BugünMakaleler

ETKİNLİKLER 1 ARALIK’A KADAR NEDEN ERTELENDİ?

Sağlık Bakanlığı’nın önerisi ve Koranavirüs Bilim Kurulu’nun tavsiye kararı doğrultusunda İçişleri Bakanlığı 81 il valiliğine bir genelge gönderdi. Bu genelgeye göre sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ile üst kuruluşları, birlikler ve kooperatifler tarafından düzenlenecek olan etkinlikler, 01 Aralık 2020 tarihine kadar ertelendi.

İçişleri Bakanlığı Sağlık Bakanlığı’nın önerisi ve Bilim Kurulu’nun tavsiyesi ile 01.12.2020 tarihine kadar sosyal etkinliklere getirmiş olduğu bu güvenlik tedbirlerini koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında almış ise bu kararı destekliyorum. Yok, eğer bu karar farklı amaçlar doğrultusunda alınmış ise o zamanda bu kararı doğru bulmuyorum. Çünkü koronavirüs ile mücadele kapsamında bir önlem alınacak ise topyekûn alınmalıdır. Yoksa alınan bu tedbirler de geçmiş aylarda olduğu gibi hiçbir işe yaramaz. Salgın kaldığı yerden yayılmaya devam eder. Önümüzde kış ayının olduğunu farz eder isek soğuk algınlığı, grip gibi kış aylarına özgü diğer salgınların da ortaya çıkmasıyla beraber koronavirüs salgını daha da artar.

İçişleri Bakanlığı’nın ertelemediği etkinlikleri şöyle bir gözden geçirdim. Örneğin futbol maçları ertelenmedi. Maçlar her ne kadar seyircisiz oynanıyor olsa da aslında bu bir çözüm değil. Çünkü futbolcular atılan gollerden sonra sevinçlerini paylaşmak için sarmaş dolaş oluyorlar. Attıkları golü sahada böyle kutluyorlar ise soyunma odalarında nasıl kutladıklarını düşünemiyorum bile.

Peki, ilkokullarda başlayan yüz yüze eğitim ertelendi mi? Eğer korona salgını önümüzdeki aylarda daha tehlikeli bir şekilde yayılacak ise halen okula giden çocuklar bu durumdan etkilenmeyecekler mi? Yoksa bu salgın ilkokul çocuklarına işlemiyor mu? Bilim Kurulu üyeleri yüz yüze eğitimi sakıncalı görmemişler ise bu salgın yarından bu çocuklara bulaştığında bu durumun altından kalkabilirler mi? Çocuklar böyle bir riske atılabilir mi?

Peki, korona virüs salgınının yayılmasında büyük pay sahibi olan AVM’ler neden kapatılmıyor? Yoksa AVM’ler artık virüs riski taşımıyorlar mı? Ne dersiniz? Yanlış mı düşünüyorum. Peki, ibadethaneler açık mı kalacak? İbadethanelerin genelde yaşlı vatandaşlarımız tarafından kullanıldığını varsayar isek bu durum vatandaşlarımız için sakınca doğurmaz mı? Salgın zaten 65 yaş ve üzeri vatandaşlarımız üzerinde etkili oluyor. O zaman bu vatandaşlarımızı bile bile salgının kucağına atmış olmuyor muyuz? Sonuçta insan sağlığı açısından alınması gereken ne türde bir önlem var ise hepsinin eksiksiz alınması taraftarıyım. Çin bu salgının göbeğinde nasıl mücadele etmiş ise biz de aynı mücadeleyi vermemiz gerekir. Yoksa başka türlü bu salgını yenemeyiz.

Açıkça söylemem gerekir ise ben 81 il de korona salgını ile alınan bu karaların siyasi olduğunu düşünüyorum. Neden böyle düşündüğümü açıklayayım. Öncelikle Ekim ve Kasım aylarında hangi önemli kutlama ve anma etkinliği olduğuna bakalım. Örneğin 29 Ekim’de Cumhuriyet Bayramını kutlama etkinliği var. Sonra 10 Kasım Atatürk’ü Anma ve Anlama etkinliği var. İktidar partisinin öteden beri bu iki etkinliğin kutlanmasını ve anma töreninin düzenlenmesine karşı olduğunu biliyoruz. Bu şekilde bu iki etkililiğin düzenlenmesi iptal edilmiş oluyor. İktidar partisi bu iki etkinliği pasif bir şekilde kendi düzenleyeceği etkinlikler ile gerçekleştirebilir. Ancak böylelikle Cumhuriyet Bayramı ve Atatürk’ü Anma ve Anlama etkinliği tam anlamıyla düzenlenmiş sayılmaz. Esasen Cumhuriyet Bayramı ve Atatürk’ü Anma ve Anlama etkinliği halktan kaçırılarak kutlanamaz.

Bu aylarda Cumhuriyet Bayramı kutlaması ve Atatürk’ü Anma ve Anlama etkinliğinin yanı sıra Baro seçimleri de vardı. Şimdi Baro seçimleri de ertelenmiş oldu. Böylelikle yeni Baroların oluşumu için de süre kandırıldı. Bunun ne anlama geldiğini burada yazmama sanırım gerek yok. Sonra, koronavirüs salgını ile mücadele kapsamında uygulanan tedbirlere uyulmak şartıyla sivil toplum örgütlerinin düzenleyeceği etkinlikler de iptal edilmiş oldu. Böylelikle iktidar partisi ülkeyi iki ay herhangi bir toplu muhalefete maruz kalmadan yönetmiş olacak. Ne güzel değil mi?

Koronavirüs salgını kapsamında futbol maçları erteleniyor, AVM’ler ve ibadethaneler kapatılıyor, yüz yüze eğitim erteleniyor ise elbette Cumhuriyet Bayramı ve Atatürk’ü Anma ve Anlama etkinliği de iptal edilebilir. Ancak söz konusu diğer etkinlikler devam ederken sivil toplum örgütlerinin düzenledikleri etkinlikler ve Cumhuriyet Bayramı ile Atatürk’ü Anma ve Anlama etkinliği iptal ediliyor ise bu karar düpe düz siyasi bir karardır. 05.10.2020

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title