BugünMakaleler

HANİ SİZ ATATÜRKÇÜYDÜNÜZ

Biliyorsunuz, bu aralar Atatürkçülük moda olmuştu. Başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere iktidar partisi bu 10 Kasım da komple Atatürkçü olmuşlardı. İktidar partisi Atatürkçü olur da yandaş basın Atatürkçü olmaz mı? Elbette olurlar. Erdoğan Atatürkçü olun derse komple birden Atatürkçü olurlar. Yine Erdoğan Atatürkçü olmayın derse bir anda çark edip bir anda Atatürk karşıtı olurlar. İktidar partisinin taraftarları açısından tablo maalesef budur. Nereye çekersen oraya gidiyorlar. İnsanın üzülesi geliyor ama bu konuda yapacak pek bir şey de maalesef yok.

Abdulkadir Selvi dün Hürriyet Gazetesindeki köşesinde ‘’ Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsmail Kahraman’ın Meclis Başkanı olarak devam etmesi kararını verdi. Karar, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde baş başa yenilen yemekte alındı. Dün iki kişinin telefonları çok yoğundu. Ak Parti milletvekilleri tebrik etmek için İsmail Kahraman’ı aradı.’’ diyerek makalesine devam ediyor. Ancak Cumhurbaşkanı Erdoğan Rusya ziyareti öncesinde bir gazetecinin Kahraman’ın adaylığıyla ilgili sorusuna ‘’ şu anda İsmail Bey’in adaylığını ben de sizler gibi yeni öğrenmiş bulunuyorum. Bana düşen hayırlı olsun demektir. Benim oy kullanma hakkım da yok’’ demişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklaması ile Hürriyet Gazetesi yazarı Abdulkadir Selvi’nin İsmail Kahraman’ın Meclis Başkan adaylığı ile ilgili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bilgisi doğrultusunda alınıp alınmadığı konusu arasında tezat oluştu. Ben bu konuda herhangi bir yorum yapmayacağım. Yorumu tamamen size bırakıyorum. Ben ise başta Cumhurbaşkanı Erdoğan olmak üzere İktidar partililerin Atatürkçülüğü ile ilgileniyorum.

Cumhurbaşkanı Erdoğan geçen yazımda da belirttiğim gibi ‘’ Şimdi birileri çıkmış biz Atatürk’e Atatürk dedik diye kendilerine göre bir sürü senaryo yazıyor. Cumhuriyetimizin kurucusunun adı Gazi Mustafa Kemal Atatürk ise bizim bunu ifade etmemizden daha tabii ne olabilir? Ülkemizin ve milletimizin bu önemli değerini darbecilerin, vesayetçilerin ruhu faşist söylemi Marksist marjinal çevrelerin tekeline mi bırakacağız? CHP’nin Atatürk’ü milletimizden kaçırmasına izin vermeyeceğiz. Atatürk’ü zihinsel fetişizme kurban etmeyiz.’’ demişti. Peki, şimdi ne oldu? Dakika bir, gol bir olmadı mı? Atatürk karşıtı İsmail Kahraman TBMM’ye yeniden Başkan adayı olarak gösterilmedi mi?

İsmail Kahraman’ın nasıl Atatürk karşıtı olduğunu daha önce yapmış olduğu açıklamalardan bir hatırlayalım. TBMM Başkanı İsmail Kahraman, İslam Ülkeleri Akademisyen ve Yazarlar Birliği AY-BİR’in düzenlediği Yeni Türkiye Konferanslarının altıncısında, “Ladinilik olmamalı yeni anayasada ve dindar bir anayasa olmalı” demişti. Yine İsmail Kahraman ‘’ Cumhuriyeti kuran kadro pozivisttir’’ demişti. Kahraman, laiklik ile ilgili bir konuşmasında “Cumhuriyetin temelinde herhangi bir altı ilke mevzubahis değil. Bilahare eklenen bir madde var” ifadelerini kullanmıştı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman, milletvekillerine verdiği bir iftar yemeği davetiyesine TBMM’nin kurumsal kimliğini temsil eden TBMM yaldızlı logosundaki Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’’ sözünü bastırmamıştı. TBMM Başkanı İsmail Kahraman 100’üncü Yılında Milli Türk Talebe Birliği ve Gençlik Sempozyumu töreninde “Laiklik, Cumhuriyetin temel esaslarından değil” demişti.TBMM Başkanı İsmail Kahraman’ın “Laiklik bir kere yeni anayasada… ‘Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir’ lafı koskoca bir yalan! … ”Yahu bu milletin bütünlüğü ‘Ne mutlu Türküm diyene’ ifadesiyle sağlanır mı? … Şimdi artık millet yalnız aktörleri değil, senaryoyu da değiştirmeye talip! ….. Dikkat edin’’ demişti. Şimdi TBMM Başkanı bu İsmail Kahraman Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atatürkçü olmasından sonra yine TBMM Başkanlığı’na aday gösterildi.

Gelinen nokta itibarıyla sizlerin ne düşündüğünüzü bilmiyorum ama ben ‘’bu ne perhiz, bu ne lahana turşusu’’ demekten kendimi alamıyorum. Başka da bir şey demiyorum. 15.11.2017

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title