Makaleler

KCK’DA TAHLİYE OLUR MU?

sait-balciKCK’da tahliye olur mu? Hiç olmaz olur mu? Elbette olur. Hem de bal gibi olur. Bunu tartışmak bile gerekmez. Yoksa sözde barış ortamı sekteye uğrar. Eve dönüş yasası yara alır. Gerçi eve dönen filan yok ama yine de iyimser olmak lazım. Sözde memleketin her bir köşesine egemen olan kardeşlik havasını bozmamak lazım.. Memleketin birliği bozuluyor ama aldırmamak lazım. Nasılsa her şey olacağına varır. Kırk yıldır bu topraklarda kardeşçe sine yaşamışız ama demek ki bu birlik hiç mühim değilmiş. İllaki Büyük Ortadoğu Projesinin bir parçası olmak lazımmış. Lozan yerine Sevr’i hayata geçirmek lazımmış. İşte o zaman uygar bir ülke olabilirmişiz. İşte o zaman emperyalizmin tam ileri karakolu olabilirmişiz. Vahşi emperyalizmin neyini seviyorlarsa işte onun kölesi olmak lazımmış. İşte gerçek barış o zaman egemen olurmuş. İşte ileri demokrasi o zaman hayata geçermiş. Elde avuçta pek bir şey kalmayacak ama olsun barış gelecek ya o yeter. Her işte bir keramet vardır derler ya işte o hesap.

Bir taraftan Balyoz ve Ergenekon Davalarında ömürlük cezalar vereceksiniz ancak öbür taraftan KCK Davaları için tahliye hazırlığı yapacaksınız. Peki, adalet bu işin neresinde? Yoksa bizim bilgimiz dışında adaletin kavramı mı değişti? Yoksa adalet demek Ergenekon ve Balyoz sanıklarına ömürlük ceza vermek midir? KCK Davasından yargılananları tahliye etmek midir? Ergenekon ve Balyoz Davası sanıklarını zindanlarda atmak mıdır? Onlar dağa taşa çıkıp devlete meydan mı okumuşlardır, yoksa memleketin bölünmez bütünlüğünü mü savunmuşlardır? Peki, KCK Davası sanıkları hangi suçlar dolayısıyla tutuklanmışlardır? Yoksa KCK Davası tutukluları yanlış mı anlaşılmışlardır? Yoksa onlar barış elçileri midir? Silahları ile barışı mı egemen kılmak istemişlerdir? Yoksa sözde barış, Türk Ordusunun yokluğunda mı gerçekleşecektir? Barış, parçalı bulutlara ayrıldığımız zaman mı gerçekleşecektir? Amerikan emperyalizmine karşı kurtuluş savaşlarında verdiğimiz mücadeleyi top yekûn şimdi de versek olmaz mı? Vahşi emperyalizmin eline mahkûm olmadan kavuşamaz mıyız birbirimize? Onlarsız anlayamaz mıyız birbirimizin derdini? İlla ki yerüstü ve yer altı zenginliklerimizi Amerikan Emperyalizmine peşkeş çektirmek mi zorunda mıyız?

Demokratikleşme paketinin içine KCK Davası da koyuluyorsa Ergenekon ve Balyoz Davalarını da koyuverelim. Sözde barışa doğru yelken açtık ya o yüzden. Gelecekse barış ona ayrı buna ayrı gelmesin. Gelecekse barış topyekûn gelsin. Yoksa sözde gelen barış, yalancı barış olmasın? Bugüne kadar nereye Amerikan barışı gelmişse hepsini de gördük. İşte Irak’a gelen barış ortada. Tunus’a gelen barış ortada. Daha dün Mısır’a gelen yalancı barış bile daha fazla dayanamadı. Tunus ise yeniden barış istiyor. Bugüne kadar bu coğrafyada nereye Amerikan Emperyalizmi ile barış gelmişse bilin ki en kötü barış orada.

ABD tarafından dikta ettirilen sözde ‘’eve dönüş yasası’’ işte yine meclis gündeminde. Ha bugün ha yarın çıktı çıkacak. KCK tutuklularının tahliyesini sağlayacak demokratikleşme yasası yarından sonra meclis açıldığında siyasi iktidarın birinci öncelikli ele alacağı konular arasında olacak. Bir taraftan toplumda derin yaralar açan Ergenekon ve Balyoz Davasına ömürlük cezalar verilecek ama öbür taraftan ise demokratikleşme adımları adı altında PKK Terör Örgütünün şehir yapılanmasına ödül olarak tahliye kararları verilecek. Bu mudur ilahi adalet? Bu mudur ileri demokrasi? 14.08.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title