Makaleler

KUDÜS İMTİHANINDA ASIL ERDOĞAN SINIFTA KALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan Yenikapı Mitinginde İslam ülkelerini eleştirdiği konuşmasında “Açık konuşmak gerekirse İslam Dünyası Kudüs imtihanında sınıfta kalmıştır. Sadece İslam dünyası değil tüm insanlık da Kudüs imtihanında sınıfta kalmıştır. Birinci Dünya Savaşı’nda yenilen Osmanlı, Kudüs’ü de terk etmek zorunda kalmıştı. İşte Kudüs o günden beri huzur yüzü görmedi. Hristiyanların kutsalları da İsrail tehdidi altına girdi” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu sözlerine katılmamak elde değil elbette. Evet, İslam Ülkeleri Filistin’i hep yalnız bıraktılar. Peki, Cumhurbaşkanı Erdoğan Filistin’i yalnız bırakmadı mı? Erdoğan bu konuda üstüne düşen görevi yaptı mı? Bu sorulara gerçekten koca bir evet demek isterdim. Her ne kadar muhalif bir kişiliğim olsa da Erdoğan bu konuda gerekli adımları atmış olsaydı ona hak verirdim. Ancak maalesef Cumhurbaşkanı Erdoğan’da İslam ülkeleri gibi nutuk atma konusu haricinde Filistin’i sürekli yalnız bıraktı. Filistin’i yalnız bıraktığı gibi İsrail ile sürekli anlaşma yaptı. Bu da demek oluyor ki; Cumhurbaşkanı Erdoğan’da Kudüs imtihanında sınıfta kaldı. İslam ülkelerine örnek olması gerekirken Kudüs’ü sahiplenme konusunda en başta kendisi sınıfta kaldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Kudüs konusunda neden sınıfta kaldığı konusunu isterseniz biraz açayım. Daha geçenlerde CHP ile HDP Milletvekilleri TBMM kapanmadan evvel İsrail’in Filistinlilere yönelik gerçekleştirdiği katliam sonrası İsrail ile yapılan anlaşmaların iptali için görüşme talebinde bulundular. Ancak iktidar partisi muhalefetin bu önergesini MHP Milletvekillerinin oylarıyla birlikte ret ettiler. AKP ile MHP’nin bu tutumu Filistinlilere karşı İsraillileri korumak değil de nedir? İsrail’i Filistinlilere karşı yapmış olduğu katliamı kabul etmek değil midir? İsrail’e karşı somut anlamda bir karşılık verilmesi gerekiyorsa İsrail ile yapılmış olan anlaşmaların iptal edilmesi gerekmiyor muydu? İsrail’e karşı böyle bir adım atılmış olsaydı İsrail aynı şımarıklığını devam ettirebilir miydi? En başta siz İsrail’e karşı ciddi anlamda bir tepki vermez iseniz İsrail elbette katliam yapmaya devam eder.

Filistinlilerin İsraillilere karşı uğradığı bir başka haksızlık ise vize konusundadır. İsraillilerin ülkemize vizesiz giriş yaparlarken Filistinliler vizeli giriş yapabiliyorlar. Şimdi insanın bu ne perhiz bu ne turşu diyesi geliyor değil mi? Ancak durum maalesef böyle. İnsan bir an ülkemiz İsrail’i değil de Filistin’e karşı mücadele veriyor sanır. Uygulama böyleyse insanın aklına başka bir şey gelmez ki. AKP ile MHP Yenikapı mitinginde istediği kadar İsrail’e karşı nutuk atsınlar değişen bir şey yok. Lafa gelince miting dâhil her türlü eylemi yapıyorlar ama icraata gelince sus pus oluyorlar. Demek ki yenidünyada böyle meydan okunuyor.

Saadet Partisi Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Adayı Temel Karamollaoğlu, İsrail’in Filistin’de yaptığı katliamlara karşılık kınama yayınlamanın kabul edilemeyeceğini, iktidarların işinin miting düzenlemek değil icraat yapmak olduğunu söyledi. Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nu sürdürdüğü politikayı benimsemem. Hele hele Sivas’ta aydınlarımızı yakan zihniyetlerin avukatlığını yapmış bir insanı tasvip etmem hiç mümkün değil. Ancak doğru söyleyeni de baştan ret edemem. Millet Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan miting değil bu konuda somut adım atmasını bekliyor. Erdoğan İsrail’e karşı şu ana kadar nutuk çekmekten başka hiçbir adım atmadı. İleriki günlerde atar mı bilemem. Bu konuda somut bir adım atarsa olumlu karşılarım. Ancak her zamanki gibi İsrail ile yapılmış olan anlaşmaları korumak adına herhangi bir ses çıkarmaz ise Kudüs imtihanında İslam Ülkelerinden önce kendisi sınıfta kalmış olacak.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Mavi Marmara gemisi konusunda da geri adım attığını sanıyorum hatırlıyor olmalısınız. Erdoğan Gazze’ye yardım götürenlere “Türkiye’den böyle bir insani yardımı götürmek için günün başbakanına mı sordunuz? Biz zaten yardımı yaptık, yapıyoruz. Bunları da yaparken, gövde gösterisi olsun diye mi yapıyoruz?” demişti. Bütün bu olanlardan sonra halen daha İsrail’e karşı somut bir adım atılmamışsa hiç kimse kusura bakmasın, Kudüs imtihanında İslam ülkeleri sınıfta kalmışsa en başta da Cumhurbaşkanı Erdoğan sınıfta kaldı. 21.05.2018

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title