Makaleler

ÖZVERİ SIRASI BELEDİYE BAŞKAN ADAYLARINDA

sait-balci
30 Mart pazar günü yapılacak olan yerel seçimler için Belediye Başkanı ve Belediye Meclis Üyesi Adaylarının listeleri İl ve İlçe seçim Kurullarına teslim edildi. Eksiklerin tamamlanması da perşembe günü tamamlandı. Artık geriye çalışmaktan başka iş kalmadı. Gün bugündür. 30 Mart Pazar akşamı televizyon ekranlarının başında hüsranı yaşamak istemiyorsak yarından tezi yok Belediye Başkan Adayları ile Belediye Meclis üyesi Adayları yollara dökülmesi lazım. Tüm esnaf, dar gelirli vatandaş, İşçi, köylü ve memurlar ziyaret edilmeli. Her hane seçmeni ile bire bir görüşülmeli. Yurttaşların istek ve şikâyetleri büyük bir titizlikle dinlenmeli ve çözüm önerileri geliştirilmelidir.

Belediye Meclisi Üyesi ve İl Genel Meclisi Üyesi Aday Listelerinin kesinleşmesinden sonra ister istemez kendilerini üst sıralarda göremeyen veya kesinleşen listelerde adlarını göremeyen Meclis Üyesi Adaylarında bir kırgınlık yaşanması doğaldır. Bu durum zaten öteden beri her siyasi partide yaşanır. Önemli olan bu geçiş sürecini en sağlıklı bir şekilde atlatmaktır. Aday adaylarının tamamına listelerde yer verilmesi mümkün olsa bu sorunlar da zaten ortaya çıkmaz. Ancak ufukta bir yerel seçim vardır ve bu seçimlerde her ilin ve ilçenin nüfus sayısına göre de bir Belediye Meclis Üyesi sayısı vardır. Demokrasinin gereği olarak da bu seçimlere her siyasi partinin katılma hakkı vardır. Dolayısıyla seçime katılan siyasi partilerinde üç aşağı beş yukarı tahmini bir oy oranı vardır. Buna bağlı olarak da kazanacakları Meclis Üyelikleri vardır. Dolayısıyla da listelerin en altlarında yer alan partililerin seçilme şansları, temsil ettikleri partinin oy oranına göre değişir. Bu yüzden listelerin en altlarında kalan Meclis Üye Adayları, bu gerçekleri de bilerek çalışmalarını sürdürmelidirler. Seçilebilmek için herkesten daha çok çalışmaları gerektiğinin bilincinde olmalıdırlar.

Geçen yazımda listelerde yer alamayan ve listelerin üst sıralarında yer bulamayan Meclis Üyesi Adaylara seslenmiştim. Şimdi de Belediye Başkan Adaylarına seslenmek istiyorum. Elbette ki her Belediye Başkanı parti örgütlerinin belirlediği adaylar haricinde de ayrıyetten kendi çalışacağı Meclis Üye Adayını belirleme hakkına sahiptir. Çünkü yarın seçimlerin kazanılmasından sonra seçilen Belediye Meclisi Üyeleri ile çalışacak olan kendileridir. Bu yüzden Aday listeleri de bu tabloya göre şekillenmiştir. Ancak burada göz ardı edilmemesi gereken bir konuda listelerde yer verilmeyen Meclis Üyesi Adayları ile alt sıralarda kalan Meclis Üyesi Adaylarının gönüllerinin alınmasıdır. Yani onları da aynı şevk ve heyecanla seçim çalışmalarına katılmalarının sağlanmasıdır. Seçim meydanlarına birlik ve beraberliğin yansıtılmasıdır. Bunun yolu da küskünler ile birlikte yeri geldiğinde beraber yemek yiyebilmek, yeri geldiği zamanda birer çay içebilmektir. Yani onlarla bir nevi dertleşebilmektir. Onlara da değer verildiğini hissettirebilmektir. Böyle bir yaklaşım hem onları kaybetmemizi önler, hem de bir oyun en azından iki oy olmasına katkı sağlar. Atalarımız, ‘’Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır’ ’diye boşuna dememişler. Ne dersiniz? Haksız mıyım? 21.02.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title