BugünMakaleler

İLLAKİ MİSİLLEME YAPACAKSANIZ, RAHİP BRUNSON’DAN BAŞLAYIN

Amerikalı Rahip Andrew Brunson ile ilgili son gelişmeleri yazılı ve görsel basından takip ediyor olmalısınız. ABD en son bizim İçişleri ve Adalet Bakanlığı’na yaptırım kararı almıştı. Sonrasında da bizimkiler de aynı ton da karşılık vererek ABD’nin İçişleri ve Adalet Bakanlıklarına yaptırım kararı aldı. ABD’nin bizim Bakanlıklara uygulayacağı yaptırım kararını anlayabiliyorum da, bizimkilerin ABD’li Bakanlıklara nasıl yaptırım kararı uygulayacaklarını pek anlayamıyorum. Bu konu da bilgisi olan varsa bana da söylerse memnun olurum.

ABD bugüne kadar birçok ülke hakkında almış olduğu yaptırım kararlarını ciddi bir şekilde uyguladı. Örneğin en başta yakın komşumuz İran’a halen daha yaptırım kararı uygulanıyor. Bu konu da Obama İran ile varılan anlaşma gereği uranyum zenginleşmesinden dolayı uygulanan ekonomik yaptırımları askıya almıştı, ancak Trump göreve gelmesinden sonra bu anlaşmayı fesh edip İran’a ekonomik yaptırımları uygulamayı tekrar devreye soktu. Yani ABD bugüne kadar hangi ülkeye ekonomik yaptırımlara konusunda karar almışsa bu kararı uygulamaya koydu. ABD’nin ülkemizin söz konusu Bakanlıklarına karşı almış olduğu yaptırım kararına katılmam, benimsemem ve alkışlamam asla mümkün değil. Ancak bizimkilerin sırf misilleme için ABD’li Bakanlıklara karşı almış olduğu yaptırım kararını nasıl uygulayacaklarını doğrusu çok merak ediyorum.

Aslında bizimkiler ABD’ye karşı ciddi anlamda bir yaptırım kararı uygulamak isteselerdi öncelikle ellerindeki malzemeleri değerlendirirlerdi. Örneğin ABD’nin bize karşı uygulamak için aldığı yaptırım kararına neden olan Rahip Andrew Brunson’un İzmir’de kendine ait bir dairesi var. İktidar partisi bu konuda gerçekten ciddi olmuş olsaydı öncelikle Rahip Brunson’un dairesine el koyardı. Öyle değil mi? Hem zaten bu rahip PKK ve FETÖ Terör Örgütlerine casusluk suçlamasıyla tutuklanmadı mı? Söz konusu bu terör örgütlerine yardım ve yataklık edenlerin mal varlıklarına el konulmadı mı? O zaman bu Brunson’un ülkemizdeki mal varlığına neden el konulmuyor? Yoksa Brunson’un bir ayrıcalığı mı var? ABD bizim Bakanlıklara uygulamak için yaptırım kararı almış ise bizim de ABD’li Bakanlıklara yaptırım kararı almadan evvel pekâlâ Brunson’un dairesine el koyabiliriz. Ne dersiniz? Yanlış mı düşünüyorum?

Söz yaptırım kararlarından açılmışken biraz daha devam edeyim. ABD’nin bizin Bakanlıklara karşı uygulamak üzere almış olduğu yaptırım kararına karşılık illaki bir misilleme verecek isek İncirlik Üssü’ndeki ABD’li askerlere de verebiliriz. Hatırlarsanız ABD’li askerler 4 Temmuz 2003 tarihinde Kuzey Irak’ın Süleymaniye kentinde 11 Türk askerinin başına çuval geçirmişti. Gerçi TGB’li gençler daha sonra bunun intikamını yine ABD’li askerlerin başına çuval geçirerek almışlardı ama devlet nazarında bunun karşılığı verilmemişti. O zaman ‘’ Ne notası veriyorsun? Müzik notası mı’’ diye tepki verilmişti. Eğer ABD’ye gerçek anlamda bir yaptırım kararı uygulayacaksak işe öncelikle bizim askerlerin başına geçirilen çuvalı İncirlik’te görev yapan ABD’li askerlerin başına geçirmemiz gerekmez mi? Ne dersiniz? 06.08.2018

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title