın kendisi bu değişikliği TBMM’de bekletmesidir.

Peki, Cumhurbaşkanı Erdoğan TBMM’den jet hızıyla geçirdiği rejim değişikliği paketini TBMM’de neden beklettiğini hiç düşündünüz mü? Cumhurbaşkanı Erdoğan ne olmuştur da bu değişiklik paketini bekletiyor olabilir? Yoksa Erdoğan rejim değişikliğinden vaz mı geçmiştir? Böyle bir olasılık olabilir mi? Bana göre böyle bir olasılık asla mümkün değil. Bu Cumhurbaşkanı benim bildiğim Cumhurbaşkanı ise attığı adımdan asla geri adım atmaz. Erteler, geriye bırakır ancak asla geri adım atmaz. Çünkü fıtratında geri adım atma gibi bir alışkanlığı yoktur.

Erdoğan’ın rejim değişikliği paketini TBMM’de neden beklettiğine dair ben sizlere birkaç ipucu vereyim. Erdoğan şu an- için kamuoyu anketleri yaptırıyor. Rejim değişikliği paketini imzalamasından sonra Cumhuriyet Halk Partisinin bu paketi Anayasa Mahkemesine götürüp götüremeyeceğini inceletiyor. Bu paket bu şekliyle Anayasa Mahkemesine giderse Anayasa Mahkemesi bu paketi esastan inceleyip incelemeyeceğini araştırtıyor. Aynı zamanda Anayasa Mahkemesinin rejim değişikliği paketinin bazı maddelerini iptal edip etmeyeceğini inceletiyor. Kısacası Erdoğan rejim değişikliği paketini kamuoyu araştırmaları ve Anayasa Mahkeme sürecinden dolayı TBMM’de bekletiyor. Her şeyden emin olduğuna kanaat getirince de imzayı basacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan büyük bir ihtimalle bu hafta sonu veya gelecek hafta sonu itibariyle bu işe son noktayı koyacak. Rejim değişikliği paketini TBMM’ den isteyecek. Onaylamasının ardından da yasal süreci başlatacak. Paketin oylanmasının ardından da top Cumhuriyet Halk Partisinde olacak. Cumhuriyet Halk Partisinin de ilgili paketi Anayasa Mahkemesine taşımasıyla birlikte ikinci devre başlamış olacak. Şimdilik tüm gelişmeler Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu paketi imzalamasına bağlı. 01.02.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title