Makaleler

Oslo’dan Bursa’ya Terörle Mücadele


Aydınlık Gazetesi’nin Abdullah Öcalan ile ilgili geçen cumartesi günü ortaya attığı iddialara Adalet Bakanı Sadullah Ergin, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde cevap verdi. Bakan Sadullah Ergin, Abdullah Öcalan’ın İmralı’dan dışarı çıktığını söyleyemedi ancak dışarı çıktığı ile ilgili bilgimiz yok diyebildi. Pes doğrusu! Abdullah Öcalan MİT’in Bursa’da bulunan misafirhanesine gidip gelecek ama koskoca Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in haberi olmayacak öyle mi? Abdullah Öcalan Amerikanlılar ile yatta görüşmeler yapacak ama Adalet Bakanı’nın haberi olmayacak öyle mi? Bilgisizliğin bu kadarı da fazla yani. Sanki bu görüşmeler hiç basına sızmayacaktı öyle mi? Peki ne olacak şimdi? İmralı’nın dışarı çıkıp çıkmadığı ile ilgili yarın daha güçlü deliller ortaya çıkarsa ne olacak? Hatta ve hatta bu görüşmelerden Bakan Sadullah Ergin’in bilgisi dâhilinde olduğu ortaya çıkarsa ne olacak? Ne olacağını ben size söyleyeyim. Nasıl Oslo görüşmeleri basına sızdığı zaman yalanlandı ise aynı şekilde İmralı’nın dışarı çıkmış olması da bu şekilde yalanlanmış oldu. Oslo görüşmelerinin kamuoyunda deşifre olmasından sonra yapılan görüşmelerin terörü bitirmek adına yapıldığı açıklanmışsa aynı şekilde yarından sonra İmralı’nın da dışarı çıkarılması terörü bitirmek için çıkarıldığı söylenebilir. Şimdi Oslo görüşmeleri nasıl yasalmış gibi görünüyorsa o zamanda İmralı’nın dışarı çıkması normalmiş gibi bir duruma döner. Hatta kim bilir belki de İmralı dışarı çıkmakla kalmıyor aynı zamanda Kandil’e de gidip geliyordur. Nasıl olsa işler tersine döndü ya bunlarda normal sayılır. Terörle mücadele eden orduya suçlu muamelesi yapılırsa teröristler kahraman kesilmez mi? Yarından sonra İmralı aftan yararlanıp dışarı çıktığı zaman Balyoz Davasına müşteki olarak katılırsa hiç şaşırmayalım. İşler tersine döndü ya, her an her şey olabilir. Çünkü burası Türkiye Cumhuriyetidir.

Mustafa Balbay, Silivri Toplama Kamplarında tutukluların tüm hareketlerini gözetleyen kameraların olduğunu söylemişti. Şimdi merak ettim acaba İmralı’da da kameralar var mıdır? Muhakkak olmalı diye düşünüyorum. Eğer kamaralar var ise Adalet Bakanı’nın işi kolaylaşıyor. Bakan Sadullah Ergin, İmralı’nın dışarı çıkıp çıkmadığını kontrol etmek için geriye dönüp kamera kayıtlarını inceleyebilir. Hatta bu kayıtları kamuoyu ile de paylaşabilir. Böylece akıllarda bir soru da kalmaz. Peki, Bakan Ergin böyle bir adım atabilir mi? Hiç sanmıyorum. Bu konuda en ufak bir ışık bile göremiyorum. Maalesef terörle mücadele edenler halkın gözünün içine baka baka terörle müzakere ediyorlarmış. Uğur Dündar’ın yazmış olduğu kitaba vermiş olduğu ad gibi ‘’İyi uykular sayın seyirciler.’’.

İmralı’nın dışarıda hava almasını sağlayan kim? Kim olacak? Söylenenler doğruysa tabi ki Milli İstihbarat Teşkilatı. Hani şu web sitelerinde ‘’Devlet adına yaşanabilecek sorunları tehditleri ve tehlikeleri önceden tahmin edip gerekli önlemleri aldığı ‘’ şeklinde tanımlanan Milli İstihbarat Teşkilatı. Milli İstihbarat Teşkilatı bu durumda kimin güvenliğini almaktan sorumlu görünüyor? Milli İstihbarat Teşkilatı bu durumda ülkenin güvenliğinden çok İmralı’nın güvenliğinden sorumlu görünüyor. İstihbarat Teşkilatları acaba kendi ülkelerin sorumluluğundan çok terörist faaliyetlere karışanların güvenliğini mi gözetirler? Örneğin CIA Amerika’nın güvenliğinden çok El Kaide’nin güvenliğinden mi sorumludur? Dünyada terör gruplarını bizden başka misafirhanesinde ağırlayan bir istihbarat teşkilatı var mıdır? Yoksa biz ilk miyiz? Biz bu konuda çığır mı açıyoruz? Ne dersiniz? PKK’lılar ile halkı birbirinden ayıramayan Milli İstihbarat Teşkilatından bu memlekete ne hayır gelir? Memleketin güvenliği yerine İmralı’nın güvenliğinden sorumlu olan bir Milli İstihbarat Teşkilatından Memlekete ne hayır gelir? Komşu Ülkelerin teröristlerine silah yardımı ettiği söylenen bir Milli İstihbarat Teşkilatından ne hayır gelir? Neresinden bakarsanız bakın bindiği dalı kesen Milli İstihbarat Teşkilatına sahibiz. Bu konuda ne kadar övünsek de azdır. Allah Milli İstihbarat Teşkilatını başımızdan eksik etmesin. Allah Milli İstihbarat Teşkilatımıza zeval vermesin. Yoksa Allah muhafaza bunca olup bitenden sonra Memleketimizin düşmanlarına kim arka çıkardı?

Değerli okurlar, AKP İktidarı ile işte bu noktalara geldik. Terörle mücadele ettiğini sandığımız siyasi iktidar meğerse Terör Örgütü ile müzakere ediyormuş. Maalesef terörle müzakere eden siyasi iktidar ülkemizde tek başına iktidar olmuş durumdadır. Aralıklı olarak düzenlenen anketlere bakılırsa oy oranında düşme de görünmüyor. ‘’Bu ne iş bu ne lahana turşusudur’’ ben pek anlayamadım. Anlayan varsa lütfen bana da izah etsin. Değerli okurlar başka Ülkelerde böyle bir tabloyu asla göremezsiniz. Böyle bir tablo sadece bizim Ülkeye yöneliktir. Kendi Ülkesine düşman olmak sadece bize mahsustur. Bizden başka hiç bir ülke kendisinin parçalanmasına çanak tutmaz. Ey güzel Allahım ne günlere kaldık! Hangi zihniyete sahip insanlarla yönetiliyoruz? Nerden gelip nereye gidiyoruz? 06.07.2012 Cuma

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title