BugünMakaleler

BİRİLERİ İSRAİL’İ DURDURMALI

Birileri Ortadoğu’nun şımarık çocuğu İsrail’i durdurmalı. Yoksa bölge sanki yeteri kadar karışmamış gibi bir de İsrail karıştırır ise Ortadoğu tam anlamıyla kan gölüne döner. Bu durum Ortadoğu ülkelerinin yararına olacak ise buna itirazım yok. Ancak İsrail’in Filistin’i sürekli bombalamasının yanında iki de bir de İran tehdidi bahanesi ile Suriye’yi bombalaması bardağı taşırıyor.

ABD’nin Suriye’den çekilme kararı almasından sonra yeni gelişmeler yaşandı. Meşru Suriye Ordusu YPG’nin bulunduğu bölgelere girdi. Suriye’nin sınırları içinde ele geçirilen bölgeleri geri almak istemesi kadar zaten doğal bir şey olamaz. Sonuçta Suriye’de askeri gücü bulunan her bir ülke Suriye’nin toprak bütünlüğünden bahsediyor. Eğer Suriye Ordusu YGP’nin bulunduğu bölgelerde ilerleme kaydedemeyecek ise toprak bütünlüğünü nasıl koruyacak? Suriye Ordusu yarından sonra İŞİD’i de bölgeden çıkarma hakkına sahiptir. Şu an bizim ülkemizin elinde olan bölgeleri de geri alma hakkı vardır. Bu konu da ülkemizin herhangi bir sebeple itirazı zaten olamaz. Önemli olan sınırlarımızdaki terör örgütlerinin bertaraf edilmesidir. Ancak Suriye Ordusu’nun egemen olamadığı bölgelerde sınırlarımızın güvenliğini almak Türk Ordusu’nun meşru görevidir. Bu görev, Suriye Ordusu’nun ülkesinin güvenliğini tam olarak sağladığı anda tamamlanır.

Suriye’de terör örgütlerinin temizlenme süreci devam ederken İsrail’in İran tehditti bahanesiyle Suriye’yi vurması ise kabul edilemez. Eğer İran İsrail’e karşı gözle görülür bir saldırı gerçekleştirir ise bu durumda İsrail kendini savunma ve saldırma hakkını elde eder. Ancak ortada fol ve yumurta yok iken durduk yerde Suriye’nin bombalanması, meşru Suriye Devleti’ne karşı yapılmış bir saldırı anlamına gelir. Bu durumda Birleşmiş Milletler Örgütü toplanıp İsrail’e uyarı yapması gerekir. İsrail’in Suriye’den özür dilemesi gerekir. Aksi takdirde Suriye Devleti’nin de İsrail’i vurma hakkı doğar.

Suriye’de iç kargaşanın çıktığından bu yana İsrail aralıklı olarak İran tehdidi bahanesiyle birçok defa Suriye’yi vurdu. Suriye ise bu saldırılar karşısında bugüne dek savunma yapmak zorunda kaldı. Eğer Suriye bugün işgal altında olmamış olsaydı, İsrail’e karşı şimdiye kadar ciddi anlamda bir karşılık verirdi. Birleşmiş Milletler Örgütü işte tam da bu anlamda İsrail’i durdurmalıdır. Savunmasız ve terörle mücadele etmek durumunda olan yaralı Suriye Devletine sahip çıkılmalıdır.

İsrail’in bu aşamada İran tehdidi bahanesinin yanında Suriye’yi vurmasının bir anlamı daha var. O da ABD’nin Suriye’den çekilme kararı almış almasıdır. Çünkü İsrail ABD’nin olmadığı bir yerde kendisini güvende hissetmiyor. İsrail bu konuda haklı olabilir. Ancak bunun karşılığı Suriye’yi vurmak olmamalıdır. İsrail bu konuyu Birleşmiş Milletlerin gündemine taşıyabilir. Birleşmiş Milletlerden yardım isteyebilir. Ancak her ne olursa olsun Suriye’yi vurma hakkı olamaz. Aksine şimdi Suriye’nin İsrail’i Birleşmiş Milletlere şikâyet etme hakkı doğdu. Suriye Devleti, bu konu da herhangi bir adım atmasa dahi Birleşmiş Milletler Örgütü’ne üye ülkeler konuyu değerlendirmelidirler. İsrail’e bir nota vermelidirler.

Birleşmiş Milletler Örgütü’ne üye ülkeler toplanıp İsrail’e bir nota verirler mi bilemem. Şu an gördüğüm kadarı ile böyle bir gelişmenin olacağını sanmıyorum. Ancak bölge üzerinde söz sahibi olan ülkeler böyle bir adım atmak zorundadırlar. Çağdaş ve uygar bir ülke olmanın bir kriteri de işgal edilen bir ülkenin çıkarlarını korumak olmalıdır.27.12.2018
SAİT BALCI.

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title