Makaleler

BAŞBAKAN’IN MUĞLA ZİYARETİ

sait-balci
Başbakan geçen hafta sonu Muğla ve Marmaris’teydi. Sanıyorum Muğla adayını açıklamak ve Marmaris adayını belirlemek için gelmişti. Asıl ziyaret buydu sanıyorum. Ancak afişlere toplu açılışların yapılacağı yazılmıştı. Ben de toplu nerenin açılacağını merak etmiştim doğrusu. Çünkü siyasi iktidarın ele geçiremediği Muğla’ya gözle görülür, elle tutulur bir hizmeti yoktu. Devam eden bir yatırım da yoktu. Yatırım dediğiniz gökten sembille de inmiyor maalesef. Açılış yapabilmek için illaki zamanında yörenin gelişimi için adım atmak gerekiyor. Bölgenin sorunları ile yakından ilgilenmek gerekiyor. Muğla bir turizm bölgesi olduğuna göre, turizmi canlandırmak gerekiyor. Peki, Muğla için böyle bir girişim var mı? Elbette hayır. Turizm Bakanına Muğla ülkenin hangi bölgesinde yer alıyor diye sorsanız herhalde bilmez. Böyle bir Turizm politikamız var çünkü. AKP’nin ilk iktidara geldiği dönemlerde Marmaris’te düzenlenen ‘’Turizmin sorunları’’ konulu toplantıda Marmaris’e gelen ilk Turizm Bakanı’nı dinleme şerefine nail olmuştum. Keşke de olmasaydım. Çünkü Turizm Bakanı bölge sorunlarına hâkim olmak bir yana doğru dürüst bir konuşma bile yapmamıştı. Hani uyuyan bir Turizm Bakanı vardı ya işte o. O günden sonra Marmaris’te düzenlenen Turizm konulu toplantılara pek katılmadım. Turizm politikası olmayan bir siyasi iktidardan bölge adına ne beklenebilir ki?

Bu gerçekler ortada dururken Başbakan acaba nereyi açıyor diye merak etmiştim doğrusu. Akşam Başbakan’ın konuşmasını dinlemek için televizyonun karşına geçtiğimde hiç de yanılmadığımı anladım. Toplu açılış dedikleri Muğla’ya yapılmış olan birkaç yatırımdan başka bir şey değildi. Hani ben kurdele filan kesilecek sanmıştım. Yatırım dedikleri de yapmış oldukları Muğla Marmaris karayolu ile Muğla’ya yapılmış birkaç bina imiş. Şimdi diyeceksiniz ki bunlar yatırım değil mi? Elbette yatırım ama Başbakan’ın ta buralara kadar gelmesine gerek olmayan yatırım bunlar. Bu kadar yatırım zaten iktidarların yapması gereken zorunlu yatırımlardır. Bunlar da yapılmayacaksa başka ne yapılır canım. Bu kadar yatırımı bundan önceki siyasi iktidarlar da yapmıştır. Ayrıca bu kadar yatırımı Muğla Belediyesi kendi başına da yapar. O yüzden Muğla’ya yapılmış olan yatırımların övünülecek hiçbir tarafı yok. Durumun böyle olduğu yatırımların televizyon ekranlarından hızla slayt şeklinde gösterilmesinden belli oldu. Hani bazı reklamların açılımını ekranın altında alt yazı ile hızla geçirirler ya işte onun gibi.

Bu toplu açılış töreninde dikkatimi çeken bir başka konuda Başbakan’ın partililerini fırçalamasıydı. Başbakan partililerine Muğla’yı ele geçiremeyişlerinin sebebinin her kapıya giremediklerini itiraf etmesiydi. Yani Başbakan partililerine aba altından sopa gösterdi adeta. Kendisinin Muğla’nın evlerine tek tek girecek vakti olmadığını ancak partililerin bunu gerçekleştirebileceğini söyledi. Yani Başbakan Muğla halkı ile iç içe girin demek istiyor. Partililerinden Muğla halkı ile kaynaşmasını isteyen Başbakan’a bakıyorsunuz kaynaşma adına kendisinde ise hiçbir hareket yok. O günlerde bir ara sokağa çıkmıştım. Bir de baktım ki havada, karada polis var. O sıra sadece deniz kenarından geçmedim. Orada da polis var mıydı bilmiyorum. Akşamın ilerleyen saatlerinde bile sokaklar polis kaynıyordu. Erkek polislere bi şey demiyorum ama kadın polislere acımadım desem yalan olur. Akşamın o serin havasında o kadın polisleri o noktalarda üşütmenin bir anlamı var mı? Nerdeyse Başbakan’ı partililerinden çok polis karşılamaya gelmiş. Partililerine halkla kaynaşmasını öğütleyen Başbakan’a bakar mısınız? Halktan ancak bu kadar korkulabilir yani. Kendisi hakla arasına polis ordusu koymuş ama partililerine halkla kaynaşın diyor. Başbakan’ın samimiyetine inanan varsa beri gelsin. 04.12.2013

SAİT BALCI

Paylaş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Menu Title