BugünMakaleler

İSRAİL’DE BİR KÜRT DEVLETİ KURULABİLİR

SAİT BALCIİsrail Adalet Bakanı Ayaled Şaked ‘’ Türkiye ile İran arasında bir Kürt Devleti kurulmalıdır ve biz onu destekleriz’’ diyor. Ben de diyorum ki, eğer bir Kürt Devleti kurulacaksa, o Kürt Devleti İsrail toprakları içinde kurulmalıdır.

Kürt Devletinin neden İsrail toprakları içinde kurulması gerektiğini yazayım. Her şeyden evvel biz Türk’ü, Kürt’ü, Çerkez’i ile birlikte emperyalist ülkelere karşı Kurtuluş Savaşı kazanmış bir milletiz. Cumhuriyetin kuruluşundan bu güne değin de bu topraklar üzerinde kardeşçe yaşadık. Yenilen içilen ayrı gitmedi. Türk vatandaşlarımız hangi sosyal haklara sahipse, Kürt vatandaşlarımız da aynı sosyal haklara sahiptir. Seçme ve seçilme hakkı yönünden de Türk Kürt ayrımı yoktur. Kadın hakları yönünden de Türk, Kürt ayrımı yoktur. Eğitim ve öğretim hakkı anlamında da Türk, Kürt ayrımı yoktur. Ancak PKK Terör Örgütü’nün Doğu ve Güney Doğu Anadolu Bölgelerindeki okullara yapmış olduğu baskınlar yüzünden Kürt vatandaşlarımızın eğitimi engellenmektedir. Yine keza aynı terör örgütünün bu yörede yaşayan vatandaşlarımıza uyguladığı baskılar yüzünden yöre halkı iki arada bir derede kalmaktadır. Doğal olarak bu durumda Kürt vatandaşlarımız huzurdan yoksun durumdadırlar. Güvenlik güçleri PKK Terör Örgütünü bu bölgelerde temizleyene kadar da yöre halkı rahat edemeyecek. Bu yüzden güvenlik güçleri bir an evvel PKK Terör Örgütünü bu bölgelerde bitirmek zorundadır. Güvenlik güçleri yapmakta olduğu operasyonlarda dikkatli davranarak sivil halkın zarar görmesini önlemelidir. Aynı zaman da sivil halk da güvenlik güçlerine yardımcı olmalıdır.

Tekrar başladığım yere döneyim. Baştan da söylediğim gibi biz Türk ve Kürt vatandaşları olarak bugüne kadar hep beraber yaşadık. Bugünden sonra da birlikte yaşamaya devam edebiliriz. Bugün ne Türk vatandaşının, ne de Kürt vatandaşının birbirlerinden ayrılma gibi bir düşüncesi vardır. Türk vatandaşın da, Kürt vatandaşın da bugün işe ve huzura ihtiyacı vardır. Sağlığa ve sukunete ihtiyacı vardır. Bugün Yeni Anayasa peşinde koşanlar ne Türk’ü, ne de Kürt’ü temsil ediyorlar. Onlar Amerikan emperyalizmine hizmet ediyorlar. Onların gelecekleri için çalışıyorlar. Bugün millete ‘’Yeni Anayasaya mı, yoksa işe mi ihtiyacınız var’’ diye sorsak büyük bir çoğunluk eminin işe ihtiyacı olduklarını söyleyeceklerdir. Sağlık ve huzura ihtiyaçları olduğunu söyleyeceklerdir. Çocuklarını gönül rahatlığı içinde okutup bir iş sahibi olmalarını söyleyeceklerdir. Bu millet daha ne istesin ki? Eğer aldıkları maaş ile bugünün şartlarında geçinebiliyorlarsa, ne mutlu onlara. Ama ülkeyi yönetenlerin vatandaşın geçinip geçinemediği umurlarında değil ki. Onlar sadece milletin verdiği oylara bakıyorlar. Bu tablodan da milletin yeni Anayasayı desteklediği anlamını çıkartıyorlar. Kardeşim millet size oy veriyorsa muhalefete güvenmediği için oy veriyor. Yoksa millet size yeni Anayasa yapın, diye oy vermiyor. Millet size iş olanağı yaratın diye oy veriyor. Milleti aç susuz bırakmayın diye oy veriyor. Yani anlayacağınız millet size ülkeyi böldürmeden yönetin diye oy veriyor. Terörle ile mücadele edin diye oy veriyor. Sükûneti sağlayın diye oy veriyor. Toplumu kutuplaştırmayın diye oy veriyor. Millet daha ne desin kardeşim?

Makalemin başında kurulacak bir Kürt Devleti varsa o da İsrail’de kurulabilir demiştim. İşte şimdi oraya geldim. Biz birlikte Kurtuluş savaşı vermiş bir millet olarak diyoruz ki, bizim ayrılmaya parçalanmaya ihtiyacımız yok. Biz bugüne kadar nasıl birlikte yaşamışsak bugünden sonra da aynı şekilde yaşamaya devam ederiz. Sevinçlerimizi ve üzüntülerimizi birlikte yaşarız. Yeter ki terörü destekleyen ülkeler yakamızdan düşsünler. Yeter ki PKK Terör Örgütünü yok edilsin. Ha yok, başta ABD ve İsrail olmak üzere emperyalist ülkeler illa bir Kürt Devleti kurulacak diyorsa, onu da İsrail toprakları içinde kursunlar diyorum. Öteden beri PKK Terör Örgütü ile içli dışlı olan onlar değil mi? Her seferinde PKK’lı teröristlere kucak açan onlar değil mi? Lozan Barış antlaşmasına göre ülkenin sınırları belli olduğuna göre bu durumda bir Kürt Devletinin kurulabilmesi için ortada tek bir seçenek kalıyor. O da bugüne kadar Türk, Kürt çatışmasını körükleyen İsrail’, in toprakları içinde bir Kürt Devletinin kurulmasıdır. Sanıyorum PKK sempatizanı Adalet Bakanı Ayaled Şaked’de böyle bir öneriye sıcak bakar. Ne dersiniz? Haksız mıyım? 01.02.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title