Makaleler

MHP’DE AKP’YE KATILSIN

 Milliyetçi Hareket Partisi uzun bir zamandan beri siyaseti AKP’ye endekslemiş durumda. Bahçeli arada bir göstermelik olarak iktidar partisini eleştirmenin haricinde tamamen AKP’nin kuyruğuna takılmış olarak görevini yerine getiriyor. Milliyetçi Hareket Partisindeki bu gelişmelere kısaca bir göz attığımızda AKP’ye endeksli politikanın yeni olmadığını da görüyoruz. Yani Milliyetçi Hareket Partisinin yürüttüğü siyaset eskiden beri iktidar partisine ve ABD’ye paralel gidiyor. Zaten öyle ya da böyle baktığımızda Milliyetçi Hareket Partisinin iktidar hedefi zaten yoktur. Meclise girip iktidar partisine destek vermekten başka hedef de yok maalesef. İsterseniz kısaca MHP’nin geçmişine hep beraber bir göz atalım.

            Milliyetçi Hareket Partisi İktidar Partinse ilk kıyağını Demokratik Sol Parti, Anavatan Partisi ve Milliyetçi Hareket Partisinden oluşan koalisyon hükümetini bozman suretiyle başladı. Bu aşamada Başbakan Bülent Ecevit’in tüm ısrarlarına rağmen erken seçim takvimini açıklayarak Ülkenin gelmiş olduğu bugünlerin kapısını açmış oldu. Milliyetçi Hareket Partisi koalisyon sonrası yapılan ilk genel seçimlerde barajın altında kalarak bir nevi halk tarafından cezalandırılmış oldu ama sonraki seçimlerde tekrar Meclis çatısının altına girerek AKP’ye olan hizmetlerinin devam ettirebilme olanağına kavuşmuş oldu. Hani şimdi Devlet Bahçeli’ye sorsanız geçmişle ilgili olarak pişmanlık duymadığını söyleyecektir. Milliyetçi Hareket Partisinin seçmenine sorsanız pişmanlık duyduklarını söyleyeceklerdir. Ancak milliyetçi seçmenin başka da seçeneği olmadığına göre seçmenler, Bahçeli’ye rağmen yine Milliyetçi Hareket Partisi demişlerdir. Bu çizginin devam edip etmeyeceğini MHP’nin yeni kongresinden sonra göreceğiz. Bakalım Bahçeli Koray Aydın’ı yenip koltuğunu koruyabilecek mi? Devlet Bahçeliyi bu kongrede AKP ve ABD yalnız bırakmayacaktır. Zaten böyle bir ortağı kim desteklemez ki?

Milliyetçi Hareket Partisi, AKP’ye olan ikinci büyük kıyağını ise AKP’nin Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Meclisin toplanamayacağını gördüğü anda yapmıştır. Yani Meclise girmek suretiyle Meclis toplantı yeter sayısı olan 367 yi tamamlamak suretiyle yapmıştır. Bu şekilde Meclis MHP’nin desteği sayesinde açılmıştır. Açılan Meclisten de Abdullah Gül, Cumhurbaşkanı olarak çıkmıştır. Meclisin açılmasını sağlayan Bahçeli, AKP ile Cumhurbaşkanlığı seçimleri için biraz pazarlık etmiş olsaydı belki de kendisinin de oy verebileceği bir adayın seçilmesini sağlayabilirdi. Milliyetçi Hareket Partisi bu fırsatı Genel Başkanları devlet Bahçeli sayesinde kaçırmıştır.

Milliyetçi Hareket Partisi Devlet Bahçeli sayesinde İktidar Partisine bir başka desteği de bölünme Anayasa Komisyonuna destek vermek suretiyle vermektedir. Bahçeli’nin MHP’si bir taraftan PKK’ya ateş püskürürken diğer taraftan da AKP ile ABD’nin büyük tuzağı olan bölünme Anayasasına destek vermektedir. Şu halde Milliyetçi Hareket Partisi Milliyetçi söylemler ile Meclise girerken öbür taraftan da Oslo görüşmelerine destek vermiş olmaktadır. Habur’dan giriş yapan PKK’lılara destek vermiş olmaktadır. Yani neresinden bakarsanız bakın sonuçta Bahçeli’nin söylemleri ile eylemleri tamamen zıt bir durum arz etmektedir.

Bahçeli, İktidar Partisine verdiği bir başka destek ise 4+4+4 öğretim sistemidir. MHP Meclis çatısı altında Cumhuriyet Halk Partisi ile birlikte hareket ederken bir anda tutum değiştirerek 4+4+4 eğitim sisteminin Meclisten çıkmasına destek vermiştir. Aynı MHP, koalisyon dönemlerinde 4+4+4 eğitim sisteminden önce uygulanan kesintisiz eğitime de destek vermişti. Yani MHP, bir gün öyle bir gün böyle siyaseti gütmektedir.

Devlet Bahçeli’nin siyasi iktidara verdiği diğer bir destek ise savaş tezkeresinin Meclisten geçmesi konusunda siyasi iktidara verdiği destektir. Milliyetçi Hareket Partisi bu konuda tartışmasız AKP’ye destek vermiştir. AKP, Meclisten aldığı savaş teskeresi ile her ne kadar Suriye’de kullanmayacaklarını söylemeseler de ABD’nin her an için verebileceği göreve karşı hazır duruma geçmiştir. Siyasi İktidar bu destek sayesinde Suriye’ye caka satmaktadır.

Nihayet MHP’nin siyasi iktidar’a verdiği en son destek ise yerel seçimlerinin 2013 alınması için verdiği destektir. Gerçi, yerel seçimlerin 2013’e alınması için Mecliste 367 yeter sayı bulunmayınca Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından tekrar Meclise gönderilmiştir ama yine de MHP, AKP’ye olan görevini yerine getirmiştir. Devlet Bahçeli, her ne kadar söz konusu yasa 367 yi bulamamış olsa da bunun sorumlusunun kendisi olmadığını düzenlediği bir basın açıklaması ile kamuoyuna deklare etmiştir. Aslında bu mesaj Başbakandan çok ABD’ye gönderilmiştir. Milliyetçi Hareket Partisi böylelikle ABD’ye olan bağlılığını bir kez daha perçinlemiştir.

Tüm bu olup bitenlerden sonra Milliyetçi Hareket Partisine önerim AKP’ye katılma kararı almalarıdır. Zaten AKP’ye öyle de olsa böyle de olsa destek veriyorlar. O halde adam gibi destek vermeleri için Numan Kurtuluş gibi AKP’ye katılmalarıdır. Milliyetçi Hareket Partisi böylelikle iktidara da gelmiş olacaktır.17.10.2012

 

SAİT BALCI

 

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title