BugünMakaleler

İLHAN BARLAS’I ANSIZIN KAYBETTİK

Bir dostu, bir arkadaşı kaybetmenin üzüntüsü nasıl yaşanırsa dün ben de İlhan Barlas’ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadım. Hani böyle zamanlarda kelimeler boğazınızda düğümlenir ya, dün benim de kelimeler boğazımda düğümlendi. Hani böyle zamanlarda arayanlarla konuşmak istersiniz de konuşamazsınız ya, dün ben de arayan arkadaşlarla pek fazla konuşamadım. Dilek Hanım ile zaten konuşamadım. Hakikaten insanın sevdiği ve değer verdiği bir dostunu kaybetmek kadar zor bir şey yokmuş. Dün bunu bir daha anladım.

İlhan Bey ile Marmaris’te birçok anılarımız oldu. Şimdi hepsini birden hatırlamak elbette mümkün değil. Cumhuriyet Halk Partisinin Beldibi örgütünde birlikte çalıştık. Beldibi’nin kaderini birlikte değiştirmeye çalıştık. Bir davaya nasıl inanılır ise İlhan Bey ile Beldibi davasına öyle inandık. Bu amaç uğrunda yapmadığımız fedakârlık deyim yerindeyse kalmadı. Ancak böyle durumlarda bazen işler yolunda gitmeyebiliyor. Önünüze umulmadık engeller çıkabiliyor. İlhan Beyle işte böyle zamanlarda tanıştık. Birçok engel karşısında birlikte mücadele ettik. Şimdi geriye doğru baktığım zaman iyi ki İlhan Barlas ile tanışmışım diyorum.

Hiç unutmam bir gün bir site hazırladığını ve benden günlük yazı yazıp yazmayacağını sormuştu. Ben de hiç düşünmeden evet dedim. Hazırladığı site bugün de yayında olan Marmaris Güncel idi. O zamanlarda sitenin haberleri ile bizzat kendisi ilgileniyordu. Türker Ertürk, Mukbil Gülkokan, Erol Uysal ve ben köşe yazıları yazıyorduk. Daha sonra Rifat Serdaroğlu ile Nurullah Aydın’da makale yazıları ile Marmaris Güncel’e katkı koymaya başladılar. Marmaris Güncel uzun bir süre bu kadro ile Marmaris’in gündeminin ve ülkenin gündeminin nabzını tuttu.

İlhan Barlas Marmaris Güncel haber sitesinin yanısıra Kanal 48 ekranlarında da Mukbil Gülkokan ile birlikte Soru Yorum programını yapıp yönetti. Bu program ile Marmaris’in sesi kulağı oldu. Soru Yorum programı özellikle seçim süreçlerinde en çok izlenen programlar arasında yer aldı. İlgiyle izlendi.

İlhan Barlas ile beraberliğimiz salt bunlarla da sınırlı kalmadı elbette. Milli Anayasa konferanslarının düzenlenmesinde de beraberdik. Vardiya Biz de grubunun düzenlemiş olduğu Sessiz Çığlık eylemlerinde de beraberdik. İlhan Barlas ile birlikteliğimiz Edirne’ye taşınması ile sekteye uğrasa da irtibatımız her zaman olduğu gibi yine devam etti. Bu süreç içinde Marmaris Güncel yayın hayatına belirli bir süre ara verdi. Bu süreç içinde yazı yazamamanın sıkıntısını yaşadım. Kendimi avutmak için belirli bir süre kendi web sitemde aralıklı olarak köşe yazıları yazmaya devam ettim. Ancak Marmaris Güncel’de yazmak bir başka oluyordu. Bunun eksikliğini bu dönemde fark ettim.

Marmaris Güncel yine bir gün kaldığı yerden yayın hayatına devam etme kararı aldı. Bu habere en çok ben sevindim dersem yalan söylememiş olurum. Ben de hiç vakit kaybetmeden tekrar yazmaya başladım. Halen de yazıyorum. Ara sıra haber yaptım. Ancak haber yapmak makale yazmak kadar kolay değil. Çünkü haberi kovalamak zorundasınız. Yerinde resimlemek zorundasınız. Ancak halen daha geçimimi çalışarak kazandığım için haber yapacak pek fazla zamanın olmadı. Oysaki makale yazmak gündemi takip ettiğiniz müddetçe sorun olmuyor. Marmaris Güncel’e haberden çok makale yazılarım ile katkıda bulundum. İlhan Barlas’ın son zamanlarda haber olarak da istediği desteği tam olarak yerine getiremedim. Bu yüzden şimdi ne kadar üzgün olduğumu tahmin edemezsiniz.

İlhan Barlas ile ilgili hem bir arkadaş olarak hem de Marmaris Güncel’in editörü olarak paylaşacaklarım elbet bunlardan ibaret değil. Daha paylaşmak istediğim çok şey var. Ancak İlhan Beyi kaybettiğimizin haberini aldıktan sonra yazabileceklerim şimdilik bu kadar. İlk etapta aklıma gelenler bunlar. Şimdi buradan değerli editörümü son yolculuğuna uğurlarken, toprağının bol olmasını, mekânının cennet olmasını diliyorum. Başta vefakâr eşi Dilek hanıma ve çocuklarına Allah’tan sabır diliyorum. Ruhu şad olsun. Yaşamı örnek olsun. 06.05.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title