Makaleler

ÇOCUKLARIN EKMEĞİ İLE OYNAMAYIN

sait-balci
Yolsuzluk ve rüşvet operasyonunun ateşi toplum nazarında devam ederken iktidar kanadında düşmüş görünüyor. İlk günlerin şoku da atlatılmış. Bakanların medyaya yansıyan görüntülerine bakılırsa normal yaşamlarına da dönmüşler. Ne de olsa operasyona katılan müdürlerin değişmesinden sonra ilk ifadeler de değişmiş ya o yüzden. Başlarında ‘’adam yedirtmem ‘’ anlayışına sahip bir Başbakan olduktan sonra Bakanlar hiç istifa ederler mi? Bu anlayış ile daha çok yolsuzluk olaylarına şahit oluruz. Nasıl olsa mühür Başbakan’da ya o yüzden. Sanki millet mühürü, devletin bankası soyup soğana çevrilebilsin diye oy vermiş ya o yüzden. Mühür alınmış mı? Alınmış. O zaman olay bitmiş kardeşim. Çocuklar ister yolsuzluk yapar isterse rüşvet alırlar. Kime ne? Bu ülkede ileri demokrasi yok mu kardeşim? Çocuklar gönül rahatlığı ile bir iş yapamayacaklar mı? Etmeyin eylemeyin yahu. Çocukların ekmeği ile oynamayın. Ayıptır günahtır.

Burada hayırsever bir iş adamının hakkını da vermeden geçemeyeceğim. Adam ta İran’dan kalkıp gelmiş de bir de laf ediyoruz. Hiç olacak iş mi yani? Her şeyden evvel adam bir defa eniştemiz oluyor. Aslında bizim ona misafirperverlik göstermemiz gerekirken tam tersi adam bize misafirperverlik gösteriyor. Bir defa rüşvet verecekse gidip te elin memleketlerinde vermiyor. Atalarımız bile ‘’Doğduğun yer değil doyduğun yer önemlidir’’ demişler. Adam da doyduğu yere önem veriyor işte. Helal olsun. Daha ne yapsın? Rüşvet verecekse bizim memleket de veriyor. İş bitirecekse bizim memleket de bitiriyor. Adam az olsun benim olsun da demiyor. Yapacağı işlere çocukların da katkı sunmasına müsaade ediyor ki çorbada onların da katkısı olsun. Çocuklar arasında ayrım da gözetmemiş. Kontak kurduğu çocuklarla ayrı ayrı da ilgilenmiş. Bugüne kadar hangi iş adamı bu çocuklarla bu kadar ilgilenmiştir? Nankör olmamamız lazım. Kusura bakmayın ama bundan iyisi, Allah Kerim. Adam daha ne yapsın canım. Yatıp kalkıp ta dua edeceğimiz yerde bir de yaptıklarımıza bir bakın?

Halk Bankası Genel Müdürü, Süleyman Aslan’a ne demeli? O da paraların İmam Hatip okulların yapımında kullanılacağını söylemedi mi? Bunca yıllık bir bankacı kalkıp ta şimdi yalan söyleyecek hali yok ya. Allah var yukarıda. Şimdi Operasyon yapılmamış olsaydı sevabına memleketin her bir yerinde İmam Hatipler fışkırmayacak mıydı? Belki de Başbakan bu seçim arifesinde hayırsever Halk Bankası Genel Müdürü Süleyman Aslan’ın yaptıracağı İmam Hatib Okullarının temelini atmaya başlayacaktı. Yazık. Çok yazık oldu. Deyim yerindeyse bir çuval incir heba oldu. Memleket İmam Hatib okullarından oldu, Süleyman Aslan da hayır işlemekten. 25.12.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title