BugünMakaleler

C PLANI OSMANLI SİSTEMİ

cropped-DB32A183F424-3.jpgAKP Grup Başkanvekili Nurettin Canikli, yeni Anayasa çalışmalarında toplumsal mutabakatın ortaya çıkmayacağının anlaşıldığını belirterek, “Partili Cumhurbaşkanlığı sistemi için daha dar kapsamlı 4-5 maddelik anayasa değişikliği teklifi getirmeyi düşünüyoruz” dedi. “Bu bizim B planımızdı” diyen Canikli, “Teklif muhtemelen haziran ayının ilk yarısına kadar tamamlanmış ve Meclis’e sunulmuş olur” şeklinde konuştu. Evet, bugünkü konumuz anladığınız üzere Partili Cumhurbaşkanlığı Sistemi. Demokrasilerde çare tükenmez. Bana göre bir sistem daha var. Buradan başlayalım.

Asıl hedeflerinin Başkanlık Sistemi olduğu konusunda sanırım hemfikiriz. O yüzden bu konuyu tartışmamıza gerek yok. Peki, nasıl bir Başkanlık Sistemi? Başkanlık Sisteminin uygulandığı ülkelerde olduğu gibi bir Başkanlık Sistemi mi? Sanmıyorum. ABD’de uygulanan Başkanlık Sistemi hiç değil. Peki, nasıl bir Başkanlık Sistemi? Söylediklerine göre Türk Tipi bir Başkanlık Sistemiymiş. Peki, böyle bir Başkanlık Sistemi var mı? Elbette yok. Ancak olmaması sorun değil. Yeter ki bütün yetkiler patronda toplansın. Bütün derdi de bu değil mi zaten? Hem Saray’da bulunan onca danışman kadrosu ne işe yarıyor? Bu işe de bir el attılar mı tamamdır. Başbakan ve Bakanların yetkilerini Başkan’a bağladınız mı sorun kökten çözülür. İlave olarak Belediye Başkanlarını ve Muhtarları da bağladınız mı gözünüz arkada kalmaz. Hatta Anayasa Mahkemesini, Danıştay’ı ve Yargıtay’ı da bağladınız mı, alın size Türk Tipi bir Başkanlık Sistemi. Yetki karmaşası yok. Karışan eden yok. Oh ne ala memleket. Yeme de yanında yat. Daha ne diyeyim?

Ancak bugünün şartlarında Türk Tipi Başkanlık Sistemine geçmek zor görünüyor. O yüzden şimdilik Partili Cumhurbaşkanı Sistemi ile idare etmeye çalışıyorlar. Çünkü kendi içlerinde bulunan Milletvekillerine bile güvenemez hale geldiler. CHP, MHP ve HDP zaten öteden beri bu sistemi istemediklerini söylüyorlar. E haliyle yoktan yeni milletvekili yaratamayacaklarına göre şimdilik Başkanlık Sistemi saklı kalmak üzere Partili Cumhurbaşkanı Sistemine razı oldular. Aslında Fethullah Gülen Hoca ile araları iyi olsaydı fena olmazdı. Neden biliyor musunuz? Çünkü Fethullah Hoca Efendileri ölenleri diriltip oy kullandırabiliyordu da ondan. E şimdi ondan da yoksunsanız ne yapacaksınız? Ortada kala kala Partili Cumhurbaşkanı Sistemi kalıyor haliyle.

Peki, Milletin Başkanlık Sistemi veya Partili Cumhurbaşkanı Sistemini düşünmekten başka işi kaydı yok mu kardeşim? Milletin tek derdi Erdoğan’ın geçmek istediği yönetim şekli mi? Yani bu milletin geçim derdi yok mu? Peki, siz hiç işsiz vatandaşlara iş bulmak birinci önceliğimiz dediklerini duydunuz mu? Toplumun refahı için yasa çıkarıyoruz dediklerini duydunuz mu? Yeni Anayasa kapsamında işçi köylü, dar gelirli vatandaşlar için bir yasa çıkarmaya çalıştıklarına tanık oldunuz mu? Olamazsınız. Çünkü onlar milletin vekilleridir. Onlar milletin efendileridirler. Onlar milli iradedirler. Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir ama bu egemenliği millet adına onlar kullanırlar. Çünkü onlar bulunmaz Hint kumaşıdırlar.

Artık sadede geliyorum. A planları Başkanlık Sistemiydi. Bu plan şimdilik tutmamışa benziyor. B planları ise Partili Cumhurbaşkanı Sistemidir. Şimdilik bu plan devrede ama bunun da tutmayacağını düşünüyorum. Bu yüzden ben iktidar partisine yardımcı olmak üzere bir C planı hazırladım. Eğer A ve B planları tutmazsa boşta kalmasınlar diye. Tavsiye ettiğim C planı da Osmanlı Sistemidir. Bu planda parti sorunu yok. Muhalefet sorunu yok. Yargı sorunu da yok. Seçim sorunu ise hiç yok. Yani anlayacağınız bu sistemde yok, yok. Bu sitem için yapmanız gereken tek şey, Anayasaya Osmanlı Sistemine geçilmesi yönünde bir yasa eklemek. Ondan sonra gel keyfim gel. İstediğinizi asarsınız, istediğinizi kesersiniz. Nasıl olsa hesap vermek de yok. Bu yüzden ben iktidar partisine bu sistemi öneriyorum. Artısı var, eksiği yok. Başka söze de gerek yok. 12.05.2016

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title