BugünMakaleler

CEZAEVİNDE İSYAN ÇIKARMAK BAHÇELİ’NİN YENİ GÖREVİ Mİ?

İktidar Partisinin erken seçime gitmek için Bahçeli’yi kullandığını biliyor olmalısınız. Yoksa iktidar partisi Bahçeli’nin erken seçim çağrısı üzerine seçime gitmiş filan değil. Eğer iktidar partisi Bahçeli’nin çağrısı üzerine seçime gitmiş olsaydı bu durum eşyanın tabiatına aykırı olurdu. Bahçeli’ye biz ekonomik yönden sıkıştık dediler. Ekonomi daha kötüye gitmeden bu seçimleri atlatalım dediler. Erken seçim heveslisi Bahçeli’de bu duruma balıklama atladı. Böylelikle Bahçeli erken seçimin önünü açmış oldu.

Erken seçim çağrısı yapan Bahçeli şimdi de af konusunu dillendirmeye başladı. Hatta Bahçeli cezaevinde bulunan suç örgütü elebaşısı olan Alaattin Çakıcı’yı ziyaret ederek kimlere af istediğini belli etti. Alaattin Çakıcı Selahattin Demirtaş kadar suçlu filan değilmiş. Alaattin Çakıcı’nın vatan millet için mücadeleleri varmış. Bilen zaten bilirmiş. Cumhurbaşkanı olsaymış hemen af edermiş. Falan filan. Anlayacağınız Bahçeli bu aralar Alaattin Çakıcı ile yatıyor, Alaattin Çakıcı ile kalkıyor.

Bahçeli af konusu ile ilgili olumsuz bir tablo da çizmekten geri kalmadı. ‘’Cezaevindekiler isyan çıkarırsa ne olur? Diye de sormadan edemiyor. Bu söylemleri diğer muhalefet partiler söylemiş olsaydı Cumhurbaşkanı Erdoğan sanırım söylemedik laf bırakmazdı. Ancak bu söylemleri iktidar partisine yapışmış ve onun istetmesi haline dönüşmüş olan Bahçeli söylediği zaman görmezden geliyor. İktidar partisi erken seçimi kendisi dillendirmeyi gururuna yediremediği için Bahçeli’ye söyletmişti. Cumhurbaşkanı Erdoğan sırf bu yüzden Bahçeli’nin bu tür söylemleri karşısında sessiz kalıyor. Peki, Bahçeli bu durumu bilmez mi? Elbette bilir. O zaman Bahçeli’nin sözlerinin ne anlama geldiğine bakmamız lazım.

Bahçeli erken seçim çıkışından sonra af konusunu neden gündeme getirmiş olabilir? Şimdi bu soruya hep beraber yanıt arayalım. Her şeyden evvel kamuoyunda Cumhurbaşkanı Adayı olan Demirtaş’ın serbest bırakılma beklentisi olduğunu belirteyim. Daha da doğrusu Cumhurbaşkanı Adayı olan Demirtaş’ın diğer Cumhurbaşkanı Adayları gibi eşit şartlarda yarışması gerektiği kamuoyunda dillendiriliyor. Hatta Erdoğan dışında Cumhurbaşkanlığına Aday olan İnce, Akşener ve Karamollaoğlu bu konuda hassasiyetlerini dile getirdiler, Cumhurbaşkanı adaylarının eşit şartlarda yarışması gerektiğini söylediler. Bahçeli’nin şimdi durduk yerde Çakıcı’ya af beklentisini gündeme getirmesi bu konu ile de alakalı olduğunu söyleyeyim. Bahçeli kıyaslama yaparken bile Demirtaş örneğini boşuna vermedi. Eğer seçim süreci içinde Demirtaş serbest bırakılırsa bu konuda en başta Bahçeli’nin olmayan karizması çizilmiş olacak. İktidar partisinin Cumhurbaşkanı Adayı Erdoğan’ı destekleme kararı alan ve yine iktidar partisinin kucağında seçime girmek zorunda kalan ve Demirtaş üzerinden siyaset yapan Bahçeli’nin böyle bir olasılık karşısında hakikaten karizması çok fena bir şekilde çizilir. Bahçeli’nin şimdi Çakıcı’ya af istemesinin arkasında bu gerçeğin yattığını söylemeliyim. Bahçeli, Çakıcı’ya af çıkaramasa bile en azından Demirtaş serbest bırakılmaz ise postu kurtarmış olur. Hele hele İyi Parti’nin iddialı bir şekilde seçimlere hazırlandığı bir dönemde Demirtaş serbest kalırsa MHP’nin tabanının kalan kısmının da İyi Parti’ye kayacağı aşikârdır.

Bahçeli’nin af çıkışının arkasındaki bir başka neden ise iktidar partisi ile birlikte olası seçimleri ertelemenin önünü açacak adımların atılmasıdır. Şu an görünen tabloya göre Cumhur ittifakı Meclis çoğunluğunu kaybediyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın B,C.D seçeneklerini değerlendireceklerini açıklaması da zaten bu sebeplerdendir. Onlar da Meclis çoğunluğunu kaybedeceklerini biliyorlar. Millet ittifakı sandıklara sahip çıkar ise Cumhurbaşkanlığı seçimlerini de kaybetmeleri yüksek olasılıktır. Eğer seçim ikinci tura kalırsa ve muhalefet kanadı sandıklara sahip çıkarsa Erdoğan seçimi kaybedebilir. Bahçeli’nin af çıkışının arkasında işte bu olasılık ta yatıyor. Yani bir kaos planı yapılıyor. Olası bir kaos planına göre cezaevlerinde yaşanılacak bir isyan AKP’ye seçimleri erteleme olanağı sunmuş olacak. Hükümet cezaevlerindeki asayişten her ne kadar sorumlu olsa da olası seçim ertelemesi için böylesine çıkacak bir isyan seçim ertelemesi için kullanılabilir. Konuya bu açıdan baktığımız zaman Bahçeli’nin af çıkışının ardında bu nedenin de yattığını rahatlıkla söyleyebilirim. Bahçeli’nin AKP’nin bilgisi olmadan hükümete af çağrısını kabul ettirme gücünün olmadığını sanıyorum söylememe gerek yok.

Milletvekili aday listeleri ay sonunda kesinleşmiş olacak. Haziran ayı başından itibaren seçim mitingleri de yoğunlaşacak. Doğal olarak seçim anketleri de bu süreçte hava da uçuşmaya başlayacak. Ne olacak ise bu süreç içinde olacak. 29.05.2018

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title