BugünMakaleler

KADİR TOPBAŞ İSTİFA EDER Mİ?

cropped-DB32A183F424-3.jpg

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı Fethullah Gülen Terör Örgütü’ne yardım ve yataklık etmekten dolayı tutuklandı. Peki, bu saatten sonra Kadir Bey koltuğunda oturmaya devam edebilir mi? Dün itibariyle herhangi bir istifa söz konusu değildi. Bugün bir gelişme yaşanır mı bilemiyorum. Zira daha önce İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş ile Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İ. Melih Gökçek’in istifaları istendi, şeklinde basında haberler çıkmıştı. Bu söylentilerin ne kadar doğru olduğunu bilemiyorum. Ancak damadı FETÖ soruşturmasından tutuklanan Kadir Topbaş’ın görevini sürdürmesi zor görünüyor. Damadı FETÖ soruşturmasından dolayı tutuklanan bir Belediye Başkanına İstanbulluların da pek sıcak bakacağını sanmıyorum.

Erdoğan daha önce Fethullah Gülen Terör Örgütü ile şu veya bu şekilde ilişkisi olanları 17/ 25 Aralık öncesi ve sonrası diye ikiye ayırmıştı. Yani 17 / 25 Aralık öncesi temiz, sonrası ise kirliydi. 15 Temmuz darbe girişiminden sonra bu örgüte yapılan operasyonlar da bu kriterlere göre yapılmaya başlamıştı. Şimdi bu durumda Kadir Topbaş’ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı tutuklandığına göre demek ki, Ömer Faruk Kavurmacı 17/ 25 Aralık operasyonundan sonra da FETÖ’nün yanında durmuş. Şimdilik hal ve durum bunu gösteriyor. Daha doğrusu ben böyle anladım. Bu durumu farklı anlayanlar varsa lütfen bana da söylesinler.

Şimdi burada sorulacak bir soru var. O da damadı 17 / 25 Aralık Operasyonunun arkasında olan Kadir Topbaş’ın bu aşamada nasıl bir tavır sergilediğidir. Bu durumu çok merak ediyorum. Erdoğan 17 / 25 Aralık sürecinde savcı ve polisler ile mücadele ederken diğer taraftan da Kadir Topbaş’ın damadı bunlara yardım ediyormuş. Bu nasıl bir duygudur? İnsan dava arkadaşını nasıl satar? Kadir Bey herhalde damadının FETÖ’cülere yardım ettiğini bilmiyor olamaz. Koskoca İstanbul’u yöneten bir insan damadının ne halt yediğini bilmiyor olamaz. Bu durumda Kadir Beyin Erdoğan’ı idare ettiği gerçeği ortaya çıkıyor. Damadının FETÖ’cülerin yanında olduğunu bile bile Erdoğan ile iletişimini devam ettirdiği ortaya çıkıyor. Bana göre bu durum Erdoğan açısından kabul edilebilecek bir durum değildir. Kadir Bey İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olmamış olsaydı belki bu durum bir nebze de olsa kabul edilebilirdi. Ama Kadir Bey koskoca İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanıdır. Erdoğan’ın güvendiği isimlerden bir tanesidir. Öyle olmamış olsaydı İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı yapılmazdı. Öyle değil mi?

Kadir Topbaş’ın damadının FETÖ’cü olmasının bir başka yönü daha var. O da Erdoğan’ın bugüne kadar Topbaşları el üstünde tuttuğudur. Fethullah Gülen ise oldum olası Topbaşlara mesafelidir. Topbaşların damadı Ömer Faruk Kavurmacı ise bir FETÖ’cü çıktı. Buyurun bakalım buradan yakın. Meseleye neresinden bakarsanız bakın ele alınacak bir tarafı yok. İlişkiler birbirinin içine girmiş. Kimin ne yaptığı belli değil. 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi başarılı olmuş olsaydı Ömer Faruk Kavurmacı eminim bir yerlere yükselecekti. Dolayısıyla Kadir Beyin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı yine garanti olurdu. FETÖ darbesi başarılı olmadı. Damat tutuklandı. Ancak Kadir Topbaş İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığını yine devam ettiriyor. Şimdilik durum bundan ibarettir. Ancak baştan da söylediğim gibi burası Türkiye’dir. Her an her şey olabilir. Eğer Erdoğan Kadir Topbaş’ın düğmesine başmışsa, bir gün akşam saatlerinde Başbakan Binali Yıldırım’ın Kadir Topbaş’ın istifasını kabul ettiği açıklamasına şahit olabilirsiniz.
Bayram nedeniyle bir haftalık mola veriyorum. Okurlarımın bayramını kutlar sağlık ve esenlikler dilerim. 10.09.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title