BugünMakaleler

GENİŞLETİLMİŞ ORTADOĞU VE KUZEY AFRİKA PROJESİ ( GOKAP ) 4

cropped-DB32A183F424-3.jpgTÜRKİYE:
Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesinin ülkemiz ayağı 1990’lı yıllara dayanır. O dönemlerde atılan adımlar bugünlere dek süregelmiştir. Atılan adımlar da bilinçli olarak atılmıştır. ABD ile birlikte hareket eden küresel güçler hangi ülkede bir operasyon yapacaklarsa bunun projesinin yıllar öncesinden planlıyorlar. Sonrasında da bu planı kusursuz bir şekilde uygulamaya sokuyorlar. Bu yüzden uygulamaya başlandığı dönemlerde adı Büyük Ortadoğu Projesi olan ve bugün Genişletilmiş Ortadoğu ve Kuzey Afrika Projesinin ülkemiz ayağı da 1990’lı yıllara dayanır.

Öcalan 1999 yılında Kenya’da yakalanıp ülkemize teslim edildiğinde iktidarda 56. hükümet vardı. 56.hükümet DSP, MHP ve ANAP’tan oluşmaktaydı. Başbakan’da DSP Genel Başkanı Bülent Ecevit’ti. Öcalan’ın yakalanıp ülkemize teslim edilmesinden sonra ‘’Öcalan’ı bize niçin teslim ettiler, hala anlamış değilim’ ’sözleri Başbakan Bülent Ecevit’e aittir. Öcalan’ın yakalanışı ve ülkemize teslim edilişi ile ilgili en gerçekçi yaklaşımı dönemin Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel göstermiştir. Demirel’ ’Öcalan’ı bize Amerikalılar teslim etti’’ diyerek Amerikalıların yapmış olduğu operasyondan haberdar olduğunu bir nevi itiraf etmiştir. Burada sorgulanması gereken asıl konu ise Öcalan’ın yakalanıp ülkemize teslim edilmesi ile ilgili Amerikalıların Başbakan Bülent Ecevit’i neden bilgilendirmedikleridir. Bu soru yanıtlanması gereken önemli bir konudur.

Öcalan’ın yaklaşan genel seçimler öncesinde Bülent Ecevit’in Başbakan olduğu DSP, ANAP ve MHP Koalisyon Hükümeti döneminde teslim edilmesi son derece anlamlıdır. Çünkü ortada Büyük Ortadoğu Projesi vardır. Bu proje kapsamında da ikinci bir İsrail Devletinin kurulma planları vardır. Bu planın devreye girebilmesi için tarafların masaya oturması gerekmektedir. Taraflardan birisi Türkiye, diğeri de Abdullah Öcalan’dır. İleride Öcalan ile masaya oturulabilmesi için de Öcalan’ın yakalanması gerekmektedir. İşte Öcalan’ın yakalanıp ülkemize teslim edilmesinin ana nedeni budur.

Buradan Öcalan’ın neden13.02.1999 yılında yakalanıp teslim edildiğine geleceğim. 18.04.1999 yılında genel seçimler vardır. Yapılacak olan bu genel seçimlerden de MHP’nin birinci parti olarak çıkma olasılığı vardır. Öte yandan da Amerika’nın Öcalan’ı ülkemize teslim ederek bir an önce Büyük Ortadoğu Projesini başlatma zorunluluğu vardır. Bu durumda Öcalan 18.04.1999 da yapılacak olan genel seçimler öncesinde teslim etme zorunluluğu doğmuştu. Çünkü 18.04.1999 tarihinde yapılan seçimlerden MHP birinci parti olarak çıkmış olsaydı doğal olarak Bahçeli Başbakan olacaktı. Bahçeli’nin Başbakan olduğu bir hükümetin Öcalan’a yargılanması sonucunda en ağır cezanın verilmesi söz konusuydu. Hatta MHP’nin iktidar olduğu bir hükümetin Öcalan’ı idam etme olasılığı bile vardı. Ancak ABD Öcalan’ı asılması için değil, ileride masa başına oturtulması için teslim etmişti. Bu durumda geriye tek seçenek kalıyordu. O da, 18.04.1999 seçimleri öncesinde Bülent Ecevit’in Başbakanlığı döneminde Öcalan’ı Türkiye Cumhuriyetine teslim etmek. Böylelikle Öcalan Ecevit’in Başbakanlığı döneminde yakalanmış olacaktı. Bunun sonucu olarak da 18.04.1999 tarihinde yapılacak olan genel seçimlerden DSP tekrar birinci parti olarak çıkacaktı. Netice itibarıyla ABD tarafından DSP’nin genel seçimleri kazanması adına 13.02.1999 yılında Öcalan’ın ülkemize teslim edilme süreci başarıyla gerçekleştirilmiş oldu. Teslim edilirken de idam cezasına çarptırılmama garantisi alındı. Böylelikle Büyük Ortadoğu Projesinin ülkemiz ayağındaki ilk sınav ABD açısından başarıyla gerçekleşmiş oldu.27.06.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title