BugünMakaleler

HEM BAŞKANLIK, HEM DE MİLLİ SEFERBERLİK OLMAZ

cropped-DB32A183F424-3.jpg

Cumhurbaşkanı Erdoğan son Muhtarlar toplantısında terör örgütlerine karşı ‘’milli seferberlik ilan ediyorum’’ demişti. Aradan bir hafta geçti. Terör bu sefer Kayseri’de çarşı iznine çıkan askerleri vurdu. Teröre karşı milli seferberlik yapılmasına karşı değilim. Teröre karşı etkili bir mücadele yapılmasına karşı değilim. Ancak laf ile peynir gemisi yürümüyor. Terör milli seferberlik ilan ediyorum diyerek de çözülmüyor. Cumhurbaşkanı eğer gerçekten terörle mücadele etmek istiyorsa bunun için ciddi anlamda adım atması gerekiyor.

Her şeyden evvel bir defa teröre karşı ilan edilen milli seferberliğin anlamını bilmek gerekiyor. Teröre karşı milli seferberlik ilan etmek demek, terörle top yekûn mücadele etmek demektir. Teröre karşı varımızı yoğumuzu ortaya koymak demektir. Yine bu teröre karşı yüreği ortaya koymak demektir. Bu terör belası ile mücadele etmek için aynı zamanda tüm stratejik planların ortaya konması gerekir. Milli İstihbarat Teşkilatı’nın masaya yatırılması demektir. Teröre mücadele edecek olan güvenlik güçlerinin de moralleri yüksek olması gerekir. Peki, bugün TSK’nın moral yapısı güçlü müdür? MİT’ten sağlıklı bilgiler alınabiliyor mu? Terörle mücadele etmek için bu kıstaslar önemlidir. Terörle mücadele eden güvenlik güçlerinin arkası sağlam ise milli seferberlik ilan etmeye de gerek yok. Yeter ki güvenlik güçlerinin önü kesilmesin. Yeter ki güvenlik güçlerine operasyon yapma kabiliyeti kazandırılsın. Yeter ki terörle mücadele eden güvenlik güçlerine yeterli destek çıkılsın.

Peki, teröre karşı milli seferberlik ilan edilirken aynı zamanda da Yeni Anayasa yapılabilir mi? Başkanlık sistemi gündeme getirilebilir mi? Bir taraftan milli seferberlik diğer taraftan Başkanlık sistemi olur mu? Elbette olmaz. AKP iktidarı artık bu işe bir karar vermesi lazım. Eğer terörle mücadele edecekse Başkanlığı filan unutup top yekün terörle mücadeleye odaklanması lazım. Yok, eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın aklında halen Başkanlık sistemi varsa bu haliyle terörle mücadele de edemez.20.12.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title