Makaleler

DÜNYA SİZİN ETRAFINIZDA MI DÖNÜYOR EFENDİLER?

sait-balciBu sıralar Mısır’daki karışıklığı fırsat bilen Suriye’nin teröristleri, ABD’yi ve Avrupalı Milletleri bir oldubittiye getirmek maksadıyla ellerinden geleni arkalarına bırakmıyorlar. Kimi zaman ABD ve Batılı ülkelerden silah dileniyorlar kimi zaman uçuşa kapalı alan istiyorlar kimi zaman da ‘’ insanlık koridoru’’ adı altında rahat rahat cirit atabilecekleri bir saha yaratmak istiyorlar. Ancak tüm bu istekleri daha önce Birleşmiş Milletler Örgütü veto etmişti. Yani Suriye’nin düşmanlarına geçit verilmemişti. ABD ve Batılı Ülkelerin desteği ile Özgür Suriye Teröristleri ve El Kaide’nin Suriye kolu olan El Nusra Cephesi günden güne şımardıkça daha da şımardılar. Ellerine geçirdikleri Suriye ordusuna ait askerlere işkence yaptıkları yetmiyormuş gibi bir de hunharca öldürüyorlar. Öldürdükleri yetmiyormuş gibi bir de ölen askerlerin kalplerini bıçak darbeleri ile çıkartarak vahşice ısırıyorlar. Daha bilmediğimiz hangi işkence türleri varsa muhakkak onları da yapıyorlardır. Barbarlık adına yapmadıkları işkence yok. Siyasi iktidar da bunlara destek veriyor. Hatay’da toplanma kampları var. Orada eğitilip geceleri savaş mesaisine gidiyorlar. Bir de duyduk ki Suriye’ye giriş yapacakları sırada elektrikler kesilirmiş. O sırada top tüfekle daha doğrusu Allah ne verdiyse Suriye ordusuna karşı savaşmak için sınırlarımız onlara amade olurmuş. Yani daha çok katliam yapabilsinler diye sınır güvenliğini rafa kaldırmışız. Ulus bir devlet teröristlere ancak kendini bu kadar kullandırabilir. Ne diyelim? Allah sonumuzu hayır etsin!

Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad’ı deviremeyen ABD ve Avrupalı Milletler her an Esad’ın zayıf bir noktasını kolluyorlar. Kimi zaman Esad, katliam yaptı yalanına sarılıyorlar, kimi zaman da Esad’ın kimyasal silah kullandığı yalanına sarılıyorlar. Bundan önce de aynı yalanlara başvurmuşlardı. Bunun üzerine Birleşmiş Milletler Örgütü Suriye’de denetim yaptı. Sonuç olarak kimyasal silahı teröristlerin kullandığı ortaya çıktı. Teröristlerin bulunduğu yerlerde sârin gazı delilleri bulundu. Ancak bu durum karşısında ne ABD ne de Avrupalı Milletler teröristlere karşı herhangi bir yaptırım uygulamadılar. Daha aksine teröristleri ödüllendirircesine silahlandırmaya devam ettiler. Barış görüşmelerin yolunu açabilecek Cenevre görüşmeleri de bu aşamada gerçekleşecekti ancak teröristlerin kimyasal silah kullandıkları Birleşmiş Milletler Örgütünce tespit edilince Cenevre Konferansı yapılamadı. Bu arada Beşşar Esad’da Suriye’nin işgal altında bulunan birçok bölgesini geri alınca teröristlerin morali daha da bozuldu. Bu yüzden teröristler Cenevre Konferansına gidecek yüzleri olmayınca konferans ertelenmişti.

İşte şimdi Suriye’de aynı oyunlar yine sergileniyor. Mısır karışmışken Suriye’yi de bir oldubittiye getirmeye çalışıyorlar. Birleşmiş Milletler Örgütü’nün denetim personeli Suriye’de kimyasal silah araştırmasını yaparken masum insanların canı hiçe sayılarak kimyasal silah kullanıldı. Suçlu da hemen bulundu. Birleşmiş Milletler Örgütü’nü de bu dolduruşa getirilerek Beşşar Esad’ı devirmenin planları yapılıyor. Ancak hesap etmedikleri bir durum var ki o da Birleşmiş Milletler Örgütü’nün bu oldubittiye pabuç bırakmadığıdır. Birleşmiş Milletler Örgütü’nün denetim personeli ısrarla kimyasal silahları Esad’ın kullandığı yalanını reddediyorlar. Durumun araştırılacağını söylüyorlar. Bize kalsa çoktan Suriye Devlet Başkanı’nı asmıştık bile.

ABD ve Avrupalı Milletler şimdi işi gücü bırakmışlar, bütün dertleri Esad rejimini nasıl devireceklerinin hesabını yapıyorlar. Herkesi istedikleri zaman asıp kesebileceklerini sanıyorlar. Dünyanın kendi etraflarında döndüğünü sanıyorlar. Rusya’yı ile Çin’i hiç hesaba katmıyorlar. Her istedikleri yeri talan edebileceklerini sanıyorlar. Aslında girdikleri çıkmazın hiç farkında değiller. Bu bölgede Rusya ile Çin olduğu müddetçe Birleşmiş Milletler örgütünü kendi yalanlarının alet edemeyeceklerini anlayabilmiş değiller. İşte bu yüzden yasal yollardan Suriye’yi ele geçiremeyeceklerini anladıkları için Esad’ı kimyasal silah yalanı ile vurmak istiyorlar. Bizimkilerde fırsatı değerlendirmekten hiç geri kalmadılar. Mısır’da Mursi’nin devrilmesini kabullenemedikleri için harap ve bitap düşmüşlerdi. Şimdi tekrar Suriye konusu gündeme gelince kendilerine geldiler. Birleşmiş Milletler Örgütünün daimi üyelerinin Esad’ın kimyasal silah kullandığına ikna olmamalarına veryansın ettiler. Neymiş efendim? Birleşmiş Milletler Örgütü’nün çalışmasını birkaç devlet engelliyormuş. Birkaç devlet dedikleri komşularımız olan Rusya ve İran ile Çin. Daha dün Rusya’ya, Avrupa Birliği üyelerine karşı Rusya ile Çin’in de içinde bulunduğu ‘’Şangay Beşlisi’ne‘‘ bizi de alın diye yalvarırken şimdi bu ülkelerin Birleşmiş Milletler Örgütünün önünü tıkadığını söylüyorlar. Kusura bakmayın efendiler ama dünya sizin etrafınızda dönmüyor. Ortadoğu da sizin çöplüğünüz değil. Bu bölgede yaşayan başka uluslar da var. Onlar da sizin gibi düşünmek zorunda değiller. 26.08.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title