Makaleler

KARMA MECLİSİ DE KALDIRACAK MISINIZ?

sait-balci
Gelecekte karma eğitimi kaldırmaya yönelik çalışmalar yapacaklarını söyleyen Meclis Başkanvekili ve AKP Milletvekili Sadık Yakut, ’Kızlı erkekli eğitim yanlış’’ diye konuşmuş. Başbakan’dan ‘’Kızlı erkekli’’ cesaretini aldı ya o yüzden. Sadık Yakut’tan eğitim konusunda farklı bir açıklama da beklenmezdi zaten. Tam AKP Milletvekiline yönelik dört dörtlük bir açıklama. Ne yapacakları, 4 + 4+ 4 adlı kesintili eğitime geçmelerinden belliydi. Zihniyet bu işte ne yaparsınız? Kırk yıldır içlerinde gizlediklerini şimdi kusuyorlar. Meydan şimdi nasılsa boş ya o yüzden. Her istediklerine adım adım ulaşıyorlar. Yani sindire sindire geliyorlar.
Onlar emellerine ulaşırken peki biz ne yapıyoruz? Önemli olan da bu değil mi zaten? İktidar partisi Ülkeyi Osmanlı zihniyeti ile yönetmeye doğru hızla yol alırken Cumhuriyetin kazanımları ne durumda? Muhalefet partileri ne yapıyorlar? Ulusal medya ne durumda? Karma eğitimi kaldırmaya yönelik çalışmalar yürüttüklerini itiraf eden AKP Milletvekili Sadık Yakut’a dersini veren var mı? Hiç sanmıyorum. Memleket kış uykusuna yatmış uyuyor. Olan biten televizyon ekranlarından takip ediliyor. Sanki sıradan bir haber izliyor muşuz gibi. Sizleri bilmiyorum ama Cumhuriyetin son kazanımları da elden giderken benim yüreğim daralıyor, içim sızlıyor.

AKP iktidar olmadan evvel, evet yine Atatürk düşmanlığı vardı ama bu kadar değildi. O zamanlar niyetlerini bu kadar alenen açıklayamıyorlardı. Adaletten korkuyorlardı elbet. O dönemlerde Cumhuriyetin savcıları da iş başındaydı hiç kuşkusuz. Anlayacağınız, laik Cumhuriyet emin ellerde idi. Şimdi ise öyle mi? Bu sıra memleket de bir Atatürk düşmanlığı var ki hiç sormayın. Bugünlere dek içlerinde kini nasıl bugünlere kadar taşımışlar merak ediyorum doğrusu. İnsan ancak bu kadar kendi geçmişine ve Atasına düşman olabilir.

Andımızı kaldırdılar. Nerelerine battıysa, tabelalardan Türkiye Cumhuriyetini simgeleyen ‘’T.C’’ yi kaldırdılar. Türk Milletini ayaklar altına aldılar. Türkiye Büyük Millet Meclisinde türban yasağını deldiler. Hele şükür şimdilik İstiklal Marşımıza dokunmadılar. O da marşımızı yazan Mehmet Akif Ersoy’dan olsa gerek. Ancak yine de marşın bir kısmını kısıtlamaktan da geri durmadılar. Marifetleri bunlarla sınırlı değil tabi. Daha geçenlerde Büyük Ortadoğu Projesi kapsamında bölünen Irak’ın kuzeyine ‘’Kürdistan’’ deme cesaretini gösterdiler. Başbakan Irak’ın kuzeyine ‘’Kürdistan’ ’der de Osman Baydemir boş durur mu? Oda Güney Doğu Anadolu Bölgesini ‘’Türkiye’nin Kürdistan’ı’’ diye tanımladı. Siyasi iktidardan ise çıt yok. Sanki baştan anlaşmışlar. Bu kadar rezalet yetmiyormuş gibi şimdi de ‘’Karma eğitimi’’ kaldıracaklarını söylüyorlar. Peki, nasıl olacak bu iş? Elbette kız öğrenciler ile erkek öğrencilerin arasına bir karavan çekilerek tabi ki. Bu yönde adımlar atılmaya bile başladı. Hele bir ‘’karma eğitimi’’ el birliği ile bir kaldırıverelim sonra sıra ‘’Karma Meclise’’ gelecek. Hani o türban yasağını delen AKP’li kadın Milletvekillerimiz vardı ya, işte Karma Meclisin dibine dinamiti de o kadın vekiller koyacaklar. Bugün türban ile gelecekler yarın ise Meclis sıralarını ikiye bölme mücadelesine girecekler. AKP’li bu beş kadın Milletvekilin Laik Cumhuriyete meydan okuyan eylemine ‘’Kadınların giyim ve kuşamına karışmayın’’ diye sahip çıkan Milletvekilleri de pişti olacak. İşte bu vekiller o zaman görecekler anyayı, konyayı, ama o zaman iş işten çoktan geçmiş olacak.

Şimdilik başta eğitim olmak üzere diğer tüm alanlarda siyasi iktidar sayesinde Atamızın bıraktığı yerden çağdaş muasır medeniyetlere doğru hızla yol alıyoruz. Atamızın çizdiği yolda bilenen hedeflere doğru hızla yol almasına alıyoruz da Avrupalı Milletleri de geçip gitmemizden korkuyorum. Hani nerde duracağımıza da bilmemiz lazım ya o yüzden. Allah muhafaza Avrupalı Milletleri sollayıp geçersek sonra kendimize örnek alacak millet te bulamayız. 27.11.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title