BugünMakaleler

IRAK YENİDEN BÖLÜNÜR MÜ?

cropped-DB32A183F424-3.jpgABD Kara Kuvvetleri Komutanı Ray Odierno, Irak’ta ‘Şiiler ile Sünniler arasında bir uzlaşıya varmanın çok zor olduğunu ve tek çözümün bölünme olabileceğini’ söylemiş. Bölge zaten bölüne bölüne bir hal oldu. Şimdi çözüm için bir defa daha böleceklermiş. Olmadı bir defa daha bölerler. Ne olacak canım. Bölge zaten yazboz tahtası değil mi? İşlerine nasıl gelirse öyle bölsünler efendim. Biz onlardan daha iyi bilecek değiliz ya. Bölsünler bölebildikleri kadar. Bakalım bu işin sonu nereye varacak?

ABD Kara Kuvvetleri Komutanı Ray Odierno’nun bu açıklamaları aslında başlattıkları Büyük Ortadoğu Projesinin iflasıdır. Çünkü diktatörlükleri yıkmak ve bölgeye demokrasi getirmek için geldiler ama ortalığı kan gölüne çevirdiler. Birlikte yaşayan halkı birbirlerine düşman ettiler. Şimdi yine Sünniler ile Şiiler birlikte geçinemiyorlar diyerek Irak’ı bir defa daha böleceklermiş. Suriye’yi istedikleri gibi daha henüz bölemediler ya, bu yüzden şimdi yeniden Irak’a döndüler. Anlayacağınız hiç boş duramıyorlar. İllaki bir tarafları bölecekler. Yoksa canları başka türlü rahat etmiyor.

Saddam Hüseyin bir diktatördü. O da çok kan akıttı. Ancak bu dönemde akan kan Saddam döneminde akan kanı yüz defa katladı. Demokrasi derseniz, Saddam Hüseyin dönemi mumla aranır hale geldi. Şimdi ben de tam bu noktada bir soru soracağım. Peki, kardeşim Saddam Hüseyin’i devirdiniz de elinize ne geçti? Irak’ı toparlayabildiniz mi? İnsanların can güvenliğini sağlayabildiniz mi? İstikrarı sağlayabildiniz mi? Elbette hayır. O zaman kardeşim artık bölgenin yakasından düşün! Yüzlerce akan kanın tek sorumlusu sizlersiniz. Bu bölge sizin oyuncağınız değil. İflas eden politikanızdan dolayı artık bir özeleştiri yapın. Bölge ülkelerinden özür dileyin. Pılınızı pırtınızı da toplayıp gidin artık! Demokrasi yalanınızı da alın başınıza çalın! Daha ne diyeyim? Aslında bu eşek oğlu eşeklere ne deseniz boş. Çünkü bunlar insan kanından besleniyor.

Sırası gelmişken bir de öneri sunayım. Hani arada unutulup gitmesin diye canım. Amaç Ortadoğu’yu bölmek değil mi? E haliyle devlet ayrımı da yapmamak lazım tabi. Yoksa diğer devletler gücenir. Mesela şu bizim İsrail’i de bir zahmet bölüverin efendiler. Yoksa yarından sonra çok geç olabilir. Hatta bölünen devletlerden de sıra gelmeyebilir. Ne dersiniz? Mantıklı değil mi?

Irak’ı yeniden bölme sebepleri ise Sünnilerin ile Şiilerin bir arada yaşayamaz hale gelmeleriymiş. Kardeşim Sünniler ile Şiilerin arasında mezhep çatışmalarını siz körüklemediniz mi? Yemen’de Sünnileri Şiilerin üzerine sizler salmadınız mı? Bugüne kadar Suudi Arabistan ile beraber Şiiler üzerindeki baskıyı sizler uygulamadınız mı? Haydi, cevap verin? Yalan mı? Şimdi hiç utanmadan sıkılmadan tek çözümün Irak’ın bölünmesi olduğunu söylüyorsunuz. Peki, nereye kadar kardeşim? Nereye kadar böleceksiniz! Bölmek çözüm mü? Suriye’yi böldünüz de ne oldu? Suriye istikrara kavuştu mu? IŞİD denilen insan bozması bu teröristleri de bu bölme politikalarınızdan dolayı sizler yaratmadınız mı? Suriye’yi bölmek için zamanında bu teröristleri siz kullanmadınız mı? Şimdi yine Irak bölünecek öylemi? Irak’ı tekrar bölmek için bu sefer hangi teröristleri kullanacaksınız efendim? Hangi teröristleri besleyeceksiniz? Haydi, cevap verin? 03.05.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title