BugünMakaleler

CHP’NİN ADAYINI HEP BERABER ÖĞRENİRMİŞİZ

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’e verdiği röportajda aynen aşağıdaki cümleleri kurmuş.

‘’Abdullah Gül’ün adaylığı ile ilgili konular bize de soruluyor. Bizim söyleyeceğimiz bir şey yok. Niyetini bilmiyoruz. Bizim dışımızda gelişmedir. CHP’nin adayını da zamanı gelince hep birlikte öğreniriz.’’

Kılıçdaroğlu Saygı Öztürk’e verdiği röportajın bir bölümünde Cumhurbaşkanı adayı ile ilgili aynen böyle diyor. Kılıçdaroğlu’nun bundan önceki Cumhurbaşkanı Adayını Parti Meclisi ve MYK’nın da haberi olmadan Bahçeli ile beraber açıkladığını sanırım biliyor olmalısınız. Kılıçdaroğlu o zamanlarda da ser veriyor sır vermiyordu. Bundan dolayı Cumhurbaşkanı Adayının Parti Meclisi’nde belirleneceği sanılıyordu. Genel kanı da bu yöndeydi. Zaten doğrusu da buydu. Fakat Kılıçdaroğlu parti ilkelerini bir tarafa atıp Cumhurbaşkanı Adayını Bahçeli ile beraber kameraların karşısına geçerek açıkladı. Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı Adayını bu sefer Bahçeli ile beraber açıklamayacak ama kiminle beraber açıklayacak biliyor musunuz? Kimi açıklayacak biliyor musunuz? Bu konuda kiminle istişare edecek biliyor musunuz? Hiç merak etmeyin. Vakti gelince bu soruların yanıtı bir bir ortaya çıkacak. Ancak o zaman daha önce olduğu gibi yine iş işten geçmiş olacak.

Kılıçdaroğlu 27.10.2017 tarihinde CNN TÜRK Televizyonuna konuk olduğu programda Abdullah Gül ile görüştüğünü itiraf ettiği programda bakın neler söylüyor.

‘’Kendisine her zaman saygım var. 8 ay önce falan görüştük, ülkenin durumu hakkında konuştuk. Abdullah Gül büyük ölçüde tarafsız bir Cumhurbaşkanlığı yürüttü. Bizler nasıl ülkenin sorunlarıyla ilgili kaygılarımızı dile getiriyorsak Sayın Gül de getiriyor. Özel bir siyasi hareketi görüşmedik, ben daha çok Türkiye’nin içinde bulunduğu atmosferi, hapiste gazeteciler, dünyayla kavga… Bunları dile getirdim. Sayın Abdullah Gül’ün de bu kaygıyı paylaşması normal’’

Kılıçdaroğlu’na göre Abdullah Gül büyük ölçüde tarafsız bir Cumhurbaşkanlığı yapmış. Dönemin Başbakanı Erdoğan’ın gönderdiği bütün yasaları onaylayan Abdullah Gül büyük ölçüde nasıl tarafsız Cumhurbaşkanlığı yaptığını sanırım siz de benim gibi merak etmişsinizdir. Bu görüşü AKP’liler söylemiş olsa yüreğim yanmaz. Ancak bu sözleri üyesi bulunduğum Cumhuriyet Halk Partisi’nin Genel Başkanı söylerse benim yüreğim yanar. Her şeyden evvel bunu söyleyeyim. Yoksa rahat edemem. Hem sonra tansiyonun filan var. Söyleyeyim de kurtulayım. Bu arada bu sözleri 3 Şubat Cumartesi günü yapılacak olan Kurultay da oy kullanacak olan delegelerin de öğrenmesini isterim. Ancak Kurultay Delegeleri her zaman olduğu gibi yine akıl tutulması yaşarlarsa yapacak bir şey kalmaz. Yerel seçimler ile Başkanlık seçimlerini de Kılıçdaroğlu sayesinde yine Cumhurbaşkanı Erdoğan kazanır. Bunu şimdiden bir tarafa yazın.

Kılıçdaroğlu Sözcü Gazetesi’nden Saygı Öztürk’e verdiği röportajda Abdullah Gül’ün adaylığı ile ilgili ‘’bizim dışımızda gelişmedir’’ demiş ama CNN TÜRK’te yaptığı konuşma ortada dururken Abdullah Gül’ün Cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili yapmış olduğu açıklamaya nasıl inanalım? Abdullah Gül’ün büyük ölçüde tarafsız bir Cumhurbaşkanı olduğunu söyleyen bir Genel Başkana nasıl inanalım? Ekmelettin İhsanoğlu’nun Cumhurbaşkanlığı adaylığı konusunda Parti Meclisi ile MYK yerine bir bileni dinleyen bir Genel Başkana nasıl inanalım? Hadi bana yanıt verin?

Bu konuya biraz daha açıklık getireyim. ‘’CHP’nin adayını da zamanı gelince hep beraber öğreniriz’’ cümlesinden siz ne anlıyorsunuz? Kılıçdaroğlu ‘’Cumhurbaşkanı adayını MYK’da alacağımız karar ile belirleyeceğiz’’ demiyor. Cumhurbaşkanı adayını ‘’Parti Meclisi’nde belirleyeceğiz’’ demiyor. Birlikte öğreniriz derken kendisi de ‘’ ben belirleyeceğim’’ demiyor. O halde geriye ne kaldı? Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayını belirleme konusunda hangi kriteri uygulayacak? Bu konuda bir fikriniz var mı? İsterseniz ben biraz ipucu vereyim. Kılıçdaroğlu geçen sefer Cumhurbaşkanı adayını bir bilenin tavsiyesi üzerine Bahçeli ile beraber belirlemişti. Kılıçdaroğlu Cumhurbaşkanı adayını şimdi de yine birisinin tavsiyesi üzerine belirleyeceğinin sinyalini veriyor. Bu sefer Cumhurbaşkanı adayı kim olur bilemem. Ancak Kılıçdaroğlu’nun Cumhurbaşkanı adayını yine eskiden olduğu gibi MYK ve Parti Meclisi yerine yine bir bilenin tavsiyesi ile belirleyeceğini şimdiden söyleyebilirim. Kılıçdaroğlu belki bu sefer bir bilenin tavsiyesini Parti Meclisi’nden geçirebilir. Belki MYK’da belirleyebilir. Ancak şunu söyleyeyim ki; Kılıçdaroğlu tekrar seçilmesi durumunda ikinci bir Ekmelettin vakasına hazır olun.

Seçmenler bazen akıl tutulması yaşayabiliyorlar. Böyle durumlarda bu seçmenler hakkında eleştiri yapıyoruz. Peki, Cumhuriyet Halk Partisi’nin Kurultay Delegeleri her zaman olduğu gibi yine akıl tutulması yaşarlarsa ne yapacağız? Bu soruya bir yanıtınız var mı? 01.02.2018

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title