Makaleler

DEMOKRATİK SİVİL TOPLUM ÖRGÜTLERİNE ÇAĞRIMDIR

sait-balci

Başta Atatürkçü Düşünce Derneği olmak üzere diğer demokratik sivil toplum örgütlerine çağrıda bulunuyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesinde Kemal Kılıçdaroğlu’nun ziyaret ettiği sivil toplum örgütlerine sesleniyorum. Seçimler öncesinde Kılıçdaroğlu tarafından ziyaret edildiniz ve Cumhurbaşkanı Adayı hakkında görüşlerinizi ilettiniz. Öyle sanıyorum ki hiç biriniz, Cumhurbaşkanı adayı olarak Ekmeleddin İhsanoğlu’nu önermediniz. Kılıçdaroğlu’da zaten sizlere İhsanoğlu’nu aday göstereceğini söylemedi. Kılıçdaroğlu Ekmeleddin İhsanoğlu’nu adaylığını Cumhuriyet Halk Partisinin yönetim kadrolarına da söylemedi. Sizler bütün kesimlerin kabul edebileceği Atatürkçü, laik ve ülkenin bölünmez bütünlüğünü savunan bir yurtseverin aday gösterileceğini düşündünüz. Seçim meydanlarında Erdoğan’a haddini bildirecek bir aday beklediniz. Lozan ile sınırları çizilmiş ülkemiz topraklarının parçalanmasına ve bölünmesine dur diyebilecek bir irade beklediniz. Kurtuluş savaşlarında emperyalist güçlere karşı Kürdü, Türkü ve Çerkezi ile vatan topraklarını topyekûn omuz omuza savunan bir milletin, yine kardeşçe yaşamasına önderlik edecek bir kurtarıcı beklediniz. Ancak bu beklentileriniz boşa çıktı.

Bu süreç içinde toplum, Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı Adaylığı konusunda ‘’Ters köşe yapabiliriz’’ söylemine kilitlenmişken asıl ters köşeyi İhsanoğlu’nu aday gösteren Kılıçdaroğlu yaptı. Hem de hiç kimseye sormadan ve danışmadan. Hiç kuşkusuz Ekmeleddin İhsanoğlu ile Erdoğan’ın oylarını almayı düşünmek hayalcilikten başka bir şey değildi. Hiç kimse aslı varken astarına oy vermezdi. Ülke şartlarında tanınmayan bir adayın seçim kazanması da asla mümkün değildi. İhsanoğlu’nun seçim kazanacak ne bir iradesi vardı, ne de bir havası. Erdoğan alanlarda, İhsanoğlu ise salonlarda propaganda yürüttü.’’ Ekmek için Ekmeleddin’’ sloganı bile başlı başına bir felaketti. Hiç kuşkusuz İslam İşbirliği Teşkilatı Genel Sekreterliğine aday olmak başka şeydi, ülkemizde Cumhurbaşkanlığına Aday olmak başka bir şeydi. Cumhurbaşkanlığı maalesef bu iki seçimi bile birbirinden ayırt edemeyen Kılıçdaroğlu ile Bahçeli’nin yanlış tercihi ile Erdoğan’a adeta hediye edildi.

Defalarca sandıklara sahip çıkmanın önemine değindim. Sandıklardan ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarını alamadığınız müddetçe seçim kazanılamayacağını yazdım. İktidar partisi sandıklardan oy çalıyor dedim. Eğer sizin elinizde ıslak imzalı seçim sonuç tutanağı yoksa seçim sonuçlarına itiraz da edemezsiniz. AKP’nin iktidara geldiğinden bu yana siz hiç muhalefet partilerinin ülke genelinde ıslak imzalı seçim sonuç tutanaklarının tamamını aldığını duydunuz mu? Cumhurbaşkanlığı seçimleri öncesi yapılan yerel seçimleri pas geçiyorum. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde muhalefet partilerinin tamamı Saadet Partisi hariç, Ekmeleddin İhsanoğlu’nu desteklemedi mi? Peki çatı adayını destekleyen muhalefet partileri neden sandıklara sahip çıkamadılar? 14 muhalefet partisi çatı adayını destekledi ama 14 muhalefet partisi maalesef yine sandıklara sahip çıkamadılar.14 muhalefet partisi maalesef pasif ve beceriksiz politikalar yüzünden bir iktidar partisi kadar bile olamadılar. 14 muhalefet partisi maalesef Erdoğan’ın karşısına adam gibi bir aday çıkaramadılar. Ve 14 muhalefet partisi başta Kılıçdaroğlu ve Bahçeli olmak üzere maalesef seçim meydanlarında İhsanoğlu’nu yalnız bıraktılar. İhsanoğlu’nu kaderi ile başa başa bıraktılar. İhsanoğlu’nu aday gösterdiler ama destek olmadılar.

Sivil Toplum Örgütlerinin Değerli Başkanları, Ekmeleddin İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı elbette sizlerin de içine sinmedi. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli’nin Ekmeleddin İhsanoğlu’nun dışında başka bir adaya kapıları kapatmalarından dolayı belirlenen çatı adayını sizlerde desteklemek zorunda kaldınız. Cumhurbaşkanlığı seçiminin kaybedilmesinden Kılıçdaroğlu ile Bahçeli’nin sorumlu olduğunu sizler de biliyorsunuz. İşte şimdi bu yüzden sizlere bir görev daha düşüyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde her şeye rağmen çatı adayını desteklediğinizden dolayı şimdi sizlere de söz hakkı doğuyor. Seçim süreci içinde gerek yazılı ve görsel medyada, gerekse sosyal paylaşım sitelerinde çatı adayına destek verilmesi için nasıl çağrı yapmış iseniz, şimdi de ülkenin birliği ve bütünlüğü için yine bir çağrı daha yapmalısınız. Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanlığı’na aday olan Muharrem İnce’ye destek vermelisiniz. Unutmayın ki, gelecek yıl yapılacak olan milletvekili genel seçimlerinde AKP’yi iktidardan indirmenin tek yolu, Cumhuriyet Halk Partisinde yaşanacak kan değişikliğidir. Ve yine unutmayın ki, bu kan değişikliği gerçekleşmediği müddetçe 2015 genel seçimlerini yine AKP kazanacak demektir. 01.09.2014

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title